پنج شنبه, ۰۴ مرداد, ۱۴۰۳

موریانه ها کتاب های قاجاری را جویدند | شکایت میراث فرهنگی سمنان ار افشاگران هجوم موریانه ها

0 انتشار:

صدای میراث: موریانه ها با هجوم به پناهگاه ۸۰ جلد کتاب تاریخی خطی و چاپ سنگی در یکی از کتابخانه های شهر سمنان ۴۰ جلد از این کتاب ها را جویدند و منهدم کردند. حالا فعالان میراث فرهنگی استان سمنان به صدای میراث خبر داده اند که اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان یکروز پس از انتشار این خبر از فعالان این استان برای انتشار خبر و تصاویر کتاب های جویده شده توسط موریانه ها و پس از آن انتشار بیانیه دوستداران میراث فرهنگی سمنان، به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عموم شکایت کرده است.

عبدالحسین برنجی از اعضای انجمن دوستداران میراث فرهنگی سمنان و مدیر موزه خصوصی آب شاهرود در گفت و گو با صدای میراث اعلام کرد: اداره کل میراث استان سمنان به دلیل بیانیه دوستداران میراث فرهنگی استان سمنان درباره هجوم موریانه ها به کتاب های خطی موجود در یکی از کتابخانه های این استان بلافاصله یکروز پس از انتشار این بیانیه از بنده شکایت کرده است. در ححالی که در آن بیانیه هیچ اشاره ای به این اداره کل نشده است و تنها گفته شده بود که این کتاب ها در یک کتابخانه قرار داشتند.

او گفت: بیشتر کتاب هایی که موریانه ها به آن ها حمله کرده اند بیشتر از یکصد سال قدمت دارند، چاپ سنگی خطی و دارای تاریخ و حتی امضای نویسندگان کتاب ها هستند.

برنجی با اشاره به قدمت بیش از یکصد سال کتاب های جویده شده توسط موریانه ها افزود: حدود ۴۰ جلد کتاب خطی چاپ سنگی تا ۹۰ درصد توسط موریانه ها جویده شده اند و ۴۰ جلد کتاب دیگر را توانستیم از چنگ موریانه ها نجات دهیم و به همان مجموعه بسپاریم تا مکان نگهداری آن ها تغییر کند.

این فعال میراث فرهنگی و عضو انجمن دوستداران میراث فرهنگی سمنان اعلام کرد: کتاب ها در موضوعات مختلف و به دو زبان عربی و فارسی نگاشته شده اند که ۴۰ جلد از آن ها قبل از خورده شدن توسط موریانه ها نجات یافت.

مدیر موزه آب شاهرود ادامه داد: حفاظت غیر اصولی از کتاب ها عامل حمله موریانه ها به آن ها بود و اگرچه هیچ تعمدی در از بین بردن کتاب ها وجود نداشته و هدف قرار دادن کتاب ها در نقطه ای برای حفاظت بیشتر بود، اما نبود اطلاع دقیق از شیوه حفاظت نسخ خطی و کتاب ها و ناآگاهی در نگهداری آن ها عامل هجوم موریانه ها به کتاب های خطی با بیش از یکصد سال عمر بود.

او با اعلام این که اگرچه در انتشار خبر و بیانیه جمعی از انجمن های دوستدار میراث فرهنگی به صورت تخصصی به موضوع کتاب های جویده شده توسط موریانه ها اشاره شده بود و هیچ نامی هم از وزارت میراث فرهنگی یا اداره میراث فرهنگی سمنان در آن وجود نداشت، متاسفانه اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان صبح روز بعد از انتشار بیانیه دوستداران میراث فرهنگی از بنده به اتهام نشذر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی و تخریب وجهه میراث فرهنگی شکایت کرده است.

برنجی به صدای میراث گفت: ۴۰ کتابی که نجات یافتند در همان مجموعه کتابخانه موجود در سمنان اما خارج از محلی که موریانه ها به آن حمله کردند نگهداری می شوند. این کتاب ها چندین امضای بالای صد سال دارند که به تاریخ قمری نوشته شده و متعلق به دوران قاجارند. پی نوشت ها و نوشته های بسیار زیبایی نیز در انتهای هر کتاب وجود دارد که ارزش آن ها را بیشتر می کند.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید