جمعه, ۲۴ فروردین, ۱۴۰۳

۴ میلیون ایرانی در تعطیلات به سفر رفتند/مازندران، گیلان و گلستان میزبان ۲/۶ میلیون مسافر شد/۱/۲ میلیون مسافر در روز منتهی به عاشورا در چهار محور تردد کردند

0 انتشار:

صدای میراث: روزنامه همشهری در گزارشی از آمار سفرهای صورت گرفته در تعطیلات منتهی به تاسوعا و عاشورای حسینی برآورد کرد که ۴ میلیون ایرانی از چهارشنبه گذشته تا بامداد روز یکشنبه به شهرهای شمالی سفر کردند و در چهار محور اصلی تردد داشته‌اند.

براساس گزارش همشهری، در سفرهای انجام ‌شده به شمال کشور و ۴ محور پرتردد منتهی به قزوین، زنجان، قم و مرکزی تا روز عاشورا تعداد ۳میلیون و ۹۴۷هزار و ۹۸۵ مسافر به دل جاده‌های ایران زدند.

محسن هاشمی، رئیس اداره مدیریت و اطلاعات راه‌ها و حمل‌ونقل جاده‌ای استان مازندران به این روزنامه گفته است حجم سفرهای انجام‌شده به استان مازندران در روزهای تعطیل منتهی به تاسوعا و عاشورای حسینی نسبت به مدت مشابه هفته گذشته ۲۷درصد رشد داشت و از بامداد روز چهارشنبه گذشته تا بامداد دیروز (یکشنبه)، ۳۸۷هزار و ۶۶۷ خودرو به استان مازندران وارد شدند.

براساس این گزارش، اگر تعداد سرنشینان خودروهای ورودی به استان مازندران براساس داده‌های آماری و ضریب اشغال خودروها بر پایه ۳٫۵سرنشین محاسبه شود، تعداد ۱میلیون و ۳۶۰هزار و ۳۳۴مسافر ورودی از چهارشنبه گذشته تا بامداد دیروز با خودرو به استان مازندران سفر کردند.

عارف بابازاده، سرپرست اداره مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل‌ونقل جاده‌ای استان گیلان نیز به همشهری خبر داده است که از بامداد روز چهارشنبه تا بامداد دیروز (یکشنبه) تعداد ۳۲۷هزار و ۶۳۲خودرو به استان گیلان وارد شدند که باز هم با اتکا به روش تحلیل آماری کارشناسان اداره راه‌ها و حمل‌ونقل جاده‌ای برای استخراج تعداد مسافران ورودی، براساس خودروهای واردشده به یک مقصد، استان گیلان در ۵روز گذشته میزبان یک‌میلیون ‌و ۱۴۶هزار و ۷۱۲مسافر ورودی بود.

محسن میرصالحی، رئیس اداره مدیریت و اطلاعات راه‌ها و حمل‌ونقل جاده‌ای استان گلستان نیز خبر داده است که از بامداد چهارشنبه گذشته تا بامداد روز یکشنبه (دیروز) ۴۹هزار و ۷۸۶خودرو به استان گلستان وارد شدند که براین اساس ۱۷۴هزار و ۲۵۱مسافر به استان گلستان ورود کرده‌اند.

تجمیع آمار مسافران ورودی به ۳استان مازندران، گیلان و گلستان مشخص می‌کند که از چهارشنبه گذشته تا بامداد روز یکشنبه، ۲میلیون ‌و ۶۸۱هزار و ۲۹۷شهروند ایرانی تنها در ۴روز به ۳استان واقع در شمال کشور سفر کرده‌اند.

وزارت راه و شهرسازی نیز طی ۲۴ ساعت منتهی به روز عاشورا تردد ۲۴۲هزار و ۳۷۷خودرو تنها در بزرگراه کرج-قزوین و قزوین-زنجان را اعلام و خبر داد که ۶۱هزار و ۶۷۰خودرو نیز از تهران عازم قم شدند و در آزادراه تهران-ساوه نیز ۵۷هزار و ۸۶۴خودرو ثبت شده است.

براساس محاسبه همشهری، تنها در ۴محور پرتردد کشور، ظرف ۲۴ساعت، ۳۶۱هزار و ۹۱۱سفر با خودرو انجام شد که براساس محاسبه آماری براساس خودروی ورودی به مقصد سفر، یک‌میلیون و ۲۶۶هزار و ۶۸۸شهروند تنها در روزهای تاسوعا و عاشورا در ۴محور پرتردد سفر کردند و بدین‌ترتیب تا روز عاشورا حدود ۴میلیون ایرانی در جاده‌های کشور سفر کردند.

همشهری در پایان گزارش خود از آمار سفرهای انجام شده در تعطیلات گذشته، اعلام کرده است که حساسیت عمومی نسبت به درخواست‌های مکرر ستاد ملی مقابله با کرونا در خودداری از سفر با هدف جلوگیری از شیوع بیشتر ابتلا به کرونا در کشور کاهش یافته و بخشی از مردم بدون درنظر گرفتن درخواست‌های ستاد ملی مقابله و مدیریت بیماری کووید-۱۹، همچنان هر تعطیلات طولانی را زمان مناسب سفر می‌دانند و در این مسیر هشدارهای مکرر کادر بهداشت و درمان، درخواست‌های عاجزانه وزیر بهداشت و سربازان خط مقدم مبارزه با کرونا از مردم برای خودداری عمومی از سفر کارساز نیفتاده است.

این روزنامه در پایان گزارش خود پیش‌بینی کرده است که با حجم سفرهای انجام شده در کشور دور از ذهن نیست که نمودار آمار ابتلا به کرونا در ۲هفته آینده بار دیگر در شمال ایران و شهرهای مبدأ سفر از جمله تهران روند تصاعدی داشته باشد.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید