جنجال شیخ لطف‌الله ادامه دارد/نشست بی‌نتیجه در اصفهان

1 انتشار:

صدای میراث: نشست صبح دیروز منتقدان مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان با مدیرکل میراث‌فرهنگی استان اصفهان و مدیر پایگاه میراث جهانی نقش جهان و کارشناسان اداره کل میراث‌فرهنگی استان اصفهان بی نتیجه پایان یافت.

به گزارش صدای میراث، نزدیک به دو ماه است که با برچیدن داربست‌های مرمتی گنبد مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان واقع در میدان نقش جهان که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است، تغییر رنگ گنبد مسجد شیخ لطف‌الله توجه رسانه‌ها و کارشناسان میراث‌فرهنگی را جلب کرد و کارشناسان منتقد به مرمت‌های صورت گرفته بر این گنبد اعتراض کردند.

همین اعتراض‌ها موجب شد تا اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری از وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بخواهد تا شخصا مرمت‌های صورت گرفته در مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان را به منظور رفع نگرانی کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی کشور پیگیری و گزارش این اقدامات را به دولت ارایه کند.

پس از این دستور بود که هیات کارشناسی وزارت میراث‌فرهنگی به اصفهان رفتند و در خبرهایی که منتشر شد آن‌ها مرمت‌های انجام شده بر گنبد مسجد شیخ لطف‌الله را تایید کردند. اما ماجرا به همین نقطه ختم نشد و صدای منتقدان بلندتر شد. گروهی از کارشناسان و متخصصان مرمت آثار تاریخی و پیشکسوتان کاشیکاری در بناهای تاریخی به میدان نقش جهان اصفهان رفتند و از مدیر پایگاه میراث‌جهانی نقش‌جهان خواستند تا آن‌ها را به بازدید نزدیک از گنبد شیخ لطف‌الله ببرد. اما نتیجه این درخواست یک پاسخ بود، «امکان بازدید وجود ندارد.»

پس از این پاسخ کارشناسان و متخصصان امر مرمت در محوطه میدان نقش جهان اصفهان و از دور اقدام به ارزیابی مرمت‌های انجام شده بر گنبد شیخ لطف‌الله کردند و در اظهارنظرهایی که برخی رسانه‌ها آنرا به صورت ناقص پوشش دادند، ایرادات اصولی به مرمت گنبد گرفتند.

دیروز اما مسئولان دولتی در بخش میراث فرهنگی از منتقدان دعوت کردند تا در نشست کارشناسی به بررسی مرمت یک ترک از گنبد مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان بپردازند.

در این نشست که ساعت ۹ صبح دیروز برگزار شد ۲۰ تن از مسئولان اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان و منتقدان حضور یافتند و اصرار منتقدان به مرمت غیراصولی گنبد مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان با انکار مسئولان اداره میراث‌فرهنگی استان اصفهان مواجه شد و سرانجام قرار شد در چند روز آینده پس از برپایی مجدد داربست‌های مرمتی گنبد، آن‌ها به بازدید نزدیک از گنبد مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان اقدام کنند و نتیجه ارزیابی‌های خود را در گزارشی تخصصی اعلام کنند.

پیگیری‌های صدای میراث مشخص کرد که کارشناسان منتقد مرمت‌های انجام شده بر ترک گنبد مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان گزارش تخصصی خود را در اختیار معاون اول رییس‌جمهوری قرار خواهند داد و گزارش دولتی مرمت‌ها نیز به دست دولت خواهد رسید.

منتقدان معتقدند، مرمت یک ترک از گنبد مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان بدون مطالعات علمی پیش از مرمت انجام شده است و از این منظر ایرادات جدی بر مرمت این اثر ثبت جهانی شده ایران وارد است.

آن‌ها همچنین بر ساییدگی بیش از حد آجرهای گنبد مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان تاکید کرده و گفته‌اند که پروسه دوغاب ریزی بر ترک مرمت شده گنبد مسجد اشتباه بوده و منجر به تغییر رنگ گنبد شده است. منتقدان همچنین به استفاده از روغن برزک بر ترک مرمت شده ایراد گرفته‌اند. آن‌ها همچنین اعلام کرده‌اند که ادامه مرمت‌ها بر گنبد مسجد شیخ لطف‌الله تا تعیین تکلیف وضعیت مرمت یک ترک از آن باید متوقف شود و هیچ اقدام جدید مرمتی تا روشن نشدن ابهامات مرمتی این گنبد از سوی اداره کل میراث‌فرهنگی استان اصفهان و پایگاه میراث جهانی نقش جهان نباید بر گنبد مسجد شیخ لطف‌الله انجام شود.

مدیران دولتی در اداره میراث فرهنگی استان اصفهان اما همه این انتقادها را مردود می دانند و معتقدند که منتقدان تنها بخش خالی لیوان را می‌بینند و تلاش‌ها برای نجات بخشی گنبد مسجد شیخ لطف‌الله را نادیده گرفته‌اند.

جنجال مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله همچنان در اصفهان جریان دارد و باید دید گزارش کارشناسی منتقدان مرمت این مسجد ثبت جهانی شده ایران معتبر است یا آن که گزارش دولتی در ماجرای مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله به تایید دولت خواهد رسید؟

print

Discussion۱ دیدگاه

  1. درود بر شما و بابت تلاش شما سپاسگزارم. باعبارت برخی رسانه ها دیدار کارشناسان را ناقص پوشش دادند درست نیست، تنها یک رسانه این دیدار را پوشش داد که ایسنا بود و در گزارش هم تاکید که در قسمت های بعدی سایر صحبت کارشناسان را منتشر خواهد کرد اما ماجراهای یک هفته اخیر ایران مانع از نشر این گزارش به صورت پیوسته شد…ضمن اینکه در گزارش شما نیز صحبت کارشناسان در جلسه اخیر مشروح ذکر نشده است…

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید