پنج شنبه, ۰۴ مرداد, ۱۴۰۳

یونسکو اقدامات ایران برای حفاظت از نقش جهان و منظر ساسانی فارس را تایید کرد

0 انتشار:

صدای میراث: یونسکو در چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی خود در شهر باکو در کشور آذربایجان، گزارش‌های ایران در حفاظت از میدان نقش جهان اصفهان و منظر ساسانی فارس را تایید کرد.

فرهاد عزیزی مدیر کل دفتر امور پایگاه‌های ملی و جهانی که در چهل‌وسومین اجلاس میراث جهانی یونسکو در باکو حضور دارد به سازمان میراث‌فرهنگی اعلام کرد: ایران به‌واسطه قانون الحاق به کنوانسیون حمایت از میراث طبیعی و فرهنگی جهان متعهد به پاسخ‌گویی و ارائه گزارش‌های درخواستی مرکز میراث جهانی یونسکو در خصوص آثار ثبت‌شده ایران در فهرست میراث جهانی است، بنابراین در نخستین بررسی‌های چهل و سومین اجلاس میراث جهانی یونسکو در باکو، روز پنجشنبه ۱۳ تیرماه دو گزارش‌ حفاظت میدان نقش جهان و منظر باستان‌شناسی ساسانی فارس مورد بررسی، تأیید و تصویب کمیته میراث جهانی قرار گرفت.

او با بیان این که این گزارش‌ها در قالب چند دسته گزارش‌های مدیریتی، دوره‌ای، حفاظتی، پایشی و… تعریف شده است افزود: سالانه بنا به اولویت از سازمان میراث‌فرهنگی به‌عنوان نماینده کشورمان و متولی آثار تاریخی درخواست می‌شود تا این گزارش‌ها را ارائه کند که در سال گذشته دو گزارش حفاظتی مرتبط با دو اثر میراث جهانی میدان امام (ره) اصفهان و منظر باستان‌شناختی ساسانی فارس در اولویت گزارش‌های بین‌المللی دفتر امور پایگاه‌های جهانی قرار داشت که مطابق زمان درخواستی مرکز میراث جهانی تهیه و ارسال شد.

وی با اشاره به ابلاغ رهنمون‌هایی از سوی یونسکو درباره‌ اقدامات گزارش‌ شده از نمایندگان ایران در چهل و سومین اجلاس یونسکو، تاکید کرد: این رهنمودها در دستور کار پایگاه‌های جهانی مربوطه قرار می‌گیرد.

چهل‌وسومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو از ۹ تا ۱۹ تیر در شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود، که ایران، امسال پرونده جنگل‌های هیرکانی را به عنوان نامزد خود ارائه داده است. این پرونده بصورت مستقل به نام ایران ارایه و بررسی می‌شود و در صورت موافقت اعضاء این اثر طبیعی به عنوان بیست و چهارمین اثر ملموس و دومین اثر طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار می‌گیرد.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید