برپایی نشست جایکا و معاون گردشگری با هدف توسعه گردشگری شمالغرب کشور

0 انتشار:

صدای میراث: نشست تشریح «پروژه مطالعه مقدماتی تدوین استراتژی توسعه گردشگری محور شمالغرب کشور» با حضور معاون گردشگری و گروه مطالعاتی آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن(جایکا) در محل معاونت گردشگری برگزار شد.

به گزارش معاونت گردشگری، ولی تیموری در این نشست با اشاره به پیشینه همکاری‌های ایران با جایکا در پروژه‌های مختلف گردشگری گفت: با توجه به مطالعاتی که انجام شده؛ محور شمالغرب ایران از نظر غنای تاریخی- فرهنگی و همچنین از منظرگردشگری سلامت، طبیعت‌گردی و نیز از نظر تنوع فرهنگی قابیلت تبدیل به مسیر و مقصد گردشگری جدید را دارد.

او با بیان اینکه بخشی از سایت‌های ثبت شده در فهرست میراث‌جهانییونسکو در محور شمالغرب کشور قرار دارد؛ افزود: سازمان میراث‌فرهنگی بعد از انجام مطالعات کارشناسی،این محور را به عنوان یکی از مقاصد جدید گردشگری کشور شناسایی کرده است؛ در همین رابطه در پروژه‌ای که با موضوع اکوتوریسم و گردشگری روستایی با سازمان جهانی گردشگری در دست اجرا داریم در نظر است در سال ۲۰۲۰ اجلاس مشترکی با سازمان جهانی گردشگری در این منطقه داشته باشیم.

تیموری با ابراز خرسندی از انجام پروژه مطالعه مقدماتی تدوین استراتژی توسعه گردشگری محور شمالغرب از سوی جایکا اظهار داشت: امیدواریم همکاران ما در جایکا علاوه بر موضوع جاده ابریشم و بحث‌های فرهنگی این منطقه، زمینه‌های دیگر از جمله گردشگری سلامت، گردشگری روستایی و طبیعت‌گردی را در مطالعات خود مورد توجه قرار دهند.

اوتاکید کرد: در حال حاضر محور شمالغرب کشور از بازارهای خوب و بالقوه درحوزه گردشگری سلامت برای گردشگران کشورهای آسیای میانه، عراق و نیز منطقه کردستان عراق به شمار می‌رود.

به گفته  معاون گردشگری تدوین استراتژی بازاریابی مناسب در تک تک زمینه‌هاییاد شده و بازار‌های بین‌المللی می‌تواند در غنای هر چه بیشتر پروژه مطالعاتی جایکا موثر باشد.

معاون گردشگری در ادامه ابراز امید‌واری کرد که بتوان از نتایج پروژه مطالعه مقدماتی تدوین استراتژی توسعه گردشگری محور شمالغرب کشور در تدوین و بازنگری سند ملی گردشگری، حساب‌های اقماری گردشگری، پروژه برند ملی گردشگری و نیز طبیعت ‌گردی و گردشگری روستایی بهره برداری کرد.

او با بیان اینکه امسال نودمین سال برقراری روابط  فرهنگی ایران و ژاپن است خاطر نشان کرد: این بهانه فرصت مناسبی است که به صورت مشترک برنامه هایی را اجرا کنیم.

تیموری در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه این پروژه یکی از اولویت‌های کاری سازمان به شمار می رود؛  تمام تلاش‌مان را برای تحقق سند جامع بین دو کشور و در نتیجه انجام فاز ۳ این پروژه به عنوان مهمترین فاز که قرار است در چارچوب سند کلی دیده شود انجام خواهیم داد.

پروژه «توسعه گردشگری استان‌های شمال‌غرب کشور” استان‌های اردبیل، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، کردستان، زنجان و قزوین را در برمی‌گیرد و مطالعات امکان‌سنجی در فاز نخست از سوی تیم مشاوران جایکا در این منطقه انجام می‌شود.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید