وسیع‌ترین گورستان اشکانی سایت موزه می‌شود/ وستمین اردوگاه سربازان اشکانی است

0 انتشار:

صدای میراث: باستان شناسان برای نجات بخشی ۲۵۰ گوردخمه خانوادگی به وسیع ترین گورستان اشکانی ایران می روند تا طبق توافقات صورت گرفته با معاونت میراث فرهنگی، وسیع ترین گورستان اشکانی ایران تبدیل به سایت موزه شود.

سومین فصل کاوش و گمانه زنی باستان شناسان به منظور تعیین عرصه و حریم محوطه اشکانی «وستمین» مازندران آغاز شد. طبق گفته «عبدالمطلب شریفی» سرپرست هیأت کاوش، در این فصل قرار است، ادامه گمانه زنی در خصوص تعیین عرصه و حریم سال ۱۳۹۶ در قسمت شرق و جنوب شرق تکمیل، تا عرصه محوطه تاریخی کاملا شناسایی شود.

او افزود : علاوه بر آن دراین فصل کاوش ها در قسمت گورستان گوردخمه ای ادامه خواهد یافت تا بستر سایت موزه شدن طبق توافق انجام شده با معاونت میراث فرهنگی کشور فراهم شود.

مجوز فصل سوم کاوش و گمانه به منظور تعیین عرصه و حریم محوطه اشکانی (وستمین )توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری درحالی صادر شده است که پیشتر این محوطه باستانی در محاصره لوله های گاز قرار داشت.

محوطه باستانی وستمین که نامش را از روستای همجوار خود گرفته است تا پیش از رسیدن گاز به آن منطقه شهرتی نداشت، اما وقتی‌ سال ٨٨ برای تأمین سوخت نیروگاه شهید سلیمی و رفع سرمای سه استان گلستان، مازندران و گیلان، کارگران شرکت گاز مشغول حفاری و جانمایی لوله‌های گاز شدند، تیغه‌های لودر با گوردخمه‌ای برخورد کرد که در آن جسد یک سرباز اشکانی با تمام تجهیزات نظامی دفن شده بود. همان زمان بود که فعالیت شرکت گاز به مدت ٣‌سال از سوی اداره میراث فرهنگی استان مازندران و پژوهشکده باستان‌شناسی متوقف شد.

گورستان وسیع اشکانی در سایت باستانی وستمین کیاسر با بیش از ٢۵٠ گوردخمه شناسایی شده و تپه باستانی ترکام به دلیل مداخلات عمرانی و حجم تخریب‌های ناشی از گازکشی اگرچه از سوی باستان‌شناس‌ها درحال کاوش نجات‌بخشی هستند اما خطر تخریب همچنان هر دو محوطه را تهدید می‌کند.

بازدید از محوطه باستانی وستمین کیاسر به‌عنوان وسیع‌ترین گورستان اشکانی و محوطه ترکام در نزدیکی آن با آثار ۵‌هزار ساله از عصر مفرغ، مشخص می‌کند که پروژه‌های عمرانی بدون ضابطه همراه با کشاورزی غیراصولی آسیب زیادی به این دو محوطه تاریخی وارد کرده است.

«عبدالمطلب شریفی» سرپرست هیأت باستان‌شناسی محوطه اشکانی وستمین که همزمان معاونت میراث فرهنگی استان مازندران را نیز برعهده دارد، پیشتر گفته بود: «ساختار گوردخمه‌هایی که در مسیر لوله گاز یافت شد، به‌گونه‌ای است که تاکنون شبیه آنجا دیده نشده است. در همان زمان شرکت گاز تصمیم داشت از وسط سایت وستمین با عمق ۴متر و عرض ٢متر لوله‌گذاری کند که این اقدام باعث می‌شد بسیاری از آثار دوره اشکانی از بین برود. با مذاکراتی که انجام گرفت، این اقدام برای مدتی کوتاه متوقف شد و با پرداخت یک‌میلیارد و ۶٢٠‌میلیون تومان از سوی شرکت ملی گاز قرار شد نجات‌بخشی این محوطه انجام   و پس از آن مسیر خط لوله گاز دوباره جانمایی شود.

وستمین؛آلبوم گورهای خانوادگی اشکانیان

محوطه باستانی وستمین که در ٨٠کیلومتری جنوب شهر ساری و ٩کیلومتری جنوب‌شرقی شهر کیاسر واقع شده است تا محوطه تاریخی «نسا» به‌عنوان نخستین تختگاه دوران اشکانی حدود ٣٨٠کیلومتر فاصله دارد. بررسی‌های باستان‌شناسی از چشم‌انداز محوطه باستانی وستمین و ابزار آلات جنگی به دست آمده از احتمال وجود پادگان نظامیان اشکانی خبر می‌دهد.

باستان‌شناسان اما تخمین زده‌اند وسعت محوطه به ١۵هکتار می‌رسد و هم‌اکنون آنها موفق شده‌اند با کشفیات باستان‌شناسی خود عرصه ۶ هکتاری این محوطه مهم باستان‌شناسی را قطعی کنند.

شریفی می‌گوید: «براساس گمانه‌زنی‌های باستان‌شناسان، بیش از ٢۵٠ گوردخمه در این منطقه وجود دارد که از این تعداد تاکنون ۶٠ گوردخمه مورد حفاری قرار گرفته است. او معتقد است؛ محوطه تاریخی وستمین یک گورستان غربی دارد که دارای معماری منحصربه‌فرد از نوع گوردخمه است که نمونه آن تاکنون در گستره جغرافیای فرهنگی اشکانیان مشاهده نشده است. شیوه تدفین در این گورستان دسته‌جمعی است و درون دخمه‌ها از یک تا پنج تدفین صورت گرفته که بیشتر آنها گورهای خانوادگی هستند.»

سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی وستمین همچنین به تدفین اسب در گورستان غربی وستمین اشاره می‌کند که بیانگر اعتقاد انسان آن دوره به زندگی پس از مرگ است. به گفته او، تاکنون دو نمونه تدفین اسب در گوردخمه‌ها به دست آمده و هیچ شیء تاریخی داخل گور اسب‌ها نبوده است.

شریفی می‌گوید: «وقتی صحبت از گورستان می‌شود، به معنای آن است که مردم عادی در این منطقه زندگی می‌کردند و در همین نقطه تدفین‌های خود را انجام می‌دادند.»

به ‌گفته او، در محوطه باستانی وستمین بقایای معماری شامل دیوارهایی که در ساخت آنها از سنگ و گل استفاده شده است، به دست آمده که متاسفانه به دلیل شخم‌زدن زمین توسط کشاورزان آسیب زیادی دیده است. این معماری کاملا متصل به گوردخمه‌ها است و پرسش‌های جدیدی ایجاد کرد.

از دوره اشکانی ١٣ شیوه تدفین کشف شده است. در گورستان شرقی وستمین نیز تعدادی گور شناسایی شد که ساختار آن کاملا با معماری و شیوه تدفین در گورستان غربی (گوردخمه) فرق دارد. در گورستان غربی، معماری از نوع دخمه‌ای و شیوه تدفین از نوع چمباتمه‌ای یا جنینی است ولی در گورستان شرقی شیوه تدفین طاق باز است که به دلیل تخریب‌های ناشی از تیغه بولدوزر، معماری‌شان دقیقا مشخص نیست، اما با این حال به نظر می‌رسد که احتمالا از نوع چاله تدفین بوده‌اند.

اشکانیان مبدع جنگ‌های پارتیزانی

باستان‌شناسان گستره حکومت اشکانیان را از غرب چین تا کرانه‌های دریای مدیترانه و از دره سند و پنجاب تا جنوب سیبری تخمین زده‌اند. آنها معتقدند، اشکانیان دو سیستم متفاوت و جالب در شیوه کشورداری و جنگ ابداع کرده بودند. سیستمی که ماندگار شد و تا جنگ جهانی دوم ادامه یافت و به جنگ‌های پارتیزانی شهرت یافت.

عبدالمطلب شریفی که مطالعات گسترده بر دوره اشکانیان داشته است، می‌گوید: «حکومت اشکانیان فدرال بود، به‌طوری که استان‌های خودمختار زیرنظر حکومت مرکزی اداره می‌شدند. شیوه‌ای که هم‌اکنون در کشورهای آمریکا، روسیه و آلمان وجود دارد.»  این باستان‌شناس نکته جالب دیگر را مربوط به شیوه جنگاوری اشکانیان اعلام می‌کند و می‌گوید: «اشکانیان در موضوعات مربوط به جنگ و نظامی‌گری شیوه‌ای از خود ابداع کرده بودند که درست شبیه جنگ‌های پارتیزانی در جنگ جهانی دوم است. آنها در این شیوه حمله می‌کردند، ضربه می‌زدند و فرار می‌کردند و به این روش با بسیاری از حملات مقابله کردند.»

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید