با راه اندازی موزه مشروطه در رشت سه موزه کشور به تاریخ مشروطیت اختصاص می یابد

0 انتشار:

معاون میراث فرهنگی کشور در مراسم آیین گشایش نمایشگاه مشروطه در قاب نیاوران با اشاره به خانه مشروطه تبریز و راه اندازی موزه مشروطه در قلعه سردار اسعد بختیاری در شهر جونقان استان چهارمحال و بختیاری در سال گذشته گفت: درحال حاضر با توجه به موزه های مشروطه یاد شده قرار است موزه ای نیز  در شهر  رشت راه اندازی شود که با این رویداد سه موزه کشور به تاریخ مشروطیت که بخش مهمی از تاریخ معاصر کشورمان را تشکیل می دهد اختصاص می یابد. .

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ آیین گشایش نمایشگاه مشروطه در قاب نیاوران همزمان با سالروز صدور مشروطه عصر روز گذشته (۱۴ مردادماه ۹۷) در تالار آبی کاخ نیاوران با حضور محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، احمد محیط طباطبایی رئیس ایکوم ایران، دکتر کلهر و دیگر تاریخ پژوهان معاصر برگزار شد.

محمدحسن طالبیان  در این مراسم با تاکید بر اهمیت انقلاب مشروطه به عنوان یکی از سه رخداد مهم معرفتی در طول تاریخ ایران گفت: بروز انقلاب مشروطه باعث شد تا ملت ایران از غفلتی که دچارش بود به درآمده و وارد دوران نوینی شود. بنابراین مهمترین دستاورد مشروطیت آشنایی ایرانیان با علوم و فلسفه های جدید بود که کشور را وارد قطار تمدن جدید جهانی کرد.

او گفت: اما در گفتمان سیاسی ـ ایدئولوژیک روشنفکران درون و بیرون و در سنت جامعه ایرانی همچنان زنده ماند. زیرا اندیشه های سیاسی و اجتماعی مشروطیت از نیازهای جامعه ایرانی در این سده برمی خاست و سرزمین جامعه ایران طبعا نیاز به نگهداشتن خود در برابر دست اندازهای بیگانگان، در دست گرفتن سرنوشت ملی خود و یکپارچه ماندن و… داشت.

معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به اینکه توجه به ریشه های انقلاب مشروطه به ایران کمک می کند تا خود را با مجموعه نیاز و واقعیت جامعه ایرانی هماهنگ سازند ادامه داد: امروزه با گذشت یک از قرن از پیروزی نهضت مشروطه ایران، با مطالعه در جریان این نهضت مردمی می توان به رهاوردهای آن اشاره کرد. آشنایی با مفاهیمی چون دموکراسی، قانون، مشروطیت و اصولی همچون قانون اساسیف تفکیک قوا، مجلس شورا و همچنین ایجاد نهادهای مدنی مانند اتحادیه ها، احزاب و انجمن ها.

او افزود: از دیگر رهاوردهای این انقلاب می توان از لزوم هشیاری و دقت سردمداران و علمای دین در جامعه یاد کرد. همچنین باید گفت گام بلند ورود ایران به دوره ای جدید، در نهضت مشروطه برداشته شد. این درحالی است که در جنبش مشروطیت بدون شک از رویدادهای مهم و تاثیرگذار در تاریخ تحولات سیاسی ایران محسوب می شود. اثرات این رویداد در زندگی فرهنگی و سیاسی مردم، از سایر حوادثی که تا آن تاریخ در کشورمان پدید آمده بود، عمیق تر بوده است.

نمایشگاه مشروطه در قاب نیاوران 

طالبیان اما به ماموریت موزه ها و چهار وظیفه اصلی آن ها اشاره کرد و ادامه داد: موزه ها چهار وظیفه اصلی گردآوری و پژوهش، نگهداری و حفاظت، معرفی و آموزش میراث بشری را در راستای تبیین سیر تحول و تطور آن را برعهده دارد. از این منظر امروزه موزه ها رسالت بزرگی بر دوش خود می کشند که با ریشه یابی در وقایع تاریخی زمینه را برای پژوهش، آموزش و حضور پژوهشگران و علاقمندان فراهم می کند.

به گفته او، آنچه نیاوران را در ادوار مختلف تاریخی حائز اهمیت است وقایعی است که در آن به وقوع پیوسته که برخی از آنها بر روند شکل گیری حکومت ها در اعصار بعدی تاثیر مستقیم داشته است. مجموعه نیاوران با توجه به نقش تعریف شده برای موزه ها، نه تنها به معرفی و نمایش آثار موزه ای می پردازد بلکه به رویدادها و وقایع مهم تاریخی که در دوره های مختلف در آن به وقوع پیوسته است نیز توجه می کند.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: امضاء فرمان مشروطه در زمان مظفرالدین شاه در کاخ صاحبقرانیه یکی از این رویدادهاست و اینبار همزمان با صد و دوازدهمین سال صدور فرمان مشروطه، مجموعه نیاوران نسبت به برگزاری نمایشگاه هایی اقدام کرده که به موضوع مشروطیت و وقایع سیاسی آن دوره می پردازد.

گفتنی است، نمایشگاه «مشروطه در قاب نیاوران» که همزمان با این مراسم افتتاح می شود با همکاری کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، عکاسخانه شهر، باغ موزه قصر، دانشگاه آزاد واحد یادگار امام و کمیته ملی ایکوم ایران برگزار شده که شامل مجموعه عکس هایی با محوریت انقلاب مشروطه است که به بازخوانی این رویداد تاریخی می پردازد.

همزمان با این رویداد در دو موزه این مجموعه نمایشگاهی برپا شده است. موزه کتابخانه نیاوران از پنج جلد کتاب چاپی با موضوع تاریخ انقلاب مشروطه تحت عنوان «مشروطه به روایت قلم» رونمایی کرده و در موزه جهان نما نمایشگاه «طنز در مطبوعات مشروطه» شامل اسناد طنز در مطبوعات این دوره تاریخی از آرشیو موسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان بر پا است.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید