مونسان در دیدار با تشکل‌های مردم نهاد: گلایه‌ سمن‌ها را قبول دارم اما شرایط کشور سخت است

0 انتشار:

صدای میراث: رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پس از گذشت ۲۱ ماه و ارائه سه درخواست دیدار از سوی سمن‌ها، با نمایندگان برخی تشکل‌های مردم‌نهاد حوزه میراث‌فرهنگی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش صدای میراث، در این نشست ۱۰ تن از اعضای تشکل‌های مردم‌نهاد و سمن‌های حوزه‌های میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از جمله منوچهر لطفی مدیرعامل انجمن مجموعه‌داران ایران و دبیرکل شبکه سمن‌های میراثی، امیر عباس اروجی از کانون دانش‌آموختگان ایرانی در ایتالیا، قاسمی از انجمن متخصصان گردشگری ایران، بابک مغازه‌ای، دبیر اجرایی بنیاد غیردولتی مهر پایدار و عضو شورای هماهنگی تشکل‌های مردم نهاد کشور، امین طباطبایی از خانه فرهنگ جاویدان استان فارس، علی رضا افشاری انجمن دیده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران، افسانه احسانی از موسسه آوای طبیعت پایدار در تهران، بهروز شهابی، سمیه مراقی دبیر انجمن دوستداران یادمان‌ها در استان قزوین و رئیس شورای هماهنگی تشکل‌های مردم‌نهاد کشور، علیرضا روحانی دبیر کانون بارگاه مهر اصفهان و عضو شورای هماهنگی تشکل‌های مردم نهاد کشور، مجتبی گهستونی فعال میراث‌فرهنگی از خوزستان و عضو شورای هماهنگی تشکل‌های مردم‌نهاد، به بیان دیدگاه‌ها، نظرات و انتقادات تشکل‌ها در حضور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پرداختند.

در ادامه این نشست علی‌اصغر مونسان رییس سازمان میراث‌فرهنگی با اشاره به اهمیت نقش و جایگاه سمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد، برای تشکل‌های مردم‌نهاد دو نقش هم‌فکری و دیده‌بانی قائل شد و یادآوری کرد که تشکل ها از دو نقش مهم و اثرگذار برخوردارند که می‌تواند به ما کمک کند.

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، با بیان این مطلب در نشست تشکل‌های مردم‌نهاد میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری که در محل سالن فجر سازمان میراث‌فرهنگی برگزار شد، تصریح کرد: تشکل‌های مردم‌نهاد، از اهمیت بالایی برخوردار هستند و نظرات آن‌ها می‌تواند برای تدوین برنامه‌های حوزه‌های میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به ما کمک کند.

او افزود: گلایه‌های سمن‌ها را که در این نشست مطرح شد، قبول دارم؛ اما باید در نظر داشته باشیم که شرایط مدیریتی کشور بسیار سخت شده است و در تلاشیم تا سازمان را به جلو ببریم.

بودجه سازمان میراث‌فرهنگی مناسب نیست

وی گفت: در بدو ورود به سازمان یکی از موضوعاتی که تأکید کردم ارتقای جایگاه سازمان بود؛ چرا که سازمان میراث‌فرهنگی نسبت به سایر سازمان‌ها نوپاست و از نظر بودجه‌ای که در اختیار ما قرار می‌گیرد موقعیت مناسب ندارد. با این‌حال شهادت می‌دهم که تمام همکاران من با دل و جان در این سازمان فعالیت می‌کنند.

مونسان افزود: در این مدت بسیار تلاش کردم که جایگاه سازمان ارتقاء یابد و به لطف خدا اتفاقات خوبی هم افتاد. مصوبات بسیار خوبی نیز از دولت گرفتیم که برخی از آن‌ها مصوبات حمایتی ویژه است. در مجلس نیز طرح‌ها و لوایح خوبی در حمایت از حوزه‌های میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصویب شده است که طرح حمایت از مالکان و بهره‌برداران اماکن و بناهای فرهنگی تاریخی یکی از مهم‌ترین این طرح‌هاست که در ماه گذشته در مجلس به تصویب رسید.

مونسان با بیان این‌که برای حل مشکلات موجود نیازمند همکاری‌های سمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد هستیم، گفت: مأموریت‌های سازمان میراث‌فرهنگی دارای اهمیت بسیاری است و در اقتصاد نیز نقش ایفا می‌کند. به‌عنوان‌مثال گردشگری جایگاه بالایی در اقتصاد دارد و بنا بر آمار بانک مرکزی در سال گذشته سهم گردشگری در تولید ناخالص ملی ۱۱٫۸میلیارد دلار بوده است که رقم بسیار بالایی است.

سمن‌ها، دیده‌بان و مشاور سازمان میراث‌فرهنگی هستند

او در ادامه با اشاره به اهمیت نقش سمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد گفت: من دو نقش برای تشکل‌ها قائل هستم یکی نقش مشاوره و هم‌فکری و دومی نقش دیده‌بان است و در خصوص نقش دوم تشکل‌ها یعنی دیده‌بانی از ظرفیت تشکل‌ها در طول مدت مسئولیت خود در این سازمان بیشترین استفاده را کرده‌ام.

مونسان در ادامه گفت: یکی از موضوعاتی که به‌صورت جدی دنبال می‌کنیم تقویت همکاری و مشارکت با دستگاه‌های مختلف و جلب نظر آن‌ها در خصوص مأموریت‌های سه‌گانه این سازمان است کما این‌که شاهد همکاری بسیار خوب شهرداران هستیم و از طرفی نیز شاهد حمایت‌های استانداران از حوزه میراث‌فرهنگی هستیم و در استان‌های مختلف کشور شاهد ارتقای جایگاه ادارات کل هستیم.

معاون رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اهمیت نقش تشکل‌های مردم‌نهاد اشاره کرد و گفت: از پیشنهاد عضویت بدون رأی تشکل‌های مردم‌نهاد در کمیته فنی استقبال می‌کنیم و این موضوع را به‌طور حتم ابلاغ خواهم کرد تا شرایط عضویت اعضای تشکل‌ها در کمیته فنی فراهم شود.

دکتر مونسان در ادامه به موضوع ثبت‌های ملی و جهانی اشاره کرد و گفت: در حوزه ثبت‌های جهانی از سهمیه‌های خود به‌خوبی استفاده می‌کنیم و در حوزه ثبت‌های ملی نیز این حوزه رشد خوبی پیدا کرده است و شاهد افزایش آمار ثبت‌های ملی هستیم.

او در ادامه با بیان این‌که گردشگری یک حوزه فرابخشی است افزود: با حمایت‌های بسیار خوب رئیس‌جمهوری، با دستگاه‌های مختلف برای توسعه و رونق گردشگری همکاری‌های خوبی را آغاز کرده‌ایم. به‌عنوان‌مثال با وزارت نیرو تفاهم‌نامه‌ای امضا کردیم که بتوانیم از ظرفیت‌های آبی کشور برای رونق گردشگری استفاده کنیم.

معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: یکی از فعالیت‌هایی که به‌طورجدی آن را دنبال می‌کنیم موضوع طرح جامع گردشگری کشور است که روی زمین مانده بود، این طرح در کمیسیون‌های دولت در حال بررسی است و به‌زودی در هیئت دولت مطرح خواهد شد و با توجه به این‌که هنوز فرصت هست تشکل‌های مردم‌نهاد اگر نظراتی در این خصوص دارند، ارائه کنند.

مونسان در ادامه به حوزه صنایع‌دستی اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که به‌صورت جدی در طول مسئولیتم در سازمان میراث‌فرهنگی حمایت کردم، حوزه صنایع‌دستی است. در طول این مدت با ارائه طرح‌های مختلف به‌دنبال حمایت از این حوزه هستم که در همین ارتباط طرح تجاری‌سازی را مطرح کردم که تاکنون پیشرفت خوبی داشته‌ایم. در طرح تجاری‌سازی، برندسازی و بسته‌بندی را به‌طورجدی پیگیری می‌کنیم. نشستی را با وزیر صمت نیز برگزار کردیم که به‌زودی تفاهم‌نامه‌ای با وزارت صمت با هدف حمایت هرچه بیشتر از هنرمندان و صنعتگران امضا خواهیم کرد.

آموزش به تشکل‌های توانمند واگذار شد

حسین اربابی معاون سرمایه‌گذاری، امور حقوقی و مجلس سازمان میراث‌فرهنگی نیز در این نشست با ارائه گزارشی از وضعیت سمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد گفت: در حوزه صنایع‌دستی ۷۰ تشکل، در حوزه میراث‌فرهنگی ۱۶۵ تشکل و در حوزه گردشگری ۱۶۶ تشکل مردم‌نهاد داریم.

او افزود: اجرای طرح سین هشتم یکی از مهم‌ترین طرح‌های مرتبط با سمن‌ها است که توانسته‌ایم با همکاری سمن‌ها، برنامه‌های نوروزی را به‌خوبی اجرا کنیم.

اربابی افزود: در پایان سال گذشته فراخوان‌هایی را برای شناسایی تشکل‌های سراسر کشور اعلام شد که تشکل‌های مردم‌نهاد توانمند شناسایی شدند و موضوع آموزش تشکل‌ها، از سازمان میراث‌فرهنگی اخذ و به تشکل‌های مردم‌نهاد توانمند سپرده شد.

همکاری دستگاه‌های مختلف با سازمان میراث‌فرهنگی به دلیل وجود سمن‌ها است

محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی نیز در این نشست با اشاره به افزایش همکاری دستگاه‌های مختلف ازجمله شهرداری‌ها در حوزه میراث‌فرهنگی گفت: این تقویت مشارکت به‌خاطر فعالیت‌های بسیار خوب سمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد است.

او افزود: موضوع میراث‌فرهنگی یک موضوع مردمی است و در این میان به‌طور حتم نیازمند همکاری‌های بیشتر با سمن‌ها هستیم و باید از ظرفیت‌های تشکل‌های مردم‌نهاد به‌خوبی استفاده کرد.

طالبیان افزود: برای صیانت از میراث‌فرهنگی به‌طور حتم نیازمند مشارکت سمن‌ها هستیم و در برخی از استان‌ها و شهرها شاهد فعالیت‌های بسیار خوب سمن‌ها هستیم. فعالیت‌های سمن‌ها باعث شده تا تخریب‌های عمدی کمتر از ۲ درصد باشد و این بسیار اهمیت دارد.

 

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید