پنج شنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳

کاخ تچر تخت جمشید گالری عکس شد | اصرار مدیرکل میراث فارس و مخالفت مدیر پایگاه تخت جمشید با برگزاری نمایشگاه عکس

0 انتشار:

صدای میراث: کاخ تچر تخت جمشید از ظهر امروز تبدیل به گالری نمایش عکس شده است. اقدامی که تاکنون بیسابقه بوده و با روح این بنای تاریخی ثبت جهانی شده نیز هیچ همخوانی ندارد.

منابع محلی با ارسال این تصویر برای صدای میراث اعلام کرده اند که برغم مخالفت مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با برپایی این نمایشگاه بی ربط با تخت جمشید و اصلا ماهیت برپایی این نمایشگاه در کاخ تچر تخت جمشید، مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس بر برگزاری این نمایشگاه به مدیریت یک بانوی ایرانی تاکید کرده و اصرار داشته است این نمایشگاه در کاخ تچر تخت جمشید برگزار شود.

براساس گزارش این منابع، برگزار کننده این نمایشگاه عکس با حدود ۳۰ عکاس ایرانی گفت‌وگو کرده و از هر یک از آن‌ها یک قطعه عکس برای برگزاری این نمایشگاه گرفته است. آلفرد یعقوب زاده که به عکاس جنگ شهرت دارد و تمرکز خاص او بر عکس‌های سیاسی و نبردهای جنگی است، نیز در فهرست عکاسانی بوده که از او یک قطعه عکس برای نمایش در این نمایشگاه وسط کاخ تچر تخت جمشید این میراث جهانی کشور گرفته شده است.

سوال این است که چرا باید درست وسط کاخ تچر برای برگزاری چنین نمایشگاهی آن هم با برهم زدن منظر فرهنگی اثر و ایجاد مزاحمت بصری برای بازدید کنندگان انتخاب شود. در حالای که کارشناسان تخت جمشید و از آن مهمتر مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز با برپایی این نمایشگاه مخالفت کرده اند. اما با اصرار مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس، کاخ تچر تخت جمشید برای برگزاری این نمایشگاه میدانی با عنوان «تصویر میراث» انتخاب شده است. این در حالی است که این نمایشگاه می توانست در حاشیه و محیط های پیرامونی صفه تخت جمشید برگزار شود و هیچ دلیل برای اصرار به برپایی آن در کاخ تچر تخت جمشید وجود نداشته باشد.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید