درخواست شورای هماهنگی تشکل‌های محیط‌زیستی خوزستان برای حل مشکلات زیست‌محیطی

0 انتشار:

شورای هماهنگی تشکل‌های محیط زیست و منابع‌طبیعی استان خوزستان در بیانیه‌ای به سوء مدیریت و عدم پاسخگویی دستگاه‌های مسئول در تدوین برنامه جامع نجات زیستگاه‌های ایران به ویژه در خوزستان اعلام کرد که سیر قهقرایی در محیط زیست استان خوزستان اتفاق افتاده است.

متن کامل شورای هماهنگی تشکل‌های محیط زیست و منابع طبیعی استان خوزستان بدین شرح است:

«ما فعالان محیط زیست و منابع طبیعی استان خوزستان، ضمن تاکید بر گفتمان آگاهی‌بخشی، پرسشگری و مطالبه‌گری محیط‌زیستی مبتنی بر سند ملی محیط زیست و اصل پنجاهم قانون اساسی، بر این باوریم به دلیل سوء مدیریت و عدم پاسخگویی دستگاه های مسئول و عدم تدوین یک برنامه جامع برای نجات بخشی زیستگاه ایران و به طور ویژه برای خوزستان، همچنان شاهد سیر قهقرایی محیط زیست استان خوزستان می باشیم. لذا ازمسئولین محترم قوای سه‌گانه می‌خواهیم برای نجات بخشی جلگه خوزستان و کاستن از رنج روز افزون مردم استان خوزستان اقدامات ذیل را مدنظر قرار دهند:

۱- توقف بدون قید و شرط انتقال آب و سدسازی بر سرشاخه‌ها و رودهای استان خوزستان به ویژه سد و تونل کوهرنگ۳ و توقف پمپاژ آب از این محل که هم‌اکنون در حال انجام است و جلوگیری از ساخت سد فاقد مجوز محیط زیستی خرسان و توقف سدسازی و انتقال آب از رودخانه رو به نابودی زهره و مارون.

۲- انجام اقدامات لازم از سوی دولت و سازمان حفاظت محیط زیست برای توقف آتش‌سوزی‌های هورالعظیم و جلوگیری از تکرار این فاجعه، رهاسازی حقابه تالاب و رایزنی دولت با طرف عراقی برای پیش بینی های لازم در این خصوص.

۳- تشکیل ستاد ویژه نجات جنگل‌های بلوط در خوزستان (به عنوان سومین رویشگاه بلوط زاگرس با بیش از نیم میلیون هکتار عرصه) به ریاست استاندار محترم خوزستان.

۴- تامین اعتبار برای خرید یک دستگاه بالگرد اطفاء حریق و تامین تجهیزات لازم از جمله ساخت پایگاه فرود برای مهار آتش‌سوزی در جنگل‌ها، مراتع و بیشه‌زارهای استان خوزستان.

۵- ارائه برنامه زمانبندی به مردم و افکارعمومی و رسانه‌ها از سوی سازمان آب و برق برای حل پایدار مشکل آب شرب شهرها و روستاهای استان خوزستان و تدوین فوری سند امنیت آب استان.

۶- اجرای قانون جامع دفع پسماند در شهرها و روستاها و ارائه برنامه زمانبندی حل این مشکل از سوی استانداری خوزستان و الزام شهرداری‌ها به انجام، که در حال حاضر عدم اجرای این قانون سبب رنج مضاعف مردم و تهدید سلامت آنان شده است.

۷- ارائه گزارش در خصوص پیگیری‌های حقوقی انجام گرفته از سوی اداره کل حفاظت محیط‌‌زیست خوزستان درباره تخریبگران محیط‌زیست استان و اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها به مردم.

۸- اعلام شرایط فوق‌العاده در خصوص وضعیت رودخانه‌های خوزستان و تشکیل شورای حفاظت برای تمامی رودخانه‌های بزرگ استان خوزستان از جمله مارون، زهره، جراحی، رود زرد، دز، کرخه و…

۹- برخورد قاطع و قانونی برای مسدودسازی چاه‌های عمیق غیرمجاز در سراسر استان.

۱۰- لزوم تسریع در نهایی نمودن قوانین و لوایح حمایت از محیط‌بانان که هرازگاهی شاهد شهادت این عزیزان و خدمتگزاران به کشور هستیم.

۱۱- رهاسازی حقابه کشاورزان استان و الزام وزارت جهاد و کشاورزی به تامین اعتبار برای حمایت از کشاورزان و اجرای الگوی صحیح کشت و تغییر شیوه‌های آبیاری و ارائه گزارش از سوی سازمان جهاد و کشاورزی استان خوزستان به افکارعمومی و مردم در خصوص اقداماتی که تاکنون در استان صورت گرفته است.

۱۲- ابلاغ قوانین و الزامات اجرایی به شهرداران سراسر استان در خصوص شیوه نگهداری سگ‌های ولگرد و کنترل آن مطابق قانون و اختصاص محلی خاص برای نگهداری.

۱۳- تامین اعتبار و تجهیز دهیاری‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد استان از سوی اداره کل ستاد بحران استانداری خوزستان به وسایل اطفاء حریق و تشکیل گروه‌های واکنش سریع اطفاء حریق با مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد.»

شورای هماهنگی سازمان های مردم‌نهاد محیط‌زیست و منابع طبیعی استان خوزستان در پایان بیانیه خود اعلام کرد: «شهرستان و شهر امیدیه و مردم شریف این خطه از خوزستان عزیز به شدت در رنج پیامدهای ناشی از دفع غیربهداشتی و رهاسازی فاضلاب شهری و روستایی به سر می‌برند و رهاسازی گازهای همراه نفت (فلرها) و پسماندهای نفتی به شدت بر سلامت مردم  و محیط‌زیست این شهرستان نفت‌خیز تاثیر گذاشته است. لذا از استاندار محترم خوزستان و نماینده محترم مردم شریف امیدیه در مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم بررسی و بازنگری های لازم برای رفع فوری مشکلات محیط‌زیستی این شهرستان و کاستن از رنج مردم و اصلاح سوءمدیریت و ناکارآمدی دستگاه‌های مسئول را در دستور کار قرار دهند.»

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید