گردشگران عراقی مسافر بومگردی ایران می‌شوند

0 انتشار:
روزنامه ایران در گزارشی به وضعیت گردشگری ایران و عراق و تاثیر حضور گردشگران عراقی در ایران و علائق گردشگری آن‌ها در خوزستان پرداخت. در گزارش ایران آمده است،
شهرهای ایلام، همدان، اصفهان، شیراز و… در مسیر گردشگران عراقی قرار گرفت. «پیمان نبهانی» معاون سازمان گردشگری خوزستان در گفت‌و‌گو با «ایران» ضمن اعلام این مطلب از استقرار آژانس‌های مسافرتی برای هدایت گردشگران عراقی در مرز بین دو کشور خبر می‌دهد. ازسوی دیگر آمارهای سازمان میراث فرهنگی هم نشان می‌دهد یک میلیون و ۲۶۳ هزار گردشگر عراقی در ۵ ماه سال‌جاری وارد ایران شده‌اند. همچنین «محمد ثابت اقلیدی» مدیرکل نظارت و ارزیابی گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها می‌گوید:«گردشگران عراقی ولخرج‌تر از گردشگران چینی هستند.»
ویلاگردی خانواده‌های عراقی در دزفول و شوشتر
تأثیر اقتصادی حضور گردشگران عراقی امروز یکی از موضوعات پرچالش در گردشگری کشور است. نبهانی معاون گردشگری خوزستان در این باره می‌گوید:«آمار دقیق از میزان خرج کردن گردشگران عراقی وجود ندارد اما معمولاً آنها بین ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار بابت بلیت هواپیما و خرج اقامت و خوراک می‌پردازند.»  نبهانی درباره شایعه کاهش سفر گردشگران عراقی به ایران می‌گوید: «این موضوع صحت نداشته بلکه شیوخ طوایف عرب دو کشور با رد و بدل کردن پیغام‌هایی در حال عادی‌سازی روابط گردشگری دو کشور هستند.» همچنین معاون گردشگری خوزستان، از تعریف مسیر جدید گردشگری برای گردشگران عراق خبر می‌دهد. به گفته نبهانی، گردشگران عراقی تا پیش از افزایش قیمت دلار، تنها برای زیارت و بحث پزشکی به ایران می‌آمدند اما در حال حاضر به‌دنبال مقاصد جدید گردشگری در کشور هستند. او از حضور گردشگران عراقی در مناطق خوش آب و هوای دزفول، شوشتر و… خبر می‌دهد و می‌گوید: « آنها با خانواده برای تفریح به باغ ویلاهای این دو شهر و مناطق توریستی اطراف اهواز می‌آیند.»  نبهانی حضور آژانس‌های مسافرتی در مرز دو کشور را باعث حذف دلال‌ها می‌داند. حضور دلال‌ها در مسیر گردشگران سلامت عراق و کشور جمهوری آذربایجان سال گذشته به کاهش حضور توریست‌های سلامت این دو کشور منجر شده بود. اما آمارهای سازمان میراث فرهنگی نشان از افزایش گردشگران کشور آذربایجان در ۵ ماه گذشته مثل توریست‌های عراقی دارد. براساس این آمار از جمهوری آذربایجان
۶۱۹ هزار و ۵۷۰ نفر در این محدوده زمانی وارد ایران شده‌اند. او یکی دیگر از پیامدهای استقرار آژانس‌های مسافرتی در مرز بین ایران و عراق را توزیع عادلانه گردشگر بین مراکز و تأسیسات توریستی در مقاصد مختلف می‌داند و می‌گوید: «خوزستان قرار است به هاب (کانون) گردشگران عراقی تبدیل شود. در این برنامه چند استان با هم مرتبط می‌شود و گردشگران عراقی به آن مسیرها هدایت می‌شوند.»  همچنین معاون گردشگری خوزستان می‌گوید:«مثلاً بسیاری از جاذبه‌های گردشگری سیستان و بلوچستان خبر ندارند.» او علاقه عراقی‌ها به زندگی سنتی و عشایری در ایران را یکی دیگر از مزایای جذب گردشگر از این کشور همسایه می‌داند و می‌گوید: «بومگردی، آداب و رسوم مختلف و همچنین جاذبه‌های مردم شناسی می‌تواند به حضور بیشتر گردشگران عراقی در کشور منجر شود.»
دیدار گردشگران عراقی از گوزن زرد ایرانی
نبهانی از برنامه‌ریزی برای پذیرش بیماران سرپایی عراقی خبر می‌دهد و می‌گوید:«به دنبال تعریف یک بسته پزشکی هستیم. دراین طرح چند بیمارستان خوزستان در شهرهای مختلف مثل گتوند، ماهشهر، آبادان، سوسنگرد و… با یک بیمارستان در عراق هماهنگ می‌شوند تا پذیرای توریست سلامت بیشتری از عراق باشیم.» او همچنین از تعریف یک مسیر گردشگری خاص برای گردشگران این کشور خبر می‌دهد و می‌گوید: «خوزستان در سال ۲۰۲۵ پایتخت بومگردی ایران است. یک مسیر گردشگری با محوریت شهر باستانی شوش برای گردشگران عراقی تعریف کردیم.» براساس این طرح، گردشگران عراقی از مرز چذابه وارد شوش می‌شوند و از جنگل‌های‌ ام الدبس بازدید می‌کنند. به گفته نهبانی در این مسیر تپه‌های ماسه‌ای وجود دارد که بهترین محل برای آفرود (رانندگی با ماشین‌های صحرایی) و ورزش‌های کویری است. او این مسیر را بهترین نقطه برای بومگردی می‌داند ومی گوید: «آنها می‌توانند زندگی ساده، بومی و بیابانی عشایر ایرانی را در این مسیر تجربه کنند.» گردشگران عراقی می‌توانند از منطقه حفاظت شده کرخه که تنها زیستگاه طبیعی گوزن زرد در جهان است، بازدید کنند. شهر شوش با آثار چندین هزارساله اش، مقصد بعدی عراقی ها برای بازدید از بخشی از تاریخ ایران در خوزستان است. سایت سه هزارساله چغازنبیل هم در این مسیر است. به گفته نبهانی، بعد از چغازنبیل منطقه حفاظت شده دز و دره بهشت می‌تواند مقصد جذابی برای عرب‌های عراق باشد. به‌گفته او انتهای چغازنبیل، تپه‌هایی وجود دارد که فضای بین آنها پوشیده از گیاهان و درختان است. او اعتقاد دارد این تپه‌ها هم می‌تواند بهانه جدیدی به عراقی‌ها برای حضور در خوزستان بدهد. بازدید از سایت باستانی هفت تپه و بناهای تاریخی شهر دزفول آخرین مرحله از تور یک روزه‌ای است که معاونت گردشگری خوزستان برای میزبانی از گردشگران عراقی تعریف کرده است. نبهانی وجود قدیمی‌ترین شبیه خوانی کشور در شهر «حر» را هم یکی از جاذبه‌های مهم برای عراقی‌ها می‌داند و می‌گوید:« این برنامه‌ها با توجه به قرابت فرهنگی موجود میان دو کشور برای مردم عراق چیده شده است.» بیش از استان‌های شناخته شده در حوزه گردشگری چون اصفهان و شیراز، این استان‌های کم برخوردار هستند که از حضور گردشگران عراقی استقبال می‌کنند. از جمله آمارهای معاون گردشگری ایلام نشان می‌دهد این استان روی حضور گردشگران عراقی حساب ویژه‌ای باز کرده است. همچنین مسئولان میراث فرهنگی استان همدان و شهرهایی چون تویسرکان هم درحال برنامه‌ریزی هستند تا مسافران عراقی که به سمت مشهد می‌روند را جذب میراث طبیعی و فرهنگی خود کنند.
print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید