دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳

دستور دولت برای توقف تخریب تپه باستانی چغاگاوانه/معاون اول رییس‌جمهوری خطاب به استاندار کرمانشاه: با قاطعیت از فعالیت عمرانی بر محوطه باستانی چغاگاوانه جلوگیری کنید

0 انتشار:
صدای میراث: دولت دستور توقف احداث تقاطع غیرهمسطح بر تپه باستانی چغاگاوانه را صادر کرد و اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر اهمیت حفظ آثار تاریخی از استاندار کرمانشاه خواست با قاطعیت از انجام هرگونه فعالیت عمرانی توسط هر دستگاهی در محوطه تاریخی «چغاگاوانه» در شهرستان اسلام‌آباد غرب جلوگیری کند.

به گزارش صدای میراث، با دستور ارسال شده از سوی دولت به نظر می‌رسد اصرار مدیران شهری اسلام آباد غرب بر احداث تقاطع غیرهمسطح بر محوطه باستانی چغاگاوانه نیز به پایان برسد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، متن کامل دستور اسحاق جهانگیری به استاندار کرمانشاه به شرح ذیل است:

«جناب آقای بازوند
اهمیت حفاظت از آثار تاریخی بر کسی پوشیده نیست. تپه باستانی چغاگاوانه دارای ارزش تاریخی و تمدنی زیادی است. از هرگونه فعالیت عمرانی توسط هر دستگاهی بدون موافقت میراث‌فرهنگی با قاطعیت جلوگیری شود و نتیجه را اعلام کنید.»

سایت دولت درخصوص ارزش‌های تپه باستانی چغاگاوانه نوشته است: «تپه باستانی «چغاگاوانه» در سال ۱۳۴۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و آثار حداقل ۹ هزار سال سکونت انسان را به صورت متوالی و پیوسته در خود جای داده است. این محوطه ارزشمند به دلیل تصمیم شهرداری شهرستان اسلام‌آباد غرب برای احداث پل روگذر در مجاورت آن، در معرض تهدید قرار گرفته و موجب نگرانی و اعتراض متخصصان و دوستداران فرهنگ و میراث فرهنگی کشور شده است.

گفتنی است، صدای میراث پیشتر  در گزارشی مفصل درخصوص وضعیت تپه باستانی چغاگاوانه در گفت‌وگو با مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه و در گفت‌وگویی دیگر با مدیرکل دفتر حفظ و احیاء بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی اعلام کرد، سرنوشت تپه باستانی چغاگاوانه که به ثبت ملی نیز رسیده است گرفتار لجبازی مدیران شهری و میراث‌فرهنگی شده و مرجع نهایی تصمیم‌گیری درخصوص ماندن یا نابودی چغاگاوانه در پروژه احداث تقاطع غیرهمسطح در این محوطه باستانی دادستان اسلام‌آباد غرب است. متن کامل آن گزارش را اینجا بخوانید.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید