نشانه های سوزاندن اجساد در آذربایجان شرقی

0 انتشار:

فصل اول و دوم کاوش کورگان های جنوبی غرب شهرستان کلیبر در محدوده سد پیغام چای به کشف شواهدی از سوزاندن جسد در سه کورگان کاوش شده در این محدوده منجر شد .

«نسرین قهرمانی» سرپرست هیات کاوش با اعلام این خبر گفت : شهرستان کلیبر در ۱۷۰کیلومتری شمال شرقی استان آذربایجان شرقی واقع شده است.

او افزود :  طی عملیات نجات بخشی آثار در معرض خطر سد و با توجه به درخواست آب منطقه ای آذربایجان شرقی در فصل اول مقرر شد بدون انعقاد قرارداد و با پرداخت هزینه های مربوط به کاوش مطالعات باستان شناختی کورگان ها انجام یابد و کاوشهای فصول بعدی با انعقاد قرارداد فی مابین پژوهشگاه میراث فرهنگی و آب منطقه ای آذربایجان شرقی تداوم یابد.

قهرمانی تصریح کرد : با عدم موافقت آب منطقه ای برای انعقاد قرارداد و به جهت باارزش بودن مطالعات فصل اول، فصل دوم با کمک های مردمی و با موافقت و مجوز رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

او با اشاره به اینکه کورگان های شاهلیق و قره داشلی ۱ و ۲ که در جنوب روستای نوجه ده و غرب روستای پیغام واقع شده اند شواهدی مبنی بر سنت جسد سوزی در هزاره اول پیش از میلاد دارد گفت : هر سه کورگان در اندازه های ۱۸ ×۲۰، ۱۵ × ۱۶ و ۷ × ۸ متر بیانگر این سنت بودند.

این باستان شناس خاطرنشان ساخت :با آزمایشهایی که بر روی خاکستر بدست آمده از این کورگانها انجام خواهد گرفت این نظریه پذیرفته یا رد خواهد شد.

به گفته سرپرست هیأت کاوش ، این کورگانها متعلق به اقوام اسکیت یا سکا است و همانگونه که هرودوت توصیف می کند سکاها به گورستان های خود بیش از همه دارایی خویش ارج می نهادند.

او افزود:  آیین تدفین، رسم فوق العاده مرموز و باشکوهی بوده که  با زحمت بسیار فراوانی انجام می گرفته که این کورگانها اسنادی در اثبات مدعای مورخین در این خصوص است .

این باستان شناس گفت : در بزرگترین کورگان به نام «شاهلیق» وجود ۲۰ لایه سنگ چین، شن و ماسه و گل کوبیده حکایت از انجام این رسم پرتشریفات دارد.

او با اشاره به اینکه ابزارهای سنگی یافت شده بیانگر این است که این کورگان ها با زحمت و دقت فراوان برپا می شدند تصریح کرد :به جهت وسعت این کورگان نیاز به یک فصل کاوش مجدد دارد.

وی با بیان اینکه در کورگانی دیگر که از آن نیز خاکستر بدست آمده سنت قربانی مشاهده شد افزود: چهار کودک تکه تکه شده ،در سطح بالای خاکستر بین یک سنگ چین منظم دفن شده بودند.

قهرمانی گفت : جنسیت دو کودک مونث و جنسیت دو کودک دیگر به جهت متلاشی بودن قابل شناسایی نبود.

این باستان شناس با اشاره به اینکه با توجه به سنگ ساب آرایش، سنجاق های مفرغی زنانه به نظر می آید این کورگان متعلق به یک بانو باشد گفت :اشیاء بدست آمده شامل پیکرک های کوچک سفالی، ژتونهای سفالی، سنگ ابسیدین، سرباره های آهن، سنجاقهای مفرغی، قابهای بازی و قطعات سفال، دندانهای اسب و تدفین جانوری می باشد که به صورت نذورات به متوفی هدیه شده است.

وی افزود :آریایی هایی که اجساد مردگان خود را می سوزاندند به این اعتقاد داشتند  که جسم مرده همراه با روح او به وسیله ایزد آتش، روانه جهان دیگر می شود.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید