یکشنبه, ۰۶ خرداد, ۱۴۰۳

تاریخ ۹ هزارساله «تپه چمن لیلان» به موزه آذربایجان می‌رود | صفحات برنزی دوران نوسنگی تپه لیلان انقلابی در باستان شناسی است

0 انتشار:

صدای میراث: یافته‌های جدید باستان‌شناسی محوطه تاریخی تپه چمن شهرستان لیلان به مناسبت فرا رسیدن هفته بزرگداشت میراث‌فرهنگی و روز جهانی موزه‌ها در موزه آذربایجان شرقی به نمایش گذاشته می‌شود.

روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگریو صنایع دستی اعلام کرد: یافته‌های برنزی جدید یافت شده در کاوش های باستان شناسی تپه چمن شهرستان لیلان که تاریخ استفاده از مس را در ایران به ۹ هزار سال قبل می‌ رساند، به مناسبت بزرگداشت هفته میراث‌فرهنگی و روز جهانی موزه‌ها در موزه آذربایجان تبریز به‌ نمایش گذاشته می شود.

براساس این خبر، این مجموعه آثار متعلق دوره نوسنگی که ۹ هزار سال قدمت دارند، تغییرات عظیمی در علم باستان‌شناسی ایران ایجاد خواهند کرد و می تواند انقلابی عظیم در علم باستان‌شناسی درخصوص تاریخ استفاده از فلز مس توسط بشر ایجاد کند.

صفحات برنزی که از قبور و اسکلت‌ها در تپه لیلان به دست آمده‌اند، گویای شواهد تاریخی مبنی بر سکونت انسان در این محوطه هستند. باستان شناس ها توانسته اند در کاوش های باستان ناختی جدید در این محوطه دوره نوسنگی، زیورآلات سنگی، زیورآلان گچی، ابزار آلات باستانی، صفحات مسی و همچنین آثار سفالی متعلق به دوره نوسنگی را کشف کنند.

حالا قرار است صفحات برنزی کشف شده از دوره نوسنگی محوطه باستانی تپه لیلان آذربایجان شرقی به همراه سایر اشیاء و آثار سفالین روز شنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه سال جاری مصادف با روز جهانی موزه‌ها، در موزه آذربایجان تبریز در معرض دید عموم قرار بگیرد.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید