«فرهنگ دامداری سنتی جنوب خراسان» به اطلس مردم‌نگاری ایران وارد شد/نخستین پژوهش حوزه دامداری سنتی در ایران به پایان رسید

0 انتشار:

صدای میراث: طرح «فرهنگ دامداری در جنوب خراسان» که توسط «علی ایلنت» نخبه‌ وظیفه پژوهشکده مردم‌شناسی به انجام رسید و در اطلس مردم‌نگاری ایران جای گرفت.

این پژوهش به بررسی فرهنگ دامداری سنتی در شهرستان‌های تربت‌جام، تایباد، باخرز، صالح‌آباد، فردوس و قاین در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی پرداخته است.

علیرضا حسن‌زاده رییس پژوهشکده مردم‌شناسی با اعلام این خبر به پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری گفت: پژوهشگر در این پروژه که در پنج فصل تنظیم شده با استفاده از منابع کتابخانه‌ای و پژوهش میدانی به بررسی وضعیت کنونی پرورش دام سبک (گوسفند، بز، بره و بزغاله) در ایران، وضعیت دامداری سنتی مناطق هدف، نژادهای دام، مسئله آب و زمین در دامداری سنتی، مسائل مرتبط با چوپان و حرفه چوپانی، فرآورده‌های دامی، شغل‌های حوزه دامداری سنتی، ادبیات شفاهی، باورها و اعتقادات و مسائلی از این قبیل پرداخته است.

او گفت: طرح «فرهنگ دامداری در جنوب خراسان» نخستین پژوهش در حوزه دامداری سنتی کشور در قالب اطلس مردم‌نگاری سرزمین است.

به گفته حسن‌زاده، با توجه به خشکسالی‌های پیاپی، دامداری سنتی در کشور و به دنبال آن آداب و رسوم، باورها، ادبیات شفاهی و دانش بومی این حوزه در حال از میان رفتن است که با کمک طرح‌های اینچنینی می‌توان بخش عمده‌ای از میراث مردم‌شناسی حوزه فرهنگ دامداری سنتی را ثبت و ضبط کرد.

گفتنی است، پژوهش «فرهنگ دامداری در جنوب خراسان» که با درجه «عالی» دفاع شد، بیش از ۱۰۰۰ تصویر از دامداری سنتی حوزه پژوهش و ۱۵ ساعت فیلم و صوت مصاحبه با دامدارن محلی دارد که از سوی پژوهشگر در اختیار آرشیو پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری قرار گرفت.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید