پنج شنبه, ۰۴ مرداد, ۱۴۰۳

سنگ‌ های تخت‌ جمشید از کدام معدن آمدند؟

0 انتشار:

صدای میراث: چهل معدن باستانی سنگ در اطراف شهر باستانی پارسه و تخت‌جمشید وجود دارند که هر یک از سازه‌ های هخامنشی با سنگ‌ های یکی از معدن ها بنا شده است.

این سنگ‌ ها به نوشته دکتر اشکان رضایی پژوهشگر منظر فرهنگی به رنگ‌های سیاه، سفید، طلایی و مرمرین هستند و آرامگاه کوروش در پاسارگاد نیز از سنگ‌ های همین معادن ساخته شده است.

به نوشته این کارشناس متمرکز بر منظر فرهنگی آثار تاریخی و طبیعی، یکی از مهمترین و بزرگترین معادن سنگ تخت‌ جمشید، معدن سنگ الماس است که بر بلندای کوه تنگ خشک در نزدیکی سیوند واقع شده است.

براساس اعلام اشکان رضایی، بیشتر بناهای تخت‌جمشید و آرامگاه کوروش با سنگ‌های همین معدن بنا شدند.

دکتر رضایی می گوید: بخش‌هایی از این معدن باستانی در سالیان گذشته توسط برخی افراد و با انگیزه‌های خاص با استفاده از دینامیت منفجر شده است.

براساس نوشته این کارشناس، مهمترین معماران و هنرمندان سنگتراش از سراسر پهنه ایران دوران هخامنشی و از اقوام مختلف به پارسه و تخت جمشید دعوت شدند تا بناهای باشکوه این میراث هخامنشی را برپا کنند.

این متخصص منظر فرهنگی آثار تاریخی و طبیعی اعلام کرد: متاسفانه در سالیان دور بخش هایی از این معدن توسط برخی افراد با استفاده از دینامیت منفجر شده است تا مهر تاییدی بر دشمنی و بیسوادی و ناآگاهی آنان نسبت به ارزش های تاریخی و طبیعی ایران باشد.

محوطه باستانی میراث جهانی تخت جمشید مهمترین محوطه باستانی ایران است که کاوش‌ ها و بررسی های باستان شناسی در آن بی وقفه ادامه دارد. تخت جمشید همواره باستان شناس ها را در کشفیات خود شگفت زده کرده و هر بار که بخشی ازاین محوطه باستانی گشوده می شود شگفتی های تازه ای از دوران هخامنشی در ایران و جهان خلق می کند.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید