شنبه, ۱۲ اسفند, ۱۴۰۲

کشف آثار پارینه سنگی و فراپارینه سنگی از مامن انسان نئاندرتال در «باوه یوان» کرمانشاه

0 انتشار:

صدای میراث: فصل چهارم کاوش در مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای باوه‌یوان به ‌منظور تعیین عرصه و حریم این مکان در راستای پروژه ردیابی گذار از پارینه‌سنگی میانی به نوین در غرب زاگرس میانی در استان کرمانشاه آغاز شد.

به گزارش پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، این فصل از کاوش در مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای باوه‌‌یوان با سرپرستی مشترک سامان حیدری گوران و احمد آزادی، زیر نظر پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه واداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه در حال انجام است و سامان حیدری گوران در این خصوص اعلام کرد: مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای یوان در فاصله  ۳۵ کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه و در دره ناودرون واقع است.

او افزود: در فصول پیشین کاوش، علاوه بر کشف یک دندان شیری انسان نئاندرتال با قدمت ۴۲ هزار سال، لایه‌های باستانی همراه با داده‌های فرهنگی از سه دوران پارینه‌سنگی میانی، نوین و فرا پارینه‌سنگی شناسایی شد.

حیدری گوران گفت: این مکان از لحاظ توالی استقراری قابل‌ مقایسه با محوطه کلیدی و مهم پناهگاه صخره‌ای ورواسی است که آن نیز در منطقه کرمانشاه واقع است.

وی با بیان اینکه این پروژه تا پایان مهرماه سال جاری ادامه دارد ابراز امیدواری کرد: علاوه بر تعیین عرصه و حریم و مستند نگاری  این مکان، با استفاده از سیستم فتوگرامتری کوه باوه یوان، شرایط نگهداری و حفظ آن به نحو مطلوب انجام گیرد.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید