جمعه, ۱۱ اسفند, ۱۴۰۲

دیوارهای کاخ خسرو در امان است

0 انتشار:

مدیر پایگاه مجموعه تاریخی قصر شیرین از اتمام کاوش های فصل پنجم و مرمت دیواره های کشف شده در کاخ خسرو خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ مجموعه تاریخی قصرشیرین که در برگیرنده سه اثر ارزشمند عمارت خسرو، آتشکده چهارقاپی و سامانه آبرسانی ساسانی است، امسال مورد کاوش و مرمت قرار گرفت.

«سیامک خدیوی» مدیر پایگاه تاریخی قصرشیرین با اعلام این خبر گفت: فصل پنجم کاوش های باستانی در عمارت خسرو قصرشیرین درحالی ابتدای سال جاری آغاز شد که در این کاوش ها دیواره هایی در این عمارت توسط باستان شناسان کشف شد.

او گفت: بنای تاریخی عمارت یا کاخ خسرو پرویز که در حاشیه شمالی شهر کنونی قصرشیرین و در نزدیکی آتشکده چهار قاپی قرار دارد که اکنون تنها ویرانه هایی از آن دیده می شود حالا دارای دیواره هایی است که برای کارشناسان و باستان شناسان به لحاظ مطالعاتی بسیار ارزشمند است.

به گفته خدیوی، مرمت این دیواره های ارزشمند تاریخی بلافاصله پس از کاوش مورد مرمت و حفاظت قرار گرفت تا در معرض عوامل جوی آسیب نبینند.

مدیر پایگاه تاریخی مجموعه قصرشیرین همچنین از نصب تابلوهای معرفی در فضاهای کاخ خسرو خبر داد. او گفت: جدای از فعالیت های مرمتی و حفاظتی که در کاخ خسرو صورت گرفته در فضاهای این عمارت چند تابلوی معرفی به صورت افقی و با شیب کم و بدون آنکه به منظر بصری خدشه وارد کند نصب شده است.

کاخ خسرو (که با نام ۲ بنای ساسانی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است) ، بنایی مربوط به دوره ساسانیان است که درون شهر واقع شده و این اثر در ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۳۲ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

شهرستان قصرشیرین بیش از یک صد اثر ثبتی و شناسایی شده باستانی دارد که می توان به آثاری چون چهارقاپو، کاخ ساسانی خسرو پرویز، حوش کسری، کاروان ‌سرای قصرشیرین و نهرشاه گدار اشاره کرد.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید