شواهد تولید آهن در تپه برج نیشابور

0 انتشار:

صدای میراث؛

کاوش ها در تپه برج نیشابور از  فعالیت های گسترده ساکنان این منطقه در دوره آهن خبر می دهد. این فعالیت ها شامل مراحل تولید آهن و ساخت و ساز بناهای دوره آهن بوده است .

«عمران گاراژیان» مجری کاوش ها و سرپرست هیئت ایرانی – چینی امروز یکشنبه ۲۷ مردادماه با اعلام این خبر گفت :تپه برج یکی از آثار پیش از تاریخی مهم در دشت نیشابور است که پیش تر اواسط دهه ۸۰ خورشیدی در این محوطه مهم، گمانه زنی هایی انجام و آثار دوره های نوسنگی تا آهن در لایه نگاری آن مشخص شد .

او گفت: کاوش های صورت گرفته امسال در اصل تکمیل پژوهش های پیشین و حفاظت از اثر بود.

او درباره نتیجه کاوش ها در تپه برج چنین گفت: کاوش و گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم، دو فعالیتی بودند که بطور مستقل انجام شدند.

این باستان شناس با بیان اینکه کاوش ها عموما در حاشیه های شمالی اثر متمرکز بود گفت : این کاوشها نشان داد آثار دوره های قدیمتر احتمالا اواخر نوسنگی و اوایل مس- سنگی( هزاره های ششم و پنجم پیش از میلاد) در شمال تپه در مقیاس گسترده وجود دارند.

به گفته او، همچنین کاوش ها تایید می کند، فعالیت های گسترده ای در دوره آهن در سطح بالایی و شمال شرق تپه انجام می شده است.

گاراژیان اظهار داشت : این فعالیت ها شامل مراحل تولید آهن و ساخت و ساز بناهای دوره آهن بوده؛ فعالیت هایی که آثار دوره های قدیم تر را در حاشیه های شمالی دستکاری و مضطرب کرده اند.

او همچنین تاکید کرد : گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری وپیشنهاد اداره کل  میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری  خراسان رضوی و با هدف حفاظت از تپه برج در این فصل آغاز و به انجام رسید.

سرپرست ایرانی پروژه گمانه زنی و کاوش تپه برج تصریح کرد : مراحل اداری و قانونی تعیین عرصه طی شده و رسما بوسیله میراث فرهنگی ابلاغ شود.

گاراژیان افزود: تپه برج اثر پیش از تاریخی و کلیدی در خراسان است که امیدوارم دانشگاه نیشابور مسئولان شهرستان و استانِ خراسان همراهی و پشتیبانی کنند تا طرح پنج ساله کاوش به سرانجام برسد و یکی از مهمترین نقصان ها و کمبودهای فرهنگی- تاریخی منطقه برطرف شود.

وی با بیان اینکه آن نقصان نبود جدول گاهنگاری فرهنگ های پیش از تاریخی در خراسان است گفت :حال که پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، میراث فرهنگی خراسان، دانشگاه های نیشابور و علوم و فناوری چین در شهر خفیی برای انجام پروژه با هم همراه شده اند و در راستای گامی بزرگ همراهی میکنند، انتظار دارم همکاران این شرایط را دریابند.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید