ضرغامی در آستانه استیضاح «زیر میز زدن‌ها» را آغاز کرد/وزیر میراث‌فرهنگی: دلیل استیضاح من مخالفت با بولدوزر انداختن در بافت‌های تاریخی است/پایگاه‌های ملی و جهانی با اولین پول سرویس بهداشتی بسازند/متخصص به گریه انداختن هستیم اما شادی هم مهم است

0 انتشار:

صدای میراث: عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی عصر امروز در جمع مدیران پایگاه‌های ملی و جهانی در ساختمان ارگ آزادی حاضر شد و برای نخستین‌بار بصورت تلویحی اعلام کرد: برخی نمایندگان مجلس به این دلیل که زیر بار تخریب بافت‌های تاریخی نمی‌ر‌ود و با درخواست نقض حریم آثار تاریخی موافقت نمی‌کند، درخواست استیضاح او را مطرح کرده‌اند.

ضرغامی که در نخستین روزهای سکانداری وزارت میراث فرهنگی با یک جمله به سرتیتر خبرهای این حوزه تبدیل شد، به گفته خودش برای «زیر میز زدن‌ها» آمده بود و حالا در این نشست با اظهارات خود نشان داده است که آن اظهاراتش در نخستین روزهای ورود به وزارت میراث فرهنگی در حال تبدیل شدن به واقعیت است.

او از همان روزهای ابتدایی کلیت مدیریت در وزارت میراث فرهنگی را زیر سوال برد و تصمیمات اتخاذ شده درا ین وزارت خانه را در دوره‌های مختلف غیرکارشناسی و ضعیف خواند. حالا اما در جمع مدیران پایگاه های ملی و جهانی سخنانی گفته است که شاید به مذاق نمایندگان مجلس خوش نیاید و فرایند استیضاح او را تسریع کند.

براساس آنچه وزارت میراث‌فرهنگی و رسانه‌های حاضر در این نشست اعلام کرده اند، عزت‌الله ضرغامی با تاکید بر این‌که شادی مهم است و از طریق میراث ناملموس می‌توان شادی را به جامعه انتقال داد، گفت:‌ در جمهوری اسلامی رابطه‌مان را با شادی تعریف نکرده‌ایم. متخصص گریه در آوردن هستیم و همه هم متبحر و متخصص‌اند. البته که درست است و خوب هم هست. تعزیه هم اگر داریم آن را ثبت جهانی می‌کنیم. اما شادی هم مهم است، به خصوص الان که با فقر و مشکلات اقتصادی مواجهیم.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خطاب به مدیران پایگاه‌های ملی و جهانی نیز گفته است که ماموریت ما حفاظت از میراث فرهنگی است، بنابراین تمام پایگاه‌ها باید همیشه گزارش دهند و طرح و برنامه داشته باشند. مثلا درباره فرسایش که موضوعی مهم در بناها و آثار تاریخی است باید این روند کند شود.  علاوه‌بر این بناهای تاریخی با حوادث طبیعی نیز مواجهند. گاهی که به پایگاه میراثی می‌روم کتیبه‌هایی را می‌بینم که هیچ حفاظتی از آن‌ها نمی‌شوند و در جاهایی درحال تخریب ناشی از فرسایش طبیعی هستند. لازم است مرتب ارزیابی کنید و تا جایی که می‌شود حفاظت فیزیکی را مورد توجه قرار دهید.

او به ضعف جدی وزارت میراث فرهنگی و پایگاه‌های ملی و جهانی در معرفی آثار اشاره کرد و گفت: در معرفی ضعیفیم و با خیلی از نخبگان و مدعیان که صحبت می‌کنم اطلاعاتشان درباره میراث‌فرهنگی در حد صفر است و چیزی نمی‌دانند.

ضرغامی با انتقاد از پایگاه‌ها در انتقال نادرست محتوا و پیام، به بی‌اطلاعی برخی مسؤولان و نمایندگان مجلس اشاره‌ کرد و گفت: برخی می‌خواهند مرا استیضاح کنند و می‌گویند مردم می‌خواهند در کنار میراث‌فرهنگی ساخت‌وساز کنند چرا به فکر آن‌ها نیستیم؟ قطعا که حریم‌ آثار تاریخی باید منطقی تعیین شود. اما وقتی می‌گوییم بافت تاریخی با هویت شهری تعارض ندارد، خیلی‌ها متوجه نیستند و فکر می‌کنند بافت تاریخی بافت فرسوده است و با یک بولدوزر می‌توانند تخریب کنند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: کتیبه داریوش را که می‌بینم چند عبارت دارد، مثلا نوشته «به نام اهورامزدا، به نام خداوندی که شادی را آفرید.» شادی مهم است. برخلاف آن‌هایی که فکر می‌کنند شادی لاکچری است، اتفاقا اینطور نیست. فرهنگ ناملموس ایران به جامعه منتقل نمی‌شود و بعد می‌بینم شادی نداریم.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: فقط ما نمی‌گوییم شادی؛ خشاریارشاه و داریوش هم می‌گویند شادی خوب است. آن‌ها هم موحد بودند و اهورامزدا را قبول داشتند. وقتی توضیحات همکاران را می‌شنوم، می‌بینم چقدر نشانه‌های وحدت و یکتاپرستی در آن دوره وجود داشته است. اصلا یک دلیل که مردم ایران آنقدر زود اسلام را پذیرفتند به خاطر پیشینه و تمدن ما بوده است. این‌ها گمشده ما است.

او در ادامه از مدیران پایگاه‌های میراث ملی و جهانی خواست که مجتهد درجه اول میراث فرهنگی باشند، صفحات مجازی داشته باشد و هر پایگاه تولید محتوای ارزشمندی داشته باشد.

ضرغامی با انتقاد از بازنشر اطلاعات کپی شده، بیان کرد: وقتی می‌خواهم موضوعی را پیدا کنم، صفحات زیادی را می‌بینم که همه کپی شده است، هیچ محتوای جدید و متفاوتی تولید نمی‌شود، برای همین می‌گویم ما ملت آپلود بودیم و الان ملت دانلود شده‌ایم.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یکی از مشکلات پایگاه‌ها را در راهنماها دانست و پیشنهاد کرد که دو نوع راهنمای مقدماتی و پیشرفته آموزش داده شود. او گفت: هر کجا رفتم نمونه‌هایی را از سرگردانی مردم در پایگاه‌هایی که مخصوصا بزرگ است، دیده‌ام. گاهی هیچ تابلو و نوشته‌ای در پایگاه‌ها دیده نمی‌شود. گاهی تابلویی را روی زمین چسبانده‌اند که با خط ریز توضیحاتی داده شده و روی آن را هم خاک گرفته و مردم هم اطراف آن سرگردان هستند. ممکن است گفته شود پول نداریم. در بعضی کشورها دیده‌ام که از جوانان کم سن، داوطلبانه استفاده می‌کنند، برخوردشان نشان می‌دهد آموزش دیده‌اند. پرسیده‌ام چقدر به این جوانان حقوق می‌دهند، گفتند هیچی، ‌این جوانان یا داوطلبانه در پایگاه‌های میراث حضور دارند و یا با هماهنگی مدارس که به عنوان سابقه کار این جوانان محسوب خواهد شد، در عین حال که برای آن‌ها شخصیت و منزلت اجتماعی می‌آورد، این همان نقطه ضعفی است که برخی گروهک‌های منافقین از آن سواستفاده می‌کنند و ما بلد نیستیم. با آموزش و پرورش مذاکره کنید و دو سطح راهنما تربیت کنید. بسیاری از کارها هم بدون پول حل می‌شود.

او درباره موضوع مرمت آثار تاریخی نیز اعلام کرد: از تجربه مرمت مسجد امام باید استفاده کرد. اصلا دنبال این نیستم تقصیر را گردن کسی بیاندازم. ۱۲ سال داربست زده شده بود و روی جزییات کار کرده بودند. اما تجربه مرمت مسجد امام می‌گوید باید نظارت در مرمت را مستمر کنیم. مدیر پایگاه‌ها دقت کنند، دیگر نباید موارد تلخی مثل مسجد امام داشته باشیم.

ضرغامی با تاکید بر این‌که باید خدماتی که به مردم عرضه می‌شود شایسته جمهوری اسلامی و پایگاه تاریخی باشد، افزود: در پایگاه‌ها خیلی مشکل داریم از پارکینگ، راه دسترسی و برخی پول‌های بیخود که معلوم نیست برای چه گرفته می‌شود، از سرویس بهداشتی تا خدمات دیگر، هیچ‌کدام درست نیست. خیلی جاها طراحی نکرده‌ایم، مردم خسته می‌شوند. مردم در خیلی از پایگاه‌ها یک ساعت می‌مانند خسته و رنجور می‌شوند، این مسأله خیلی مهمی است. همین الان با هشت دستگاه تفاهم‌نامه امضا کردیم، می‌توانند کمک کنند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: دنبال موضوع سرویس‌های بهداشتی برای کشور هستم. آنقدر این پروژه مهم است که خودم چند جلسه تشکیل دادم. در بعضی از پایگاه‌ها عمدا از دستشویی استفاده می‌کنم واقعا خجالت‌زده می‌شوم، حالا ما دنبال این هستیم که در جاده دستشویی نیست. پایگاه‌های میراث ملی و جهانی اولین پولی که به دستتان رسید را روی سرویس بهداشتی هزینه کنید. مساله دیگر این است که در پارکینگ‌ها اصلا نباید پول گرفت، به هر بهانه که نباید از مردم پول گرفت. راه‌های دسترسی در بعضی محوطه‌ها و پایگاه‌ها نابود شده است. مدیر پایگاه آنقدر باید نامه بزند و پیگیری کند تا این مشکلات حل شود. در تخت جمشید ۹۰ تا دوربین وی‌آر دارند، اما خانواده‌ها و مردم در صف زیر آفتاب می‌ایستند تا از آن دوربین استفاده کنند. به مردم احترام بگذارید، حداقل یک سایه‌بان برای این صف‌ها می‌زدید. من روی این موضوعات تمرکز می‌کنم، چون برای ما، وزارتخانه و پایگاه‌ها زشت است.

او همچنین با مثال‌هایی درباره کنسرت ـ نمایش سی‌صد در کاخ سعدآباد و اجرای کنسرت سالار عقیلی در ارگ بم کرمان، گفت: فضای اکثر پایگاه‌ها وسیع است، باید هم‌افزایی ایجاد کنیم و از طریق برنامه‌های هنری، حضور مردم را افزایش دهیم. در کرمان کنسرت می‌گذارید حدود بیست هزار نفر می‌آیند، ‌حتی یک مسأله امنیتی ایجاد نمی‌شود. یا کنسرت نمایش سی‌صد در کاخ سعدآباد که خیلی کار سنگینی بود، چون بخشی از فضای سعدآباد در اختیار ریاست‌جمهوری است و بعضی وقت‌ها مهمانان آن‌ها شب را در سعدآباد می‌گذراندند و می‌گفتند سر و صداهای سیصد باعث می‌شد آن‌ها نتوانند بخوابند.

ضرغامی تاکید کرد: تمام پایگاه‌ها باید ترویج دهنده صنایع دستی ایران باشند و بازار پررونق کنار پایگاه‌ها ایجاد شود. در کنار آن، کارهای علمی، آموزشی و تضارب افکار را رونق دهید. اجازه دارید این کارها را انجام دهید. جایی مثل حسینیه ارشاد را قبل از انقلاب داشتیم، اما چقدر مثل حسینیه ارشاد تولید کردیم. پایگاه‌های میراث می‌توانند این کار را انجام دهند.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید