یکشنبه, ۱۳ اسفند, ۱۴۰۲

۳٫۳ میلیارد تومان اعتبار به میدان نقش جهان اصفهان رسید/۵۰۰ میلیون تومان به مدیریت بحران در میدان نقش‌جهان تخصیص یافت/داربست‌ گنبد مسجد امام اصفهان نوروز ۱۴۰۰ برچیده می‌شود

0 انتشار:

صدای میراث: ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار به میدان نقش جهان اصفهان تخصیص یافت تا علاوه بر مرمت‌های مورد نیاز در آثار معماری این اثر ثبت جهانی شده ایران پلان مدیریت و مدیریت بحران در این میدان تاریخی نیز تدوین شود.

فریبا خطابخش رییس پایگاه میراث‌جهانی نقش جهان اصفهان در گفت‌وگو با صدای میراث با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر مرمت ترک‌های پازده و شانزده مسجد امام اصفهان در حال انجام است و در صورتی که میدان نقش جهان با مشکل مواجه نشود، نوروز ۱۴۰۰ تمامی داربست‌های این مسجد تاریخی برچیده می‌شود.

رییس پایگاه میراث‌جهانی نقش جهان اصفهان افزود: اعتبار خوبی برای مجموعه میدان نقش جهان اصفهان از بخش درآمدها تخصیص یافت تا با این مبلغ کارهای اجرایی، مطالعاتی و البته مدیریت بحران در میدان نقش جهان انجام شود.

او گفت: در حال حاضر فعالیت‌های مطالعاتی و شناسایی خطرات و فاصله‌های ایجاد شده در برخی قسمت‌های میدان نقش جهان در طرح مدیریت بحران نقش جهان حال انجام است تا مشخص شود چه خطرهایی این مجموعه تاریخی را تهدید می‌کند.

خطابخش اعلام کرد: فاز دوم مدیریت بحران در میدان نقش جهان به پیگیری راهکارهای رفع خطر از مجموعه و حفاظت از بناها اختصاص دارد.

رییس پایگاه میراث‌جهانی نقش جهان افزود: در دو هفته گذشته ۵۰۰ میلیون تومان برای تدوین برنامه مدیریت و مدیریت بحران در مجموعه تاریخی نقش جهان تخصیص یافته و علاوه بر این مبلغ ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان نیز اعتبار مرمتی به مجموعه نقش جهان تخصیص یافت که بین بناهای واقع در این مجموعه ثبت جهانی شده تقسیم می‌شود.

او گفت:  این اعتبار قرار است صرف مرمت و حفاظت بخش‌هایی از عمارت عالی قاپو، مسجد امام، مسجد و گنبد شیخ لطف‌الله و احداث و تکمیل سرویس‌های بهداشتی مجموعه تاریخی میدان نقش جهان اصفهان شود.

به گفته فریبا خطابخش فعالیت‌های اجرایی در مجموعه میدان نقش جهان اصفهان با توجه به رسیدن اعتبار دو هفته دیگر در بخش مرمت و حفاظت و مدیریت بحران این مجموعه آغاز می‌شود.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید