آغاز مرمت اضطراری بازار قیصریه لار/نقش برجسته «برم دلک» شیراز با ۱۵ میلیون تومان حفاظت شد/اعتبار نفتی برسد کاخ کیومرث هم مرمت می‌شود

0 انتشار:

صدای میراث: مرمت استحفاظی و اضطراری بازار قیصریه لار آغاز شد.

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس با اعلام این خبر گفت: مرمت این بازار تاریخی با اعتبار بر ۲۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی و با نظارت مستقیم کارشناسان فنی حوزه معاونت میراث‌فرهنگی آغاز شد.

به گزارش معاونت میراث‌فرهنگی کشور، عبدالرضا نصیری این عملیات را شامل تجدید اندود کاهگل چهار سوق، احیاء اندود راسته‌ها، احیاء ناودان‌های بام و اجرای آبچک‌های سنگی لبه بام راسته‌ها اعلام کرد و گفت: بازار قیصریه مجموعه‌ای نفیس و متنوع  از شیوه‌ها و شگردهای معماری گذشته از پیش از صفویه تا قاجاریه است که چهار دالان طولانی، شمالی، جنوبی، شرقی و غربی ساختمان اصلی بازار را می‌سازد.

برم دلک حفاظت شد

وی از اتمام حفاظت فیزیکی نقش برجسته برم دلک شیراز با اعتبار ۱۵ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی و با نظارت مستقیم کارشناسان فنی حوزه معاونت میراث‌فرهنگی نیز خبر داد و افزود: در این عملیات پی‌‌یزی و فنس‌گذاری محدوده نقش برم دلک به طول حدود ۵۰ متر پایان یافته است.

کاخ کیومرث چشم انتظار مرمت

نصیری همچنین در خصوص کاشت درخت در حریم بنای کاخ کیومرث با اشاره به اینکه این بنا عمارت میرترک دوبرجی مربوط به قرون متاخر اسلامی است که نزد اهالی به کاخ کیومرث مشهور است گفت: این بنا از جمله بناهای ثبتی استان فارس در فاصله یک کیلومتری شهر دوبرجی بخش فورگ داراب است که در میان باغات و اراضی زراعی واقع شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درختکاری در اطراف بنای یاد شده را مربوط به سال ۱۳۹۵ اعلام کرد و گفت: در سال ۱۳۹۵ پس از اعلام رعایت ۲۰ متر حریم به باغداران اطراف بنا، درختکاری مطابق و همسو با ضوابط عمومی حریم بناهای ثبت شده در فهرست آثار ملی از سوی باغداران با رعایت حریم اعلام شده صورت گرفت.

نصیری به ایجاد مسیر دسترسی به کاخ کیومرث با عرض ۱۰ متر تا جاده اصلی و با همکاری کشاورزان اشاره کرد و افزود: با پیگیری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سال گذشته ۲۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات نفت و گاز برای مرمت کاخ کیومرث مصوب شد که در صورت جذب و تخصیص اعتبار، عملیات مرمت این اثر نیز اجرایی می‌شود.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید