یکشنبه, ۱۳ اسفند, ۱۴۰۲

بازدید نقادانه کارشناسان معاونت میراث‌فرهنگی از خانه تاریخی ظهیرالاسلام، مسجد حاج‌ رجبعلی، دارالفنون و عودلاجان

0 انتشار:

کارشناسان اداره کل حفظ و احیاء بناها و بافت‌های تاریخی از تعدادی از کارگاه‌های فعال مرمت و بناهای شاخص استان تهران بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ کارشناسان این اداره کل، به همراه سیدهادی احمدی مدیر کل این اداره، دلاور بزرگ‌نیا رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران از تعدادی از بناهای شاخص و کارگاه فعال مرمتی در استان تهران بازدید کردند.

«سیدهادی احمدی» مدیر اداره کل دفتر حفظ و احیاء بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی با اشاره به برگزاری ۷ کارگاه آموزشی برای کارشناسان این حوزه در فصل تابستان، بازدید کارشناسان از بناها و محوطه‌های تاریخی از جمله بنای تاریخی ظهیرالاسلام، مسجد حاج رجب‌علی و مدرسه دارالفنون را در راستای تکمیل کارگاه‌های آموزشی اعلام کرد.

وی افزود: با توجه به برگزاری برنامه‌های آموزشی در معاونت حفظ و احیاء و آسیب‌شناسی این حوزه به این نتیجه رسیدیم که کارشناسان حفظ و احیاء با توجه به نقش سیاستگذاری و نظارتی که در حوزه بناها و ابنیه تاریخی دارند باید از نزدیک در جریان وضعیت آثار و چگونگی مرمت آنها قرار بگیرند.

او گفت: متاسفانه با اینکه سازمان میراث‌فرهنگی کشور در استان تهران قرار دارد، اما در این سال‌ها کمتر بناهای تاریخی استان تهران مورد توجه قرار گرفته و از همین رو، تصمیم گرفتیم برنامه‌های آموزشی کارشناسان در کارگاه مرمتی و آثار تاریخی تهران برگزار شود.

احمدی تاکید کرد: از آنجا که بنای تاریخی ظهیرالاسلام متعلق به یک نهاد عمومی است، تصمیم گرفتیم کارشناسان از نزدیک در روند مرمت این بنای تاریخی قرار بگیرند.

به گفته مدیر اداره کل حفظ و احیاء بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی، پس از بازدید از بنای تاریخی ظهیرالاسلام از مسجد حاج رجب‌علی که هم‌اکنون سقف آن به دلیل رطوبت درحال مرمت است بازدید شد و کارشناسان از نزدیک در جریان مرمت مدرسه دارالفنون نیز قرار گرفتند و با مدیر مجموعه دارالفنون در رابطه با وضعیت مرمتی این بنای ارزشمند تاریخی به گفت‌وگو نشستند.

به گفته احمدی، این بازدیدها به عنوان جزیی از برنامه‌های آموزشی این دفتر و به منظور تقویت تفکر نقادانه بین کارشناسان در سالجاری و در مناطق مختلف ادامه خواهد داشت و در این مسیر از تمامی اساتید و صاحبنظران برای ایفای نقش و پربار شدن برنامه‌ها کمک خواهیم گرفت.

کارشناسان میراث فرهنگی همچنین در آخرین بازدید خود با همراهی رئیس اداره‌کل میراث فرهنگی استان تهران و سید احمد محیط‌طباطبایی کارشناس تاریخ تهران از بازارچه عودلاجان نیز دیدن کردند و اثرات این طرح در بافت تاریخی تهران را ارزیابی کردند.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید