۵۰ درصد از مرمت راسته نجارها در بازار سنتی قزوین انجام شد

0 انتشار:

به دنبال اجرای طرح مرمت و باززنده‌سازی راسته تاریخی نجارها واقع در مجموعه بازار سنتی با همت میراث فرهنگی استان قزوین، روند اجرای این پروژه به۵۰% رسید.

«امیر ارجمند» سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان قزوین با اعلام این خبر گفت: راسته نجارها واقع در محل تلاقی بازار وزیر و راسته تاریخی قیصریه از بناهای مربوط به دوره قاجار در مجموعه بازار قزوین است که با توجه به اهمیت تاریخی این بنا طرح مرمت و باززنده سازی آن از اوایل تیرماه سال جاری در دستور کار تیم مرمتی این اداره کل قرار گرفت.

او گفت: در حال حاضر اقدام‌های مرمتی چون ادامه بام‌سازی و اجرای طاق و تویزه بخش‌هایی از راسته همراه با بدنه‌سازی، سبک‌سازی و بندکشی، ساماندهی تاسیسات برقی، استحکام بخشی، مرمت و نوسازی ستون‌ها، عایق‌کاری و اجرای کانال نای‌کش تحت نظارت کارشناسی مهندس برجعلی‌زاده و با اعتبار یک میلیارد و یکصد و سیزده میلیون ریال از محل اعتبارات ملی این اداره کل در حال انجام است که با توجه به پیشرفت قابل توجه این پروژه پیش بینی می‌شود تا آخر شهریور ماه سال جاری تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

ارجمند تاکید کرد: مجموعه بازار قزوین با معماری کم نظیر یکی از با ارزش‌ترین آثار به جای مانده از عهد صفوی در قزوین به شمار می‌رود که در سال ۱۳۵۶ با شماره ۱۰۲۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید