چهارشنبه, ۲۹ فروردین, ۱۴۰۳

تقلب در مجتمع های آب درمانی‌ | ۸۰ درصد چشمه‌های آب درمانی طبیعی نیستند | چشمه‌های غیرطبیعی از موتورخانه برای گرم کردن آب استفاده می کنند

0 انتشار:

صدای میراث – مریم جلیلوندفرد: بخش زیادی از مجتمع‌های آب درمانی کشور اصلا چشمه طبیعی آبگرم معدنی ندارند و از سیستم موتورخانه برای گرم کردن آب لوله‌کشی شده استفاده می کنند.

به گزارش صدای میراث چشمه های آبگرم معدنی یکی از مهمترین بخش های گردشگری سلامت در ایران و جهان هستند و به دلیل مواد معدنی موجود در آب و دمای بالای طبیعی آب، تاثیر بسیاری در درمان برخی بیماری‌ها دارند. اما حالا صدای میراث اطلاع یافته است که در نبود نظارت صحیح، بیشتر مجتمع‌هایی که زیر عنوان آبگرم معدنی فعالیت می‌کنند، اصلا چشمه طبیعی آبگرم ندارند.

حسن دادور، فعال گردشگری سلامت در منطقه که مدیر یکی از چشمه‌های طبیعی آب درمانی در مشکین‌ شهر اردبیل است در گفت‌وگو با صدای میراث اعلام کرد: سرریز آب چشمه‌های آب درمانی معدنی علاوه بر آن که موجب جاری شدن آب به مناطق پایین دست کوهستان سبلان می‌شود، تصفیه آب از آلودگی ها و کاهش بوی نامطبوع آب‌های معدنی را نیز در پی دارد. استان اردبیل ۳۰ مجتمع آب درمانی دارد که ۱۶ مجتمع آن در مشکین‌شهر و ۱۴ مجتمع دیگر در شهر سرعین واقع شده‌اند که دارای چشمه‌های طبیعی هستند.

حالا صدای میراث مطلع شده است که بیشتر چشمه‌های آب درمانی در نقاط دیگر ایران طبیعی نیستند و با موتورخانه آب را داغ می کنند و با تعبیه استخر گردشگران درمانی را زیر عنوان چشمه های آبگرم درمانی جذب کرده‌اند.

درمان روماتیسم، لک‌های پوستی، دردهای معده و … از مهمترین دلایل مراجعه گردشگران درمانی به چشمه‌های آبگرم است که حالا مشخص شده است برخی از مجتمع‌های آبدرمانی در نبود نظارت جدی از سوی معاونت گردشگری و آزمایشات خاص وزارت بهداشت و درمان اداره استاندارد، نه تنها چشمه‌های معدنی طبیعی نیستند که زیرعنوان مجتمع‌های آبدرمانی تنها استخرهای آبگرم راه انداخته‌اند و خاصیت درمانی ندارند.

چشمه‌های طبیعی واقعی این منطقه که براساس گفته مدیر یکی از مجتمع‌های دارای چشمه طبیعی آب درمانی نه تنها از آب چشمه‌ها برای درمان مراجعه‌کنندگان استفاده می کنند، بلکه با تعبیه استخرهای آبگرم سرریز این آب را به چرخه طبیعی وارد می کنند و پایین دست را نیز سیراب می کنند. علاوه بر این تصفیه طبیعی آب منجر به از بین رفتن آلودگی آب چشمه‌های آبدرمانی و تلطیف بوی نامطبوع مملو از گوگرد و مواد معدنی موجود در آبگرم ها شده است.

به گفته فعالان گردشگری سلامت استان اردبیل، مجموعه‌های آب درمانی که دارای چشمه‌های طبیعی آبگرم معدنی هستند، با برخورداری از حقابه طبیعی اقدام به لوله‌کشی آب به مجتمع‌ها کرده و با استفاده آب شهری برای اتحمام مراجعین توسط موتورخانه آب وارد شده را گرم می کنند.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید