هشتمین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی تل آجری آغاز شد

0 انتشار:

فصل هشتم کاوش های باستان شناسی تل آجری در مرودشت استان فارس توسط باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا عسگری چاوردی سرپرست این فصل از کاوش های باستان شناسی تل آجری امروز دوشنبه با اعلام این خبر گفت: در این فصل در کنار کاوش، ساماندهی محوطه تل آجری نیز در دستور کار قرار خواهد داشت.

اودر ادامه به با اشاره به کشف سکوهای نشیمن در اتاق مرکزی راهروی دروازه همراه با تزیین گلهای لوتوس و شناسایی دیوار الحاقی واقع در شمال شرقی بنا در فصل گذشته کاوش گفت: نتایج فصل هفتم کاوش نشان داد که طرح و پلان دروازه مکشوفه درست بر اساس پلان دروازه ایشتار بابل طراحی و ایجاد شده است.

این باستان شناس اظهار داشت :کشف خطوط و آجر نبشته ای مزین با نام خدا به زبان عیلامی از دیگر دستاوردهای فصل هفتم کاوش بود.

او افزود: همچنین بر اساس لایه نگاری دقیق ۵مرحله سکونت از زمان ساخت دروازه در آغاز دوره هخامنشی تا ترک محوطه در همین دوره و وقوع زلزله و سرانجام ترک،تخریب و به غارت رفتن آجرهای بنا و سکونت موقت دوره های میانه اسلامی در گمانه های کاوش فصل هفتم شناسایی و مطالعه شد.

عسگری تصریح کرد : بنای مکشوفه دروازه واقع در محدوده فیروزی شهر پارسه از جمله مهمترین دستاوردهای پژوهشی میراث فرهنگی در دهه های اخیر است که با نظارت و پشتیبانی پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری و با همکاری دانشگاه شیراز،دانشگاه بولونیا ایتالیا و پایگاه میراث جهانی تخت جمشید میسر می شود.

فصل هشتم کاوش های باستان شناسی در محوطه تل آجری پارسه تخت جمشید با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید