پنج شنبه, ۰۴ مرداد, ۱۴۰۳

کنسرت علیرضا قربانی در ۵۰ متری صفه تخت جمشید | پایگاه میراث جهانی تخت جمشید: مخالف برگزاری کنسرت در تختگاه تخت جمشید هستیم | ارتعاش صدا لرزش ایجاد کند اجرای کنسرت متوقف می شود

0 انتشار:

صدای میراث – مریم جلیلوندفرد: نخستین کنسرت موسیقی در تخت جمشید قرار است با تجهیزات صوتی قوی به خوانندگی علیرضا قربانی در روزهای آینده برگزار می شود و این در حالی است که کارشناسان میراث فرهنگی نسبت به آثار احتمالی منفی ناشی از انعکاس و ارتعاش صوت فراتر از فرکانس‌های مورد تایید بر تخت جمشید هشدار می دهند.

علیرضا عسگری چاوردی صبح امروز به خبرگزاری ایلنا اعلام کرده است که کنسرت علیرضا قربانی به عنوان نخستین کنسرتی که در تخت جمشید اجرا خواهد شد قرار است در ۵۰ متری صفه تخت جمشید برگزار شود و به تیم برگزار کننده تاکید شده است که از استفاده از ابزارهای پخش صدا و باندهایی که فرکانس های صوتی را به سمت تخت جمشید هدایت می کنند خودداری شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در گفت‌وگو با صدای میراث نیز تاکید کرد: تیم برگزار کننده کنسرت علیرضا قربانی نیز اعلام کرده است تکنولوژی های صوتی این اجرا را تغییر داده اند تا صدا به سمت تخت جمشید ارتعاش نیابد و اکنون این اقدام در مرحله تست قرار دارد.

علیرضا عسگری چاوردی تاکید کرد: تنها در صورت اجرای قوانین مرتبط با حفاظت از آثار تاریخی و میراث فرهنگی اجازه اجرا به کنسرت علیرضا قربانی داده می شود و این قوانین اجرا نشود و صدا به سمت صفه تخت جمشید ارتعاش یابد در همان لحظه اجرای کنسرت ایشان متوقف خواهد شد.

او افزود: وظیفه و هدف اصلی ما حفاظت از میراث جهانی تخت جمشید است و این موضوع را با جدیت دنبال می کنیم و تمام مراحل برگزاری این کنسرت را هم رصد خواهیم کرد تا کمترین آسیب به تخت جمشید برسد و حتی در صورت صلاحدید کارشناسی می توانیم در لحظه اجرای این برنامه را تعطیل و متوقف کنیم.

علیرضا عسگری چاوردی با اشاره به مخالفت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید برای برگزاری کنسرت در ۵۰ متری صفه تخت جمشید اعلام کرد: متاسفانه به دلیل آن که برنامه ریزی‌های اجرای این کنسرت از قبل انجام شده بود و نمایش ترکیبی نور و صدا هم با تاکید بر صفه تخت جمشید در آن گنجانده شده است، امکان فاصله گرفتن بیشتر از صفه تخت جمشید نبود.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اتاکید بر این که پایگاه میراث جهانی تخت جمشید موافق برگزاری این اجرا در ۵۰ متری صفه تخت جمشید نبودند افزود: قرار بود کنسرت لغو شود. اما به دلیل این که مجوز اجرای آن به این دلیل که موضوعی فرهنگی است از تهران صادر شده است امکان لغو نداشت.

عسگری چاوردی افزود: پیشنهاد اصلی ما برای کنسرت آقای علیرضا قربانی برگزاری این اجرا در پردیس تخت‌جمشید و پارکینگ این مجموعه و نه در تختگاه تخت جمشید بود و این موضوع به اطلاع ایشان هم رسید. اما متاسفانه این دوستان برنامه خود را از قبل بسته بودند و آمدند فیلمبرداری و تدوین هم کردند تا ملودی ها با نورپردازی بر تختگاه تخت‌جمشید پخش شود. به همین منظور می خواهند از بدنه تختگاه تخت جمشید برای نمایش نور استفاده کنند. به آن ها گفتیم اجازه این که صدا به سمت تخت جمشید بازگردد را نمی دهیم. آن ها هم پذیرفته اند که صدا به سمت پردیس و جنگل تخت جمشید پخش شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید تاکید کرد: اگر تنظیم صدا به گونه ای باشد که حتی یک لحظه ارتعاشات صوتی لرزشی در تختگاه تخت جمشید ایجاد کند در همان لحظه اجرای موسیقی را متوقف خواهیم کرد و مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز بطور کامل این اختیار را دارد که کنسرت را به دلیل تعدی از قوانین میراث فرهنگی متوقف کند.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید