کشف سیستم آبرسانی و فاضلاب شهری دوره سلجوقی در شهرری

0 انتشار:

صدای میراث: کاوش‌های باستا‌ن‌شناسی در شهر ری که در پی پدیدار شدن دو خمره سفالی در حین فعالیت های عمرانی صورت گرفت به کشف سیستم آبرسانی ، فاضلاب شهری و  آجر فرش های دوره سلجوقی در کنار اشیاء باستانی انجامید .

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، محسن سعادتی سرپرست هیأت باستان شناسی امروز «چهارشنبه » با اعلام این خبر گفت : در جریان عملیات عمرانی که محدوده شهر ری خیابان محبتی نبش کوچه زحمتکش انجام شد بقایای معماری و دو عدد خمره سفالی بدست آمد و در مراحل اولیهتوقف عملیات عمرانی از طرف اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ،  استان تهران به مالک ابلاغ شد.

او با بیان این نکته که کاوش های باستان شناسی با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ملک یاد شده آغاز و تا کنون ادامه دارد تصریح کرد : در کناربقایای معماری نمایان شده سازه های معماری مربوط به سیستم آبرسانی و فاضلاب شهری مربوط به دوره سلجوقی کشف شد .

این باستان شناس با اشاره به اینکه تا کنون مقادیری سفال های سالم از جمله کوزه ها، گلدان ها، مهره های تزئینی سفال های لعابدار و درپوش هایی نیز کشفشده است ، از مهمترین کشفیات این کاوش را  کشف دو قطعه سفال که احتمالا دارای خط هستند اعلام کرد .

به گفته سعادتی ، از مناطق دیگر کاوش نیز بخشی از آجر فرش های دوره سلجوقی کشف شد که پی گردی آنها ادامه دارد ولی متاسفانه بخش زیادی از آنها ازبین رفته است.

این باستان شناس افزود  : شهر باستانی ری مانند سایر شهرهای باستانی از سه بخش کهندژ، شهرستان و ربض تشکیل شده است؛ منطقه کهندژ که به بخشدژ رشکان اطلاق می شود و از آنجا تا محدوده ارگ سلجوقی به عنوان شارستان شناخته می شود و محدوده ربض بیرون از آن را تشکیل می داده است.

او تصریح کرد : محل این کاوش در محدوده ربض یا حومه شهر باستانی ری قرار دارد.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید