یکشنبه, ۱۳ اسفند, ۱۴۰۲

دولت نقشه راه گردشگری ایران را تصویب کرد

0 انتشار:

صدای میراث: هیات دولت در جلسه عصر دیروز خود که به ریاست حسن روحانی رییس‌جمهوری برگزار شد، «سند راهبردی توسعه گردشگری» را که نقشه راه گردشگری ایران است تصویب کرد.

سایت دولت اعلام کرد که هیات وزیران سند راهبردی توسعه گردشگری کشور را در جلسه دیروز خود و به پیشنهاد وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به تصویب رساند.

سند راهبردی توسعه گردشگری کشور با چشم‌انداز ایجاد چارچوب هماهنگ سیاستی برای اتخاذ رویکرد بین بخشی و یکپارچه برای دستیابی به توسعه پایدار گردشگری و با همکاری دستگاه‌های اجرایی، اساتید دانشگاه و فعالان بخش خصوصی تهیه و تدوین شد و بر عناصر مؤثر بخش گردشگری مانند مدیریت گردشگری، مسائل فضای کسب و کار این حوزه، زیرساخت‌های گردشگری، نیروی انسانی و فرهنگ‌سازی، مشکلات مربوط به اتباع خارجی و تبلیغات و بازاریابی تمرکز دارد.

مشخص شدن خطوط کلان سیاستی، براساس گلوگاه‌های اصلی حوزه گردشگری کشور، ایجاد زمینه تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری، پیاده‌سازی اهداف در پویاترین حالت ممکن و منطبق با هدف افزایش بهره‌وری و توسعه و همچنین دستیابی به شاخص‌های رقابت‌پذیری سفر و گردشگری (توانمندسازی محیط، سیاست‌های سفر و گردشگری و منابع‌طبیعی و فرهنگی) از اهداف کلی سند راهبردی توسعه گردشگری است که دیروز به تصویب هیات وزیران رسید.

در تدوین سند راهبردی توسعه گردشگری، مدل سیاستگذاری فرایندی مورد استفاده قرار گرفته و جامع‌نگری در حوزه گردشگری از مسائل محیط‌زیستی تا شبکه گردشگری کشور، توجه به اسناد بالادستی و تجارب قبلی کشور در حوزه گردشگری در یکصد سال اخیر از دیگر مزیت‌های سند راهبردی گردشگری کشور است.

گفتنی است سند راهبردی توسعه گردشگری کشور که از آن با عنوان نقشه راه گردشگری نیز یاد می‌کنند با سه سال تاخیر در اجرای برنامه ششم توسعه به تصویب دولت رسیده است و براساس آنچه ایسنا نیز اعلام کرده است، این سند باید در ابتدای برنامه ششم توسعه در سال ۹۶ نهایی و تصویب می‌شد. اما با ۳ سال تاخیر در سال ۹۸ آماده شد و اکنون در اواسط سال ۹۹ به تصویب هیات وزیران رسیده است.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید