ادامه مرمت برج و باروی ارگ و دروازه نیشابور در محوطه تاریخی بلقیس

0 انتشار:

مدیر پایگاه تاریخی محوطه تاریخی بلقیس در خراسان شمالی از ادامه مرمت ها در برج و باروی ارگ، شارستان و دروازه نیشابور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ محوطه تاریخی بلقیس یکی از محوطه های ارزشمند اسفراین در خراسان شمالی با بیش از ۲۰۰ هکتار وسعت است.

«علیرضا نجفی» مدیر پایگاه محوطه تاریخی بلقیس با اشاره به مرمت برج و باروی ارگ در مجموعه شهر تاریخی بلقیس اعلام کرد: با توجه به محل اعتبارات سال ۹۶، در شش ماه نخست سال ۹۷ ادامه مرمت برج و باروی ارگ در مجموعه شهر تاریخی بلقیس انجام شد که مرمت این بخش از محوطه بلقیس از خرداد ماه سال جاری آغاز و تا پایان شهریور به طول انجامید.

او همچنین به مرمت دروازه نیشابور در مجموعه تاریخی بلقیس اشاره کرد و افزود: محوطه تاریخی بلقیس از گذشته دو دروازه اصلی داشته که یکی از آنها دروازه نیشابور و دیگری دروازه جرجان قدیم (گرگان کنونی) بوده است. دروازه نیشابور یکی از دروازه های اصلی ورود به مجموعه تاریخی بلقیس است که مرمت آن سال گذشته از محل اعتبارات رهبری انجام شد.

نجفی تاکید کرد: ادامه بازسازی و مرمت برج و باروی دروازه نیشابور نیز امسال با هدف ساماندهی مجموعه در دستور کار قرار گرفت که هم اکنون به پایان رسیده است.

مدیر پایگاه محوطه تاریخی بلقیس همچنین از ساماندهی و مطالعات زیرساخت های گردشگری در این محوطه خبر داد. او افزود: با توجه به اینکه محوطه تاریخی بلقیس یک مجموعه ۲۰۰ هکتاری است، پایگاه با هدف اجرا و ساماندهی ورود و خروج گردشگران در مجموعه و احیاء ساختار معماری مجموعه، با انجام مرمت برج و باروی شارستان و برج و باروی ارگ به طور همزمان در بخش زیرساخت ها نیز نسبت به ایجاد بلوک هایی برای ساخت سوئیت برای پژوهشگران، نمازخانه، سرویس بهداشتی، پژوهشگاه و موزه اقدام کرد.

او گفت: سال گذشته دو بلوک برای ایجاد نمازخانه و سرویس بهداشتی و یک سوئیت برای اقامت پژوهشگران از محل اعتبارات سال ۹۵ احداث شد و امسال نیز با اعتباری حدود ۷۰ میلیون تومان دیوارچینی و ایزوگام سقف نیز به پایان رسید.

نجفی افزود: به محض دریافت اعتبارات این سوئیت ها تکمیل خواهد شد.

مدیر مجموعه شهر تاریخی بلقیس همچنین به کاوش های فصل نهم مجموعه تاریخی بلقیس اشاره کرد و افزود: همزمان با مرمت های صورت گرفته در مجموعه، فصل نهم کاوش ها در محوطه تاریخی بلقیس در دو قسمت داخل ارگ برای مشخص شدن ساختار معماری داخل ارگ و در قسمت تپه انجام شد که این کاوش ها دو ماه به طول انجامید.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید