دبیرستان ۱۰۵ ساله فروغ احیاء می شود

0 انتشار:

یکی از قدیمی ترین مراکز فرهنگی و آموزشی گیلان با قدمت آموزشی بیش از ۱۰۵ سال احیاء می شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ دبیرستان دخترانه فروغ درحالی سال ۱۲۸۲ شمسی تاسیس شد و هم اکنون با قدمت آموزشی بیش از ۱۰۵ سال، یکی از قدیم‌ترین مراکز فرهنگی و آموزشی دخترانه ی گیلان و حتی ایران محسوب می شود که در طول سالیان متمادی، دختران و زنان بسیاری در این مدرسه درس خوانده اند که نه تنها در ایران بلکه در جهان، شهرت دارند. این مدرسه که از گذشته تا به امروز به نام‌های مهستی، ۱۷ شهریور و فروغ شهرت دارد، زنانی چون دکتر آذر اندامی (کاشف واکسن وبای التور)، نیره ابتهاج سمیعی (اولین زن وکیل مجلس شورای ملی در ایران) و مهکامه محصص لاهیجانی (عضو هیئت رئیسه کنگره نویسندگان و از دوستان پروین اعتصامی که مدتی نیز مدیر این مدرسه بود)، و دیگر زنان نام آور در آن تحصیل کرده اند.

«ولی جهانی» معاون میراث فرهنگی استان گیلان با اعلام این مطلب می گوید: دبیرستان فروغ (۱۷ شهریور) در محله آفخرا واقع شده است. در سال ۱۳۸۷ آموزش و پرورش تصمیم به تخریب و نوسازی مدرسه گرفت که تلاش مجدانه برخی دوستداران میراث فرهنگی، مانع از این تخریب شد.

او می گوید: درحال حاضر میراث فرهنگی توانست این مدرسه را در محله آفخرای رشت به شماره  ۲۴۳۷۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت برساند و از آنجایی که مدرسه از ابتدا کاربری غیر مسکونی داشته و دارای کمترین تزیینات بوده و شاخص ترین تزیینات، نقوش آتشدان داخل اتاق ها بوده است مداخله چندانی در آن صورت نگرفته است.

جهانی به مرمت دبیرستان فروغ اشاره کرد و افزود: فاز دوم مرمت دبیرستان فروغ رشت با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان که ۸۰درصد مبالغ ان از طریق اوراق در نظر گرفته، آغاز شده است. بنابراین ۸۰ درصد منابع مرمتی این بنای تاریخی از محل اعتبارات استانی بوده و تنها بیست درصد منابع مرمتی بنا از محل اعتبارات ابلاغی بوده است.

او گفت: در این مرحله مرمت دیوارهای بنا، داخل اتاق ها و همچنین پیگردی مسیر گربه روهای بیرون بنا و پاکسازی داخل و محوطه پشتی بنا، همچنین نصب تابلوی معرفی بنا در دستور کار معاونت میراث فرهنگی گیلان قرار گرفته است.

به گفته معاون میراث فرهنگی استان گیلان، سال گذشته فاز اول مرمت این بنا با اعتباری بالغ بر ۲۱۶میلیون تومان انجام شد که در فاز نخست سقف بنا کاملا مرمت و استحکام بخشی بنا نیز انجام گرفت.

او همچنین به تکمیل مرمت های دبیرستان تاریخی فروغ اشاره کرد و ادامه داد: برای تکمیل مرمت این بنا و بهره برداری آن به عنوان موزه مدرسه ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار لازم است که در صورت تخصیص اعتبار امیدواریم بتوانیم در شش ماه اول سال۱۳۹۸ نسبت به بهره برداری ان اقدام کنیم

ولی جهانی در ادامه به عوامل آسیب رسان به بنا از جمله شرایط جوی گیلان، رطوبت، متروکه و بلااستفاده بودن اشاره کرد و افزود: حفاظت از میراث تاریخی، مقوله ای فرابخشی است و برای ماندگاری و انتقال سازی این میراث به نسل آینده، نیازمند همکاری و همیاری همه متولیان، مردم و دستگاه های ذیربط هستیم.

به یاد داشته باشیم که میراث فرهنگی و بناهای تاریخی، هویت و پیشینه هر سرزمینی محسوب می شوند و بدین سبب می بایست با ایجاد دغدغه حفاظت از این آثار، اختصاص بودجه ویژه ملی و تسهیل مرمت برای مالکان، ترتیبی اتخاذ شود تا بناهای تاریخی از گسل تخریب، در امان بمانند.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید