درخواست رییس پژوهشکده مردم‌شناسی برای توجه به تنوع فرهنگی کودکان

0 انتشار:

صدای میراث: باید نگاهمان را به اهمیت جایگاه میراث فرهنگی و گفتگوی کودکان در پدید آوردن معانی خلاق و نوزایی معانی مرتبط با میراث فرهنگی و تمدنی معطوف کنیم.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی در نشست علمی کودکان و میراث فرهنگی که به مناسبت روز جهانی کودک برگزار شد، با بیان اینکه کودکان در هر گوشه و کنار، روستا و شهر ما را به شهری قدیمی و زیبا از فرهنگ می‌برند، گفت: کلید دروازه های این شهر قدیمی صداقت، پاکی و مهربانی است.

وی افزود: تلاش های فردی در جهت اهمیت به آثار کودک و نوجوان و جایگاه آنان در میراث فرهنگی کشور بسیار اهمیت دارد و خوشبختانه طی سال های اخیر به مفهوم عملیت کودک بیش از پیش توجه شده و کودکان از گروه بی صدا در آثار مختلف به کودکانی که صاحب صدا هستند تبدیل شده اند.

حسن زاده  با اشاره به این موضوع که شکاف نسلی بین کودکان و نوجوانان امروز با میراث فرهنگی وجود دارد، اظهار داشت: ما بایستی نگاهمان را به اهمیت جایگاه میراث فرهنگی و گفتگوی کودکان در پدید آوردن معانی خلاق و نوزایی معانی مرتبط با میراث فرهنگی و تمدنی معطوف کنیم.

وی تاکید کرد: باید به تنوع فرهنگی کودکان در سراسر کشور توجه شده و فرصت و فضایی برابر با بزرگسالان به کودکان داده شود.

رییس پژوهشکده مردم شناسی عنوان کرد: تمامی کودکان سراسر کشور باید معانی زنده میراث فرهنگی را خلق کنند چرا که بدون کودکان ما میراث فرهنگی زنده نخواهیم داشت.

حسن زاده ادامه داد: در حوزه میراث فرهنگی و پژوهشگاه به موضوع کودک توجه خاصی صورت می گیرد به طوری که دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه رخدادهای متفاوتی را برای حمایت و ارتقای جایگاه کودکان در آثار میراث فرهنگی تعریف و اجرا می کند که این بسیار اهمیت دارد.

وی به فعالیت گسترده پژوهشکده مردم شناسی در بحث حمایت از کودکان و توجه ویژه به این گروه سنی اشاره کرد و گفت: طی سال های گذشته تاکنون فعالیت های زیادی در رابطه با کودک و میراث فرهنگی  توسط این پژوهشکده انجام شده است که می توان به طرح های مردم نگاری و بحث افسانه ها برای کودکان اشاره کرد.

اودر ادامه سخنان خود به دیگر فعالیت های این پژوهشکده اشاره کرد و گفت:برگزاری نشست هایی با موضوع کودک همچون؛ همایش ملی کودک و واقعیت اجتماعی، نشست نقد کتاب  و نشست کودک و میراث ناملموس، مطالعاتی در حوزه کودک همچون کودکان افسانه ، کودکان و سیاست جنسیتی جهانی شدن ، مطالعاتی مرتبط با کودکان همچون قصه های مردمان شهرهای مختلف، کتاب هایی با موضوع کودک، جشنواره و نمایشگاه نقاشی و عکس  از جمله فعالیت های این مرکز است .

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید