بویین زهرا زیر ذره بین باستان شناسان/ شناسایی ها از تعداد زیادی محوطه و صخره نگاره خبر داد

0 انتشار:

طی بررسی باستان شناختی دهستان زهرای پایین از توابع بخش مرکزی شهرستان بوئین زهرا آثار و محوطه های مختلفی از دوران پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی شامل تپه، محوطه و صخره نگاره به دست آمد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، فرزاد مافی سرپرست هیأت باستان شناسی امروز «شنبه » با اعلام این خبر گفت : بررسی باستان شناختی دهستان زهرای پایین از توابع بخش مرکزی شهرستان بوئین زهرا با اهدافی همچون تکمیل نقشه باستان شناسی استان قزوین، بازشناسی مکان ها و محوطه های باستانی منطقه و همچنین معرفی و فراهم کردن اطلاعات لازم برای تشکیل پرونده ثبتی انجام شد.

وی با بیان اینکه این بررسی به صورت پیمایشی و با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای صورت گرفت افزود: بارش های جوی و همچنین برودت هوا سبب کندی و ایجاد مشکلات در انجام پروژه شد.

به گفته مافی ، با این حال همان گونه که انتظار می رفت و سوابق باستان شناسی منطقه نیز تاکید بر اهمیت آن دارد، نواحی جنوبی دشت قزوین و ارتفاعات جنوبی آن به لحاظ مورد توجه بودن توسط جوامع انسانی دارای اهمیت ویژه ای بوده و هست.

این باستان شناس تاکید کرد:دهستان زهرای پایین با توجه به اینکه بخش هایی از منطقه جغرافیایی یاد شده  را شامل می شود نیز از این امر مستثنی نیست.

سرپرست هیأت باستان شناسی با بیان اینکه این پروژه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است گفت : طی بررسی که به انجام رسید آثار  و محوطه های مختلفی از دوران پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی شامل تپه، محوطه و صخره نگاره به دست آمد.

او خاطرنشان ساخت که  تنوع آثار، الگو های استقراری مختلف در دشت و مناطق کوهستانی و همچنین وجود آثار باستانی از تمامی دوره های زندگی انسان، نشان از اهمیت بسزای این منطقه در ادوار گوناگون داشته است.

این باستان شناس گفت  :دلایل گوناگونی وجود دارد که سبب شده این ناحیه چنین اهمیتی داشته باشد، از جمله مهمترین دلایل می توان به مواردی از قبیل وجود منابع آبی مناسب، در دسترس بودن منابع دشت و کوهستان و همچنین قرار گرفتن آن (دهستان زهرای پایین) در کوریدور ساوه به بوئین زهرا اشاره کرد .

 

مافی افزود : طی انجام پژوهش متوجه شدیم که برخی از روستاها همان ساختار سنتی و بومی خود را حفظ کرده اند، بنابراین بر خود لازم دانستیم جهت ماندگاری این میراث برای آیندگان علاوه بر ثبت آثار باستانی به ثبت و ضبط آنان بپردازیم.

وی گفت :طی این پروژه چهار اثر امروزی که دارای ویژگی های سنتی هستند مانند یک زاغه در روستای حجیب، یک واحد ساختمان سنتی در روستای آب باریک، یک آسیاب آبی در روستای آراسنج و روستای متروکه سلطان آباد ثبت شدند.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید