پنج شنبه, ۰۴ مرداد, ۱۴۰۳

نمایش منتخبی از اسناد نفیس خارجی در کاخ گلستان

0 انتشار:

نمایشگاه «منتخبی از اسناد نفیس خارجی در گنجینه کاخ گلستان» برای نخستین بار به همراه نمایشگاه های «منتخبی از فرش های کاخ گلستان» و «عکس های ناصرالدین شاه» در همایش ملی «هنر ایران در دوره قاجار» ۳۰ آبان در این مجموعه میراث جهانی برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی کاخ گلستان، مسعود نصرتی مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفت: مجموعه ای ارزشمند از اسناد خارجی دوره قاجار که در گنجینه مرکز اسناد کاخ گلستان نگهداری می شود  برای نخستین بار و به مناسبت برگزاری همایش ملی «هنر ایران در دوره قاجار» در موزه مردم شناسی به همراه ۴۰ قطعه عکس با موضوع عکاسی های ناصرالدین شاه که از مراسم های مختلف گرفته شده در آلبوم خانه کاخ گلستان به نمایش گذاشته می شود، قدیمی ترین این آثار مربوط به ۱۳۸ سال پیش است. همچنین نمایشگاه منتخبی از فرش های کاخ گلستان در عمارت چادرخانه این مجموعه میراث جهانی نمایش داده می شود.

او افزود: در میان این اسناد، آثار کم نظیری از سده نوزدهم میلادی شامل معاهده های بین المللی، گزارش های دیپلماتیک، نقشه ، فهرست برنامه های بازدید شاهان قاجار، بروشور نمایش های موسیقی، تئاتر، رژه نظامی و منوهای رستوران ها و کاخ های سلطنتی برای علاقه مندان به اسناد تاریخی نمایش داده می شود.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان با اشاره به اهمیت این اسناد تصریح کرد: در میان این اسناد، که از نظر تاریخی و سیاسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، می توان تحولات هنرهای اروپایی در زمینه اسناد و هنرهای وابسته به آن مانند خوشنویسی، نقاشی و جلدسازی فرنگی را مورد مطالعه قرار داد.

نمایشگاه منتخب اسناد نفیس خارجی در گنجینه کاخ گلستان به همراه ۲ نمایشگاه عکس ها و فرش های قاجاری ۳۰ آبان در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان افتتاح و تا پایان آذر میزبان علاقه مندان به هنر قاجار است.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید