آتش در پارک پردیسان تهران

0 انتشار:

آتش سوزی محدود در پارک پردیسان تهران که حدود ساعت ۲ بامداد جمعه در منطقه پارک پردیسان تهران رخ داد با تلاش نیروهای یگان حفاظت شهرداری مهار شد.

به گزارش صدای میراث در این آتش سوزی ناگهانی، بخشی از گیاهان خشک این محوطه طبیعی در آتش سوخت و اگر نیروهای یگان حفاظت پارک پردیسان حضور به موقع نیافته بودند آتش به درختان پارک پردیسان سرایت می‌کرد و محدوده وسیعی را در شب داغ تابستان فرا می‌گرفت.

پهنه‌های زیست محیطی کشور در تابستان به دلیل خشک بودن گیاهان مستعد آتش سوزی است و امکانات مهار حریق در پهنه های وسیع نیز اندک است. گردشگران عامل بسیاری از آتش سوزی‌ها در مناطق طبیعی کشور اعلام شده اند و متولیان محیط زیست بارها از گردشگران خواسته اند تا از خاموش بودن آتشی که برای پخت غذا مهیا کرده‌اند اطمینان حاصل کنند.

پارک پردیسان تهران مرکز تکثیر و بازپروری یوز آسیایی است که با هدف نگهداری و تحقیق در بخشی به مساحت ۱٫۵ هکتار در این پارک راه‌اندازی شده است.

ایده اولیه احداث پارک پردیسان در شهر تهران توسط اسکندر فیروز رییس وقت سازمان حفاظت محیط زیست کشور مطرح شد و او سپس به آمریکا سفر کرد تا این ایده را با یافتن یک طراح عملیاتی کند و طرح اولیه احداث پارک پردیسان توسط یان مک هارگ آمریکایی به او تحویل شد.

سال ۱۳۹۳ بوستان پردیسان از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور به پارک بدون دخانیات نامگذاری شد و در مهرماه سال ۱۳۹۶، طی تفاهم نامه‌ای بین سازمان حفاظت از محیط زیست و شهرداری تهران، مدیریت، نگهداری و بهره‌برداری از این پارک، با حفظ مالکیت، برای ۱۵ سال به شهرداری تهران واگذار شد.

پارک پردیسان علاوه بر پوشش گیاهی وسیع دارای دو موزه تنوع زیستی، موزه آب و باغ وحش است. یکی از جذابیت های این پارک که سازمان حفاظت محیط زیست را نیز در ضلع جنوب خود جای داده است وجود انواع حیواناتی است که در این پارک زیست می‌کنند.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید