آثار تاریخی قربانی جدید کروناویروس/پروتکل حفاظتی مقابله با کرونا در محیط‌های موزه‌ای ابلاغ شد/کرونا موجب طغیان حشرات و تخریب آثار و بناهای تاریخی می‌شود

0 انتشار:

صدای میراث: غلامرضا رحمانی رییس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی در نشست «حفاظت و کرونا» اعلام کرد: اولین پروتکل مقابله با کرونا ویروس در محیط‌های موزه ای را تهیه کرد.

به گزارش پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، او گفت: بازنگری مداوم تمامی دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های تهیه شده و ابلاغی در این زمینه و به روز نگهداشتن آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

رییس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی–فرهنگی افزود: از اولین اطلاعیه‌های رسمی درخصوص شرایط ویژه، این پژوهشکده به منظور پاسخگویی به نیازهای تخصصی میراث فرهنگی و گردشگری، وارد عمل شد و با تشکیل تیمی متشکل از تخصص‌های مختلف و مرتبط، اولین پروتکل مقابله با کرونا ویروس در محیط‌های موزه ای را منتشر کرد.

وی با بیان اینکه به دلیل ماهیت این ویروس، هنوز ناشناخته‌های زیادی در رابطه با آن وجود دارد و هر روز ابعاد تازه‌ای از رفتار و ویژگی‌های آن شناسایی می‌شود تصریح کرد: پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی–فرهنگی، علاوه بر آن که با تهیه ویدیوهای آموزشی مرتبط با راهنمای منتشر شده سعی در فهم بهتر و تشریح ساده تر مطالب دارد، به طور مداوم نیز رویکردهای مقابله‌ای را بر اساس آخرین اطلاعات به روز خواهد کرد.

او افزود: برخورد علمی در طراحی و ارایه راهبردهای حفاظتی و پیشگیری در این مورد بسیار مهم بوده و پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی به عنوان اولین مرجع ارایه  کننده راهنما در این زمینه نسبت به انتشار اطلاعات بر اساس منابع موثق و قابل اتکاء حاصل از آخرین اطلاعات و دستاوردها حساسیت ویژه دارد.

نسرین نوحی باباجان عضو هیئت علمی و سرپرست تیم تهیه پروتکل راهنمای مقابله با کرونا ویروس در محیط‌های موزه‌ای نیز در در نشستی که به منظور بررسی تاثیر کرونا ویروس بر آثار تاریخی و موزه‌ای برگزار شد اعلام کرد: وجود پوسته لیپیدی در این ویروس علیرغم آنکه باعث می شود تا ویروس بر روی سطوح ماندگاری بیشتری پیدا کند، موجب شده است تا حساسیت ویروس نسبت به حلال‌های چربی افزایش پیدا کرده و راه‌های مبارزه با آن ساده تر و کم‌هزینه تر از سایر انواع ویروس‌ها باشد.

او گفت: فراگیری و پاندمی سریع و گسترده این ویروس از دو جهت در حوزه میراث فرهنگی موثر و تاثیرگذار است، هم از جهت تاثیرات مستقیم و هم به واسطه تاثیرات غیر مستقیمی که می‌تواند داشته باشد.

نوحی باباجان افزود: تاثیرات مستقیم این فراگیری، به صورت تهدید برای سلامت کارکنان، بازدیدکنندگان و مخاطبان حوزه میراث‌فرهنگی و سایر عوامل وابسته به این حوزه خود را نشان می‌دهد. اما تهدیدات غیرمستقیمی که در چنین شرایطی به واسطه این فراگیری به میراث‌فرهنگی تحمیل می شود می‌تواند به صورت رشد روند آسیب‌دیدگی در اثر فعالیت سایر عوامل بیولوژیک همچون طغیان حشرات، حمله قارچ‌ها و کپک‌ها و یا هجوم جوندگان در مدت تعطیلی و قرنطینه فضاهای موزه‌ای و تاثیرات مخرب ناشی از استفاده نادرست از مواد آسیب‌رسان یا به کار بستن روش نامناسب، بر روی آثار موزه‌ای و سطوح دیده شوند.

به گفته این عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، در پروتکل تهیه شده از سوی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی، سعی شده است تا به هر دو دسته این تهدیدات پرداخته شود و براساس مبنای زمانی، فعالیت‌هایی که در هر مرحله  باید انجام گیرد مشخص شده است.

گفتنی است ،  نشست «حفاظت و کرونا» در چارچوب نشست های همایش ملی « پیامدهای فرهنگی و اجتماعی کرونا » با مدیریت شهرزاد امین شیرازی، عضو هیئت علمی و مدیر گروه حفاظت و مرمت پژوهشکده برگزار شد.

ماهیت ویروس کرونا، شناسایی و طبقه بندی تهدیدات مطرح در حوزه میراث فرهنگی و موزه‌ها ناشی از فراگیری کووید ۱۹، راهکارهای افزایش تاب آوری میراث فرهنگی در برابر این تهدیدات، بررسی وظایف و مسئولیت‌های پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –  فرهنگی در مدیریت ریسک کووید ۱۹ در میراث فرهنگی، رویکردهای آموزشی و پژوهشی پژوهشکده مذکور در مقابله با کرونا ویروس ، لزوم انطباق پذیری برنامه‌های اجرایی بر اساس مقتضیات ملی و در نظر گرفتن ویژگی‌ها و شرایط محلی، ضرورت همکاری واحدهای مختلف سازمانی برای دستیابی به یکپارچگی عملیاتی از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بود.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید