بحران گردشگری را چگونه پشت سر بگذاریم؟

1 انتشار:

نشست تورگردان ها

ایسنا – نشست بررسی اثر وقایع اخیر بر ورود گردشگران خارجی درحالی برگزار شد که در واکنش به انتظارات و راهکارهای پیشنهادی تورگردان‌ها برای خروج از وضع پیش آمده در گردشگری، معاون گردشگری از اجرای برنامه اقدام فوری خبر داد و نماینده وزارت خارجه هم تاکید کرد که این وزارتخانه دست روی دست نگذاشته است.

به گزارش ایسنا، در این نشست اعضای جامعه تورگردانان (آژانس‌های واردکننده گردشگر خارجی به ایران)، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به همراه معاونان گردشگری و توسعه مدیریت این وزارتخانه و نماینده وزارت خارجه حضور داشتند. در هفته‌های اخیر بویژه پس از توقف برنامه پروازی برخی شرکت های هواپیمایی اروپایی به ایران، گزارش‌هایی درباره کاهش تورهای گرشگری منتشر شد که بهانه برگزاری چندین دور نشست تشکل های خصوصی با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در روزهای گذشته شد.

عقب‌نشینی نمی‌کنیم

ابراهیم پورفرج ـ رییس هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران ـ در این نشست که عصر روز سه شنبه (اول بهمن ماه) در یکی از هتل‌های تهران برگزار شد، با اشاره به نگرانی‌های ایجاد شده درباره امنیت و سفر ایران، تعیین راهکارهای فوری و پیشنهادهایی برای برون رفت از این وضعیت را ضروری دانست و افزود: برخی روی اعداد کنسلی تورهای گردشگران خارجی مانور دادند و خبرگزاری‌های خارجی هم بلافاصله منتشر کردند. قصد ما از برگزاری چنین نشستی این نیست که روی این موضوع تاکید کنیم تا تورهای باقی مانده هم بترسند و به ایران نیایند.

وی ادامه داد: در جلسه روز یکشنبه آمارهای دقیق تورهای کنسل شده را به آقای مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ ارائه کردم و تصمیم گرفتیم نشست مشترکی را با حضور سایر آژانس‌های توریستی برگزار کنیم تا اقدامات دولت در این راستا مشخص شود. معتقدیم اگر در این شرایط دولت نقش خود را درست ایفا کند، بخش خصوصی هم می‌تواند وظایف خود را درست انجام دهد.

این تورگردان، تبلیغات پررنگ و گسترده و حضور مقتدرانه در نمایشگاه های بین‌المللی گردشگری را به عنوان راهکار در وضع موجود، پیشنهاد کرد.

او به تجربه ترکیه پس از تشدید تنش با روسیه اشاره کرد و افزود: زمانی که ترکیه هواپیما روسیه را هدف حمله قرار داد، روس‌ها تصمیم گرفتند سفر به این کشور را بایکوت کنند. تا آن موقع چهار میلیون توریست از روسیه به ترکیه سفر می‌کرد. با این حال ترکیه با اقدامات مفیدی که انجام داد در مدت زمان کوتاهی گردشگری خود را نجات داد.

پورفرج گفت: اگرچه گردشگری در شرایط مناسبی قرار ندارد اما عقب نشینی نمی کنیم و حتی تلاش می کنیم یک قدم جلوتر هم بریم.

رییس هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران، پیگیری برای معافیت مالیاتی گردشگری، حذف مالیات بر ارزش افزوده را از جمله اقدامات حمایتی دولت دانست که در شرایط موجود می تواند به گردشگری کمک کند و از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخواست کرد در این مسائل بخش خصوصی گردشگری را بیشتر همراهی کند.

وزارت خارجه دست روی دست نگذاشته

هاشمی ـ نماینده وزارت امور  خارجه ـ که در این نشست حضور داشت در پاسخ به سوال یکی از تورگردان ها درباره اقدامات این وزارتخانه پس از وقایع اخیر و توقف و تعلیق برنامه پروازی برخی شرکت‌های هواپیمایی اروپایی که سبب القاء تصویر ناامنی از ایران شده است، گفت: شرایط ویژه‌ای که پیش آمده به این معنی نیست که وزارت خارجه دست روی دست گذاشته باشد. ما برنامه داریم و به سفارتخانه ها و نمایندگی های ایران در خارج از کشور نیز محورهای این برنامه را ابلاغ کرده ایم و خواسته ایم برنامه ریزی کنند تا فضایی که علیه ایران در خارج از کشور ایجاد شده، شکسته شود. البته که عبور از این وضعیت مستلزم گذشت زمان است.

او ادامه داد: ستادی با عنوان هماهنگی تنظیم روابط اقتصاد خارجی در وزارت خارجه وجود دارد که می تواند تصمیم سازی داشته باشد و به واسطه حضور معاونان و نمایندگان دستگاه های اقتصادی به نوعی هیات اقتصادی دولت محسوب می شود. به خاطر شرایط ویژه ای که برای گردشگری پیش آمده با دبیرخانه این ستاد صحبت کردیم که در اسرع وقت جلسه‌ای اختصاصی با موضوع گردشگری تشکیل شود تا تصمیم های عملیاتی اتخاد شوند.

هاشمی همچین برای همکاری وزارت امور خارجه در زمینه برگزاری نشست های B۲B و برگزاری تورهای آشناسازی در ایران اعلام آمادگی کرد.

ویزای ایران را ارزان کنید

علی غمخوار ـ عضو جامعه تورگردانان ایران ـ در ادامه وقوع بحران در گردشگری را غیرطبیعی ندانست و مصر، تونس، ترکیه و سریلانکا را مثال آورد و گفت: بحران در این مناطق وجود داشته و گردشگری آن ها را خدشه دار کرده، مهم این است که از بحران چگونه خارج شویم. چنین مواقعی در دنیا مرسوم است کمیته بحران تشکیل دهند که مدیریت آن معمولا با بخش دولتی بوده و بخش خصوصی بنا بر توان و ظرفیتش در آن ایفای نقش می کند.

او برای برون رفت از بحران پیش آمده در صنعت گردشگری، حضور جدی تر در نمایشگاه های گردشگری خارجی، استفاده از رسانه‌های بین‌المللی، دعوت از خبرنگاران، تبیین اثرات اقتصادی گردشگری، فعال شدن نمایندگی ها در خارج از کشور، ارتباط وزارت خارجه با نمایندگی های خارجی در ایران، تسهیل در صدور ویزا و کاهش نرخ ویزای ایران برای یک دوره موقت ـ تجربه‌ای که ایران پس از حادثه ۱۱ سپتامبر پشت سر گذاشت ـ، معافیت‌های مالیاتی برای یک دوره مشخص، امهال بدهی‌های بانکی برای دوره یک تا دو سال و تخصیص تسهیلات بانکی بلندمدت با بهره پایین را به عنوان راهکار پیشنهاد کرد.

غمخوار گفت: اگر در حال حاضر تقاضایی برای مقصدی وجود ندارد، مبنی بر لغو دائم سفر نیست، بلکه زمان آن به یک وقت دیگر موکول شده است.

قیمت‌ها فریبندگی داشته باشد

آقایی ـ عضو دیگر جامعه تورگردانان ـ نیز تدوین برنامه کوتاه مدت و بلند مدت برای گردشگری را ضروری دانست و در ادامه افزایش نرخ ورودیه موزه‌ها را که تا سال آینده برای بازدیدکننده خارجی حداکثر به ۱۰۰ هزار تومان می رسد، یک شوک قلمداد کرد و افزود: ترکیه در شرایط بحرانی، نرخ ورودیه موزه ها را موقتی اصلاح کرد. ما هم نیاز داریم برای ادامه حیات و بقاء راهی را پیدا کنیم.

او با اشاره به افزایش کرایه اتوبوس‌ها تحت تاثیر نرخ بنزین و نرخ اقامت هتل‌ها، گفت: تحمیل این هزینه ها قدرت مانور آژانس ها در گردشگری و بویژه نمایشگاه های خارجی را کم می کند. در شرایط موجود نیاز است قیمت‌ها در ایران برای گردشگران فریبندگی داشته باشد و کمک دولت در این مورد باید ملموس باشد.

یکی از تورگردان‌ها نیز حمایت مالی سایر کشورها از صنعت گردشگری را در شرایط بحران مثال زد و گفت: انتظار می رود بودجه ای فورس ماژور برای گردشگری تعیین شود.

جزئیات به گردشگری کمک می‌کند

مدیر یک آژانس گردشگری دیگر نیز خطاب به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که در این نشست حضور داشت، گفت: ریزش ۷۰ درصد تورهای گردشگری واقعیتی نیست که قابل کتمان باشد. چه راهکاری می توان داشت تا به حالت نرمال برگردیم.

او ادامه داد: مشکلات کوچکی در گردشگری وجود دارد که ما برای آن‌ها پاسخ روشنی نداریم و برخی سیاست‌ها نامشخص است. مثلا یک تبعه نپالی قصد داشت به ایران سفر کند، به عنوان آژانس نمی‌دانستیم در فرودگاه می‌تواند ویزای توریستی دریافت کند یا نه. با وزارت خارجه مکاتبه کردیم اما پاسخی نیامد تا این که همان تبعه نپالی در فرودگاه ویزای ورود به ایران را گرفت. دانستن این جزئیات در وضع موجود می‌تواند کمک بزرگی برای گردشگری باشد.

مقامات اعتمادسازی کنند

برخی از تورگردانان حاضر در این نشست نیز با اشاره به پروپاگاندای (تبلیغات) رسانه های خارجی علیه ایران، خواستار نقشه راهی برای مقابه با این فضا شدند. همچنین درخواست شد اعتمادسازی درباره امنیت ایران از سوی مقامات دولتی کشورمان صورت گیرد. یکی از تورگردان ها در این‌باره گفت: برای مجامع بین المللی مهم است اعتمادسازی درباره امنیت ایران حتما از سوی مقامات رسمی ایران صورت گیرد، چون الان فقط مساله گردشگری نیست.

همچین درخواست شد با توجه به هشدارهایی که وزارت خارجه سایر کشورها درباره امنیت ایران داده اند، مقامات دولتی و رسمی کشورمان رایزنی‌هایی با نمایندگان کشورهای خارجی مقیم ایران برای اصلاح چهره ناامن داشته باشند.

ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در پاسخ به نگرانی های مطرح شده، با یادآوری این که برنامه اقدام فوری برای برون رفت از وضعیت موجود تهیه شده است، در پاسخ به انتقادهایی که به نرخ هتل ها شد، گفت: باید وضعیت آن ها را به عنوان بخشی از زنجیره خدمات در نظر گرفت. هتل‌ها در مهرماه ۲۵ درصد نرخ‌ها را افزایش دادند و تا مهر سال آینده تغییری در قیمت ها ایجاد نخواهند کرد.

معاون گردشگری با تاکید بر ضرورت انتشار اخبار مثبت از امنیت و گردشگری ایران، اظهار کرد: آدم چاپلوسی نیستم اما استرس و نگرانی آقای مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – کمتر از بخش خصوصی نیست. ما برنامه اقدام فوری داریم و حتما از وضعیت پیش آمده خارج می شویم.

print

Discussion۱ دیدگاه

  1. دوستی دیلمی ابوالقاسم

    استان گلستان سال قبل سیل آمد ،میراث استان دستور دادن وجوه کنسلی ها را برگردانین ،قرار شد اقساط بانکها امهال بشه یا وام کم بهره بدن ولی یکسال خبری از میراث نشد ،ما سرمایه گذاران بخش خصوصی که در روستاهای دور افتاده سرمایه گذاری کردیم تمام زندگیمان را به پای این بخش گذاشتیم ولی افسوس

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید