دوشنبه, ۰۷ اسفند, ۱۴۰۲

هم‌اندیشی برای ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی

0 انتشار:

همایش هم‌اندیشی و هم‌افزایی مدیران ملی، استانی و محلی در راستای ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی به مدت یک روز از فردا در هتل بادله ساری برگزار می‌شود.

رئیس گروه طبیعی معاونت میراث فرهنگی با اعلام این خبر گفت: در این همایش یکروزه موضوعات مرتبط با ثبت جنگل‌های هیرکانی در قالب چهار سخنرانی با پنلی متشکل از معاون میراث‌فرهنگی کشور، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، رئیس شورای عالی جنگل، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، معاون محیط طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور و مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی کشور ارایه خواهد شد.

علی قمی اویلی گفت: معرفی ویژگی‌ها و ارزش‌های سایت‌های پیشنهادی پرونده جنگل‌های هیرکانی و جغرافیای طبیعی و سیاسی سایت‌های معرفی شده این جنگل‌ها از جمله موضوعاتی است که قرار است به ترتیب از سوی سیدمحسن حسینی مدیر پروژه تدوین پرونده جنگل هیرکانی و استاد دانشگاه تربیت مدرس و علی بالی مدیر ملی پایگاه جنگل هیرکانی در قالب سخنرانی در این همایش مطرح شوند.

به گزارش معاونت میراث فرهنگی، در این همایش تبیین شرایط حفاظت و مدیریت اجرایی سایت‌های انتخابی ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی از سوی رسول اشرفی‌پور مدیر ملی پایگاه جنگل هیرکانی و روند ثبت و تجارب جهانی در زمینه ثبت میراث طبیعی جهانی با سخنرانی علی قمی اویلی ارایه خواهد شد.

پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی دی ماه ۹۶ به یونسکو ارسال شد و قرار است ارزیابان یونسکو اوایل مهرماه سالجاری براساس ضوابط یونسکو به ایران سفر کنند. تاکنون هشت نشست تخصصی با حضور متخصصان بنیاد سوکو آلمان، کارشناسان و صاحبنظران ایرانی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و دانشگاه تربیت مدرس در استان‌های شمالی کشور برگزار شده است.

پایگاه محلی جنگل‌های هیرکانی نیز با مشارکت سه دستگاه یعنی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با هدف نگهداری اسناد، آرشیو اطلاعات و هماهنگی و مدیریت یکپارچه جنگل‌های هیرکانی ایجاد شده است.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید