پنج شنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳

تلاش برای نجات فرش دستباف ایران | صدور ۱۰ هزار شناسنامه فرش دستباف | برگزاری نخستین گفت و گوی فرش در موزه فرش ایران | نیاز سالیانه جهان به فرش دستباف ۴ میلیارد دلار است

0 انتشار:

صدای میراث: نخستین رویداد گفت‌وگوی فرش دستباف ایران در موزه ملی فرش برگزار می‌شود تا برای نخستین بار نقد از درون فرش دستباف ایران در کشور رواج یابد و گامی برای احیای بازار فرش ایران در جهان شود.

این رویداد که از روز دوشنبه (۷ خردادماه) تا روز پنجشنبه (۱۰ خردادماه) در محل موزه فرش ایران در تهران برگزار می شود طی ۴ روز برگزاری، ۴۰ تخته فرش منتخب از سراسر ایران را به نمایش می‌گذارد و از این تعداد ۹ فرش خاص کشور رونمایی و پنل‌های تخصصی نقد و بررسی آن‌ها برگزار می شود.

به گزارش صدای میراث، در این رویداد قرار است هنرمندان حوزه معماری، گرافیک و فرش آثار رونمایی شده را با تندترین شیوه ممکن به نقد بگذارند و بافندگان و تولیدکنندگان ۹ فرشی که موفق به حضور در پنل‌های نقد و بررسی می‌شوند به دفاع از تولیدات خود و فرش های بافته شده‌شان بپردازند.

رویداد گفت‌وگوی فرش با عنوان سرنخ که با همکاری سایت صدای میراث، موزه ملی فرش ایران، شرکت ایران گره به عنوان مرجع صدور شناسنامه فرش دستباف ایران، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار می شود، فرش های بافته شده در سبک‌های کلاسیک، مدرن و تلفیقی که با رویکرد کلاسیک و مدرن تولید شده اند را به بوته نقد و بررسی می‌گذارد.

صدور ۱۰ هزار شناسنامه فرش

محمدرضا تاجر رشتی، بنیانگذار ایران گره و مرجع تخصصی صدور شناسنامه فرش دستباف ایران، صبح امروز در نشست با خبرنگاران اعلام کرد: «۴میلیارد دلار حجم تقاضای سالانه فرش دستباف در بازارهای جهانی است که در خلاء حضور ایران در این بازار طی سال‌های گذشته ارزش معاملات جهانی بازار فرش به ۲ میلیارد دلار رسیده است و سهم ایران از این بازار به زیر ۵۰ میلیون دلار رسیده اما همچنان هیچ کشوری نتوانسته است جای خالی ایران در سهم ۲ میلیارد دلاری ایران در بازار جهانی فرش را پر کند.»

او با اعلام این که تاکنون ۱۰ هزار شناسنامه فرش توسط ایران گره و در مرجع صدور شناسنامه فرش دستباف ایران صادر شده است افزود: «تعداد بسیار زیادی از شناسنامه های فرش دستباف ایران به مقصد کشورهای غربی و اروپایی صادر شده است.»

محمدرضا تاجر رشتی با اعلام این که رویداد گفت و گوی فرش مقدمه حضور جدی تر در بازار جهانی فرش با هدف گرفتن سهم بازار فرش ایران است افزود: متاسفانه فعالان صنعت فرش به دلیل کم کاری در احیای بازار جهانی فرش ایران موجب شده اند که عدم حضور ایران در این بازار جدی شود و اکنون فرش دستباف ایران از ویترین‌های مغازه های اروپایی حذف و به انبارها منتقل شده و جای آن ها را فرش های هندی و پاکستانی و ترک و افغان پر کرده اند. بنابراین نیاز است با حضور جدی تر در بازار جهانی فرش و بازگرداندن ارزش واقعی فرش ایران به لحاظ قیمتی بار دیگر به ویترین های اروپا بازگشت.

بنیانگذار مرجع صدور شناسنامه فرش دستباف ایران با انتقاد از فعالیت های تبلیغی نادرست در کشورهای غربی در مورد فرش دستباف ایران اعلام کرد: همین حالا وقتی در خیابان های اروپا قدم بزنید تبلیغاتی در سطح شهرها پراکنده شده که می گوید یک فرش دستباف ایرانی با تخفیف ۵۰ درصد بخرید و دو فرش دستباف رایگان هدیه بگیرید.

محمدرضا تاجر رشتی تاکید کرد: تبلیغات اینچنینی منجر به نابود کردن بازار فرش دستباف ایران می شود و خریداران اروپایی فرش دستباف ایران را بی ارزش تلقی می کنند. بنابراین نباید اینگونه چوب حراج به شناسنامه هویتی ایران وارد کرد.

او درباره چگونگی احیای بازار از دست رفته فرش ایران و حضور جدی در تجارت جهانی فرش اعلام کرد: نخستین گام برای احیای بازار جهانی فرش ایران آن است که ارزش واقعی فرش دستباف ایران را به آن بازگردانیم.

او افزود: فرش ایران حداقل برای یکصد سال عمر کردن بافته می شود و این در حالی است که بافنده فرش ایرانی ۳۰ سنت در ساعت دستمزد می گیرد. در حالی که در اروپا حداقل دستمزد در ساعت ۲۰ یورو است. بنابراین در مرحله نخست باید فرش دستباف ایران را با قیمت بالا در اروپا فروخت تا هنرمند تولید کننده و بافنده فرش بتواند دستمزد بیشتری برای بافت فرش دریافت کند. چون در حال حاضر قیمتی که برای یک فرش با ۱۰۰ سال عمر گرفته می شود به اندازه ۵ سال عمر فرش دستباف ایران است و این موضوع ضربه زیادی به تولید و صادرات فرش ایران خواهد زد.

دعوت رییس موزه فرش از مردم برای عمل به مسئولیت اجتماعی در قبال فرش ایران

محمد جواد اینانلو شاهوردی، رئیس موزه ملی فرش ایران نیز در نشست خبری با خبرنگاران بر مزیت رقابتی فرش ایران تاکید کرد که تاکنون هیچ کشوری نتوانسته در آن به پای ایران برسد. به گفته او، متاسفانه تاکنون قادر به معرفی مزیت رقابتی فرش ایران در جهان نبوده ایم و هیچکس نمی داند مزیت فرش دستباف ایران به فرش سایر کشورها چیست؟

رییس موزه ملی فرش ایران گفت: فرهنگ و اندیشه و هنر همزمان در فرش دستباف ایران رسوخ کرده اند و همین موضوع مزیت رقابتی فرش ایران است. به همین دلیل است که هیچوقت گره بافنده هندی یا چینی فرش به پای گره بافنده فرش دستباف ایران نمی رسد.

او با بیان این که موزه فرش بهترین مکان برای معرفی مزیت رقابتی فرش دستباف ایران است اعلام کرد: شاید فرش دستباف ایران جنبه تجاری هم داشته باشد اما مهم‌تر از آن، اندیشه و فرهنگی است که در تار و پود فرش ایران رسوخ کرده و فرش ایران در جهان را همین حالا که صادرات فرش دستباف کشور در بازارهای جهانی رونق ندارد، بدون رقابت کرده است.

اینانلو گفت: فرش های عجیب و نفیسی در موزه ملی فرش ایران نگهداری می شود که به عنوان نمونه یکی از آن ها را یک بانوی کردستانی از روی جعبه شکلات اروپایی بافته است که به فرش گل فرنگ شهرت دارد. در مورد دیگر زمانی که انگلیسی ها برای فعالیت نفتی به جنوب ایران رفتندف یک بانوی بختیازی از روی پتوی گلدار آن ها نقش فرش گل پتو را طراحی و بافته است و این بیانگر خلاقیت بافندگان فرش کشور است.

رییس موزه ملی فرش ایران همچنین با اشاره به رویکرد این موزه در تقویت مسئولیت اجتماعی برای حفظ و صیانت از فرش دستباف ایران از مردم و فعالان صنعت فرش خواست تا فرش های خود را به موزه فرش اهدا کنند تا به بهترین شکل برای آیندگان حفظ و نگهداری شوند.

دعوت از مردم و علاقمندان به فرش دستباف برای حضور رایگان در رویداد موزه فرش

زهرا شوندی، مدیر اجرایی ایران گره (مرجع صدور شناسنامه فرش دستباف ایران) نیز در نشست خبری رویداد گفت و گوی فرش اعلام کرد: برای نخستین‌بار در ایران گفت‌وگوی انتقادی در مورد فرش دستباف ایرانی شکل گرفته و رویداد گفت‌وگوی فرش به‌مدت ۴روز از روز دوشنبه، هفتم مهرماه تا روز پنجشنبه دهم مهرماه در موزه فرش ایران برگزار می‌شود.

او افزود: این نخستین گام برای ایجاد شفافیت و اعلام اصالت فرش دستباف ایران است که با ارزش گذاشتن بر هنرمندان تولید کننده فرش اعم از رنگرز و طراح و بافنده فرش و همه کسانی که در تولید یک فرش نقش دارند اقدام به معرفی هنرمندان تولید کننده فرش می کند.

به گفته شوندی، از این پس قرار است نقش هنرمندان تولید فرش از رنگرز و طراح و بافنده و… در معرفی فرش دستباف ایران با ذکر نام و نشان آنها و شناساندن هنرمندان به مخاطبان، علاقه‌مندان و خریداران فرش اجرایی شود.

مدیر اجرایی مرجع صدور شناسنامه فرش دستباف ایران اعلام کرد: در رویداد گفت‌وگوی فرش ۴۰فرش از سراسر کشور در موزه ملی فرش به نمایش گذاشته می‌شود و ۹ فرشی که محصول هنرمندان مولف است رونمایی می شوند و پس از آن منتقدان از رشته‌های معماری، فرش و طراح و نقاش، تولیدات هنری فرش دستباف ایران را زیر ذره‌بین قرار می‌دهند تا با این اقدام، گام بزرگ‌تری در شناساندن مجدد ارزش‌های فرش دستباف ایران به علاقه‌مندان و خریداران و عموم مردم در داخل و خارج کشور برداشته شود.

او تاکید کرد: حضور مردم و علاقمندان به فرش دستباف ایران در این رویداد و پنل های مرتبط با آن و حتی نقد و بررسی های ۹ فرش منتخب رایگان است و علاقمندان می توانند از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعد از ظهر از فرش های به نمایش گذاشته بازدید کنند و از ساعت ۱۵٫۳۰ تا ۷ بعد از ظهر نیز در پنل ها و نقد و بررسی ۹ فرش منتخب که در روزهای برگزاری رویداد گفت و گوی فرش رونمایی می شوند بصورت رایگان شرکت کنند و با ارزش های فرش اصیل دستباف ایران آشنا و از مشخصات و چگونگی نحوه خرید فرش دستباف ایرانی مطلع شوند.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید