دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳

یونسکو و سازمان جهانی جهانگردی برای تدوین سند ملی گردشگری به یاری ایران آمدند

0 انتشار:

صدای میراث: معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی پس از نشست مشترک با «تسوتکوفسکی» سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران اعلام کرد: برنامه ملی توسعه گردشگری کشور با همکاری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و یونسکو بازنگری و بروزرسانی می‌شود.

ولی تیموری که به منظور تبادل‌نظر برای آغاز فرایند بازنگری برنامه ملی گردشگری، سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران را به حضور پذیرفت، از توافقات جدید سازمان میراث‌فرهنگی با سازمان جهانی جهانگردی در حاشیه نمایشگاه گردشگری فیتور ۲۰۱۸ در اسپانیا خبر داد و گفت: در راستای توافقات انجام شده بین سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و امضاء سند همکاری‌های مشترک به منظور بهره‌مندی از کمک مشاوره‌ای این سازمان و همچنین با توجه به مشارکت یونسکو به عنوان مسئول هماهنگی انجام این پروژه، بازنگری و بروزرسانی برنامه ملی توسعه گردشگری ایران در دستور کار قرار گرفت.

آنطور که معاونت گردشگری به رسانه‌ها خبر داده است، ولی تیموری اعلام کرد: برای بازنگری برنامه ملی توسعه گردشگری کشور، علاوه بر استفاده از ظرفیت‌های ملی، همکاری‌های بین‌المللی نیز مورد توجه سازمان میراث فرهنگی است.

تیموری به اولویت معاونت گردشگری برای بازنگری برنامه ملی توسعه گردشگری با استفاده از تجارب نهادهای تخصصی بین‌المللی تاکید کرد و گفت: سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به دلیل وجود زمینه‌ها و پروژه‌های مشترک به ویژه در حوزه‌های مرتبط با آثار و سایت‌های فرهنگی – تاریخی، همکاری و مشورت‌های نزدیک با یونسکو دارد؛ بنابراین همکاری‌ها بویژه مشارکت در بازنگری برنامه ملی توسعه گردشگری و تعریف پروژه‌های اجرایی گردشگری فرهنگی نیز مورد تاکید دو طرف است.

تسوتکوفسکی، سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران نیز در این دیدار به برخی اصلاحات در برنامه‌های یونسکو در قالب سند چارچوب کمک‌های توسعه سازمان ملل (UNDAF) اشاره کرد و گفت: پایه این اصلاحات مبتنی بر فعالیت‌های بین‌بخشی در راستای نیازهای دولت‌ها است و براین اساس، سند مربوطه در چارچوب یکپارچه‌سازی فعالیت‌های همه آژانس‌های سازمان ملل در تهران مورد بازبینی قرار می‌گیرد.

او هدف از انجام این پروژه را ظرفیت‌سازی برای افزایش مقاومت در شرایط تحریم در آینده عنوان کرد و گفت: در سند مذکور در بخش اقتصاد مقاومتی فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری پیش‌بینی و بر علاقه‌مندی یونسکو برای حضور پررنگ‌تر در این بخش و ارائه ایده‌های مختلف اشاره شده است.

سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو تاکید کرد: این سازمان در کشورهای مختلف منطقه، اهداف توسعه پایدار گردشگری، ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای حفاظت از آثار فرهنگی، توسعه مشارکت جوامع محلی و… را دنبال می‌کند.

همچنین در پایان این نشست مقرر شد که پروژه بازنگری برنامه ملی توسعه گردشگری پس از کسب مشورت‌های لازم با سازمان جهانی گردشگری برای نهایی‌سازی پیشنهادات، با اولویت در دستور کار یونسکو قرار گیرد و چارچوب همکاری‌های سه جانبه میان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)  و یونسکو، پیرامون فرایند کلی انجام پروژه تبیین شود.

ولی تیموری معاون گردشگری کشور در نخستین گفت‌وگوی رسانه‌ای خود با صدای میراث، پس از انتصاب به این سمت گفته بود که تدوین نهایی سند ملی توسعه گردشگری کشور یکی از اولویت‌های اصلی کاری وی در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور است.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید