افزایش دو برابری پروژه‌های مرمتی پژوهشکده حفاظت و مرمت 

0 انتشار:

صدای میراث: پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی، تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با وجود محدودیت های مالی ،تعداد پروژه های مرمتی این مرکز را به دو برابر رسانده و تلاش می کند در کنار کاربردی ساختن پژوهش ها نتایج آنها را نیز نشر دهد.

به گزارش پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، رضا رحمانی رییس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی در نشست هفته پژوهش با اعلام این خبر گفت: انجام پروژه‌های کاربردی، توسعه‌ای و بنیادی پژوهشگاه و معاونت میراث‌فرهنگی کشور اولویت این مرکز است.

او با بیان اینکه در این راستا، ۱۳پروژه کشوری بر اساس نیاز استان‌ها تعریف شد افزود: به منظور نظارت بر حفاظت حین و پس از کاوش کارشناسان پژوهشکده در محوطه‌های باستانی حضور و به فعالیت می‌پردازند.

رحمانی، تکمیل بانک اطلاعاتی سفال زرین‌فام، گردآوری اطلس فلزکاری، اشاعه فرهنگ حفاظت و ارتقای سطح استانداردها، عضویت در دو انجمن علمی خوردگی و نقاشان، بروز رسانی زیر پورتال پژوهشکده حفاظت و مرمت، نیازسنجی در حوزه تزئینات، عضویت در کمیته تزئینات معاونت میراث‌فرهنگی، اجرای پروژه مشترک بین‌المللی، اعزام کارشناسان به خارج از کشور، انتشار مجلات فارسی و انگلیسی و… را از فعالیت‌های این پژوهشکده است.

رویا بهادری مدیر گروه شناخت مواد نیز در ادامه به ارایه فعالیت‌های پژوهشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی -تاریخی در سال پژوهشی گذشته در قالب مقالات، رویدادها، کتاب‌های چاپ شده، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها، طرح‌های موظفی، طرح‌های پژوهشی شاخص و… پرداخت.

او، ۶ مقاله علمی و پژوهشی، ۵مقاله سایر، ۱۴مقاله همایشی، ۵عنوان کتاب، ۲۱ نشست و کارگاه آموزشی، ۱ کرسی ترویجی، ۲۸ طرح موظفی، ۱ شماره مجله، ۲۵۳ مرمت انجام شده، ۹۷۴ آنالیز نمونه را مجموع فعالیت‌های این پژوهشکده از آذر ۹۷ تا آذرماه ۹۸ اعلام کرد.

در ادامه این نشست، سحر نوحی به معرفی کتاب «آشنایی با محصولات عکاسی تاریخی پایه شیشه‌ای پرداخت» و گفت: هدف از انتشار این کتاب آشنایی بیشتر افرادی است که با این نوع آثار در ارتباط هستند تا بتوانند این آثار را بهتر شناخته و در حفظ آن‌ها بکوشند.

فرح سادات مدنی نیز با معرفی کتاب میراث در معرض خطر؛ تخلیه اضطراری مجموعه‌های میراثی، موضوع و اهداف این کتاب را رهنمودهای گام‌به‌گام برای تخلیه مجموعه‌های فرهنگی تحت شرایط اضطراری، کمک‌های اولیه به میراث‌فرهنگی در زمان بحران و آموزش و بهبود آمادگی در شرایط اضطراری در محوطه‌های فرهنگی عنوان کرد .

سمیه کاظمی دهقی نیز به شرح اجمالی کتاب راهنمای جامع طراحی و تجهیز آزمایشگاه شیمی و ایمنی کار با مواد شیمیایی برای پژوهشگران حفاظت و مرمت پرداخت و گفت: با ارایه این مجموعه که شامل دو بخش تجهیز آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها و ایمنی کار با مواد شیمیایی است، امید می‌رود بتوانیم در درک بهتر پاره‌ای از مفاهیم در این زمینه برای کارشناسان حوزه حفاظت و مرمت سهمی هر چند اندک داشته باشیم.

فاطمه علی‌میرزایی نیز به معرفی کتاب اطلس مصور آسیب‌شناسی پارچه‌های تاریخی –فرهنگی پرداخت و گفت: آسیب‌شناسی پارچه‌ها، شرایط محیطی، مواد اولیه ناپایدار، مکانیزم شیمیایی، بریدگی، پوسیده شدن، لکه، چرک شدن، تغییر رنگ، ترک خوردن و … سرفصل‌هایی‌ هستند که در این کتاب به آن‌ها پرداخته شده است.

وی افزود: مخاطبان این کتاب، حفاظت‌گران و مرمتگران، دانشجویان، امنای اموال، موزه‌دارها و مجموعه‌دارهایی هستند که با پارچه‌ها و بافته‌ها در اشکال و انواع مختلف سر و کار دارند.

سید ایرج بهشتی نیز در ادامه مطالبی را در خصوص گوهرشناسی در میراث‌فرهگی مطرح کرد و گوهر را کانی یا ماده‌ای دانست که بتوان درجهت مصارف زینتی مورد استفاده قرار داد.

او با اشاره به تاریخ استفاده از زیورآلات و سنگ‌های قیمتی افزود: سنگ‌های قیمتی علاوه بر ارزش مادی بیشتر جنبه خواص ماورایی و درمانی داشته و به عنوان منبع انرژی مثبت برای صاحبان‌شان محسوب می‌شدند.

این پژوهشگر با معرفی برخی لوازم و دستگاه های گوهر شناسی به گوهر های تاریخی –اورارتویی ، گوهر های تاریخی –فرهنگی بلخی –مروی اشاره و به بیان ویژگی های سنگ های گرانبها همچون عقیق ، فیروزه ، لاجورد و … پرداخت.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید