یکشنبه, ۰۶ خرداد, ۱۴۰۳

خبر خوب ضرغامی برای صادرکنندگان صنایع دستی | صادر کنندگان صنایع‌دستی دیگر نیاز به پیمان سپاری ارزی و ورود به سامانه نیمایی ندارند

0 انتشار:

صدای میراث: با گذشت چندین سال از محروم شدن هنرمندان و صادرکنندگان صنایع دستی از درآمد ارزی با توجه به پیمان سپاری ارزی و ثبت ارز ورودی به کشور در سامانه نیمایی که منجر به ناامیدی بسیار فعالان این حوزه از فعالیت و صادرات در بخش صنایع دستی شده بود، حالا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور پیروز یک ماراتن دلاری شده است و پیشنهاد این وزارتخانه برای حمایت از صادرکنندگان صنایع دستی به تصویب دولت رسید.

به گزارش صدای میراث، وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد کرده بود که فعالان بازار صنایع دستی و بازرگانان این حوزه ارز صادراتی حاصل از صادرات صنایع دستی را در اختیار خود داشته باشند و نیازی به پیمان سپاری ارزی یا ثبت در سامانه نیمای نداشته باشد. دولت نیز صبح امروز با این پیشنهاد موافقت کرد و از این پس براساس مصوبه دولت که بزودی ابلاغ خواهد شد، صادرکنندگان صنایع دستی می توانند ارز حاصل از صادرات کالاهای صنایع دستی را در اختیار خود داشته باشند.

صدای میراث سال گذشته و در آستانه روز جهانی صنایع دستی در گفت‌وگو با مریم جلالی دهکردی، معاون صنایع دستی کشور از او خواسته بود درخصوص پایان پیمان سپاری ارزی به عنوان مهمترین مانع صادرات صنایع دستی کشور اعلام نظر کند. مریم جلالی دهکردی آنزمان اعلام کرد: «آقای ضرغامی، وزیر میراث‌فرهنگی، ‌گردشگری و صنایع‌دستی به تازگی نشست خوبی با صادرکنندگان صنایع‌دستی داشتند و راه‌حل‌های مرتبط با بازگشت ارز حاصل از صادرات صنایع‌دستی به کشور را پیدا کردند.»

حالا یکسال از آن گفت‌وگو گذشته است همین امروز عزت‌الله ضرغامی خبر داده است که دولت پیشنهاهد وزارت میراث فرهنگی برای حذف پیمان سپاری ارزی را پذیرفته و از این پس صادرگکنندگان سنایع دستی می توانند ارز حاصل از فعالیت خود برای صادر کردن کالاهای صنایع دستی را در اختیار خود داشته باشند.

سید عزت‌ الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درست در هفته میراث فرهنگی این خبر را در حاشیه نشست صبح امروز هیات دولت به عنوان یک خبر خوب برای فعالان حوزه صنایع دستی به خبرنگاران اعلام کرد و گفت: براساس مصوبه هیئت دولت، از این پس ارز حاصل از صادرات فعالان صنایع‌دستی در اختیار خود فعالان و صادرکنندگان صنایع دستی کشور قرار می‌گیرد و این موضوع تحولی جدی در بازار صادراتی صنایع‌دستی ایجاد خواهد کرد.

وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین خبر داد: در جلسه امروز هیئت دولت مصوبه بسیار خوبی در ارتباط با صادرات صنایع‌دستی به نصویب هیات وزیران رسید که خبر بسیار خوشی برای همه فعالان صنایع دستی است.

او افزود: پیشنهاد کردیم که ارز حاصل از صادرات فعالان صنایع دستی در اختیار خودشان باشد و در جلسه امروز بندی تصویب شد که با حفظ قوانین صادراتی، ارز حاصل از صنایع دستی با نظارت وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، بخش زیادی از صنایع‌دستی که مواد اولیه ارزشمند ندارد با کد صفر صادر شود.

او افزود: معنای این مصوبه آن است که صادرات با کد صفر کالاهای صنایع دستی از این پس نه پیمان‌سپاری ارزی دارند و نه صادرکنندگان صنایع دستی برای بازگشت ارز نیاز به ثبت ارز خود در سامانه ارز نیمایی دارند.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید