فصل جدید مرمت ها در مجموعه تاریخی بسطام

0 انتشار:

کارگاه مرمتی مسجد ایلخانی، مدرسه شاهرخیه و گنبد غازان خان مجموعه تاریخی بسطام و خرقان آغاز به کار کرد.

«حامد عادل» مدیر پایگاه مجموعه بسطام و خرقان با اعلام این خبر گفت: سبک سازی بام مسجد ایلخانی، ساخت مشبک های چوبی بازشوهای مدرسه شاهرخیه و ساخت کاشی های گریو گنبد غازان خان از جمله اقدامات مرمتی آغاز شده در این مجموعه تاریخی است.

عادل با اشاره به اینکه گنبد غازان خان از نوع رک وده و حدفاصل بدنه با گنبد دارای کاشی های برجسته بزرگی بوده که در طول قرون شکسته شده است گفت: طی یک بررسی از نمونه های شکسته موجود و تحقیقات اسنادی و کتابخانه ای ساخت این کاشی های به منظور نصب در حدافاصل ساقه  گنبد در دستور کار این پایگاه قرار گرفته است.

وی مرمت حمام تاریخی بسطام، محدوده نیایشی- آرامگاهی شامل منار سلجوقی، آرامگاه گمنام وا مامزاده و مسجد جامع بسطام را از اقدامات مرمتی سال گذشته این مجموعه برشمرد.

مدیر پایگاه مجموعه بسطام و خرقان  با اعلام اینکه مرحله نخست مرمت حمام تاریخی بسطام با کاربری پایگاه میراث فرهنگی بسطام و خرقان از سال  گذشته آغاز شده است گفت: با توجه به تغییرات گسترده فضای داخلی حمام در طول سالیان گذشته در مرحله نخست حذف الحاقات، استحکام بخشی جداره های داخلی، حذف تاسیسات قدیمی  و جایگزینی آن با تآسیسات جدید ، ساخت درب های چوبی، جداره سازی در جنب و پشت بام این حمام تاریخی در دستور کار قرار گرفت و اجرایی شد.

مدیر پایگاه مجموعه تاریخی بسطام و خرقان خواناسازی نقوش منار، مرمت تزئینات داخلی امامزاده، اجرای شمشه های گچی ، مرمت برج و باروی بسطام ،  تعویض آجر های فرسوده و …. در مسجد جامع بسطام را از دیگر اقدامات صورت گرفته در این مجموعه  عنوان کرد.

عادل مجموعه تاریخی بسطام را دارای آثاری از قرن دوم هجری، دوران سلجوقیان و دوره های  بعد از آن برشمرد و گفت: قدیمی ترین بنای این مجموعه مسجد اول بایزید متعلق به قرن سوم هجری است خانقاه بایزید بسطامی دومین بنای قدیمی این مجموعه است که به گفته مرحوم پرفسور عدل هم دوره با مسجد بایزید است و در دوره ایلخانیان تزیینات گچی زیبایی  به آن الحاق شده است.

وی منار بسطام متعلق به  دوره سلجوقیان، مسجد دوم بایزید بسطامی مربوط به قرن ششم و هفتم ه.ق با محراب گچبری زیبا، مسجد جامع بسطام ساخته شده بین سال های ۷۰۰ تا ۷۰۶ ه.ق توسط غازان خان، امامزاده محمد آرامگاه یکی از فرزندان امام جعفر صادق (ع) مربوط به دوره غازان خان،  گنبد زیبا و مخروطی شکلی غازان خان با کاشی های فیروزه ای، دالان و ایوان الجایتو شامل سر در و دالان ورودی به صحن امامزاده محمد که در دوران سلطان الجایتو ساخته شده است، مقبره شاهزاده افغان در کنار مقبره بایزید، برج کاشانه در مجاورت مسجد جامع و مدرسه شاهرخیه مربوط به دوره تیموری را  از دیگر آثار تاریخی این مجموعه برشمرد.

این مجموعه در میدان بسطام شهر بسطام در ۱۹۳ کیلومتری شهر سمنان قرار دارد.

 

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید