درخواست تشکل‌های زیست‌محیطی استان خوزستان از مسئولان برای نجات رویشگاه‌‌های زاگرسی و حفاظت از جنگل‌های بلوط

0 انتشار:

شورای هماهنگی شبکه تشکل‌های محیط زیست و منابع‌طبیعی استان خوزستان درخصوص اقدامات ضروری و تجهیزات مورد نیاز برای پیشگیری و مقابله با آتش‌سوزی و تخریب جنگل‌ها و مراتع این استان در بیانیه‌ای اعلام کرد: استان خوزستان به عنوان سومین رویشگاه بلوط زاگرس با بیش از نیم میلیون هکتار جنگل‌های بلوط و صدها هزار هکتار بیشه زار، همه ساله در اثر آتش سوزی‌های عمدی و غیرعمدی بیشترین آمار آتش سوزی را در کشور به خود اختصاص می‌دهد و این در حالی است که این استان برای مقابله با آتش‌سوزی‌ها از حداقل امکانات نیز بی‌بهره است.

در بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های زیست‌محیطی استان خوزستان آمده است: پیامدهای ناشی از انتقال آب و سدسازی‌های بی‌رویه و مسدودسازی حقابه جلگه و حدود یک میلیون هکتار تالاب‌های این استان، سبب پیدایش کانون‌های فعال و غیرقابل کنترل ریزگرد شده است و حتی بیشه‌زارهای دشت‌های خوزستان نیز رو به نابودی نهاده است.

این شورا در بیانیه خود با اشاره به بی‌توجهی سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور به جنگل‌های بلوط به عنوان دژ بیولوژیک در مقابله با ریزگردها که از هجوم این پدیده سخت خسارت دیده‌اند افزوده است: حذف اعتبارات طرح صیانت از جنگل‌ها، سیر قهقرایی و زوال رو به رشد جنگل‌های بلوط و دارایی عمده اکولوژیکی استان، همچنین سرنوشت نامعلوم تداوم حیات این رویشگاه، موجبات نگرانی کارشناسان و دوستداران طبیعت و محیط زیست را فراهم آورده است.

شبکه تشکل‌های زیست‌محیطی استان خوزستان در بیانیه خود آورده است: عدم تدوین یک برنامه و چشم انداز روشن برای نجات جنگل‌های بلوط، فقر شدید اقتصادی جوامع محلی و وابستگی شدید به منابع جنگلی به دلیل عدم آموزش و توانمندسازی برای تغییر و ارتقاء معیشت این جوامع، توسط دستگاه‌های متولی و دولت‌ها، یکی دیگر از دلایل عمده نابودی جنگل‌های بلوط استان خوزستان است.

شورای هماهنگی شبکه تشکل‌های محیط زیست و منابع طبیعی استان خوزستان همچنین از رییس‌جمهوری، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، سازمان حفاظت محیط زیست، نمایندگان مجلس، استاندار خوزستان و مدیریت بحران استان خوزستان خواسته است به دلیل اهمیت حیاتی دارایی‌های اکولوژیکی استان خوزستان به خواسته‌های مردمی توجه داشته باشند.

شورای هماهنگی تشکل‌های محیط زیست و منابع طبیعی استان خوزستان خواسته های مردمی از مسئولان کشور را یه شرح ذیل تشریح کرده است:

۱- تخصیص اعتبار لازم برای احیاء طرح صیانت از جنگل ها و مراتع زاگرس در استان خوزستان و ارتقاء اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آتش سوزی و تخریب جنگل‌ها و مراتع و روشن نمودن افکارعمومی از سوی سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور در خصوص دلایل حذف اعتبارات طرح صیانت از جنگل‌ها در خوزستان و تدوین برنامه جامع ملی برای نجات رویشگاه زاگرس.

۲- تدوین برنامه جامع ملی نجات‌بخشی برای نجات جنگل‌های بلوط زاگرس از سوی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان حفاظت محیط زیست کشور و تدوین برنامه جامع ملی برای نجات رویشگاه زاگرس.

۳- تشکیل ستاد ویژه نجات جنگل‌های خوزستان به ریاست استاندار محترم خوزستان با مدیریت اداره کل محترم منابع طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان و عضویت نماینده شورای عالی تشکل‌های محیط زیست و منابع طبیعی خوزستان و تدوین برنامه جامع ملی برای نجات رویشگاه زاگرس.

۴- تهیه و خرید یک فروند بالگرد یا هواپیمای اطفاء حریق برای استان خوزستان با توجه به وقوع آتش سوزی‌های مکرر در جنگل‌های این استان و مناطق هم مرز با سایر استان ها و تدوین برنامه جامع ملی برای نجات رویشگاه زاگرس.

۵- تدابیر پیشگیرانه و تهیه امکانات اولیه مورد نیاز و همچنین تهیه بالگرد از سوی مدیریت محترم بحران استان خوزستان با توجه به وضعیت پوشش گیاهی و آغاز آتش سوزی‌ها در نقاط مختلف استان در خردادماه سالجاری و تدوین برنامه جامع ملی برای نجات رویشگاه زاگرس.

۶- تدوین برنامه عملیاتی برای آموزش، توانمند سازی و تغییر و ارتقاء معیشت جوامع محلی در رویشگاه جنگل‌ها و مراتع استان و پشتیبانی و ارائه تسهیلات با اولویت کشت و توسعه گیاهان دارویی و ایجاد اقامتگاه‌های بومگردی روستایی و عشایری و تدوین برنامه جامع ملی برای نجات رویشگاه زاگرس.

۷- تجهیز سازمان‌های مردم نهاد، دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی روستاها به امکانات مهار آتش توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و ستاد مدیریت بحران استان جهت جلب مشارکت حداکثری مردم و استفاده از سرمایه‌های اجتماعی و تدوین برنامه جامع ملی برای نجات رویشگاه زاگرس.

۸- اجرای برنامه‌های آموزشی و ترویجی برای کشاورزان شریف استان جهت پیشگیری از آتش زدن بقایای گیاهی مزارع از سوی مدیریت محترم جهاد کشاورزی استان خوزستان و انجام پیگیری‌های حقوقی از سوی مدیریت محترم حفاظت محیط زیست خوزستان و برخورد قانونی با متخلفین و تدوین برنامه جامع ملی برای نجات رویشگاه زاگرس.

۹- پیش‌بینی سازوکار لازم برای پوشش بیمه‌ای مشارکت کنندگان در عملیات مهار آتش از سوی مدیریت محترم بحران استان و تدوین برنامه جامع ملی برای نجات رویشگاه زاگرس.

۱۰- شفاف‌سازی در خصوص نحوه هزینه کرد اعتبارات طرح مقابله با ریزگردها و ارائه گزارش عملکرد به مردم از سوی کارفرما و مجریان طرح و تدوین برنامه جامع ملی برای نجات رویشگاه زاگرس.

شورای هماهنگی تشکل‌های محیط زیست و منابع‌طبیعی استان خوزستان در پایان این بیانیه از رسانه‌ها و خبرگزاری‌های استان خوزستان به دلیل بی‌تفاوتی و عدم انتشار بیانیه شوراهای مردم نهاد غیردولتی انتقاد و اعلام کرد: شورای هماهنگی تشکل‌های محیط زیست و منابع طبیعی استان خوزستان حق پیگیری برای اجرای اصل پنجاهم قانون اساسی و تحقق مفاد سند ملی محیط زیست را از طریق کمیته تخصصی برای خود محفوظ می دارد.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید