ارزیابان یونسکو برای ثبت جهانی جنگل هیرکانی ماه آینده به ایران می‌آیند

0 انتشار:

ارزیابان یونسکو برای بررسی پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی هفته سوم مهرماه به ایران سفر می‌کنند تا در صورت رای مثبت آن‌ها و موافقت یونسکو جنگل‌های هیرکانی ایران پس از مدت‌ها تلاش به فهرست میراث طبیعی یونسکو افزوده شوند.

به گزارش صدای میراث از معاونت میراث‌فرهنگی، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی با اعلام سفر ارزیابان یونسکو به ایران در ماه اینده گفت: پرونده جنگل‌های هیرکانی به عنوان دومین اثر طبیعی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و بنیادسوکو آلمان برای ثبت در فهرست جهانی برای سال ۲۰۱۹ آماده شده است.

محمدحسن طالبیان با اشاره به تکمیل پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در زمستان ۹۶ و انجام بررسی‌های تکنیکی پرونده ارسالی و بازدیدهای میدانی از محدوده‌های مورد درخواست در پرونده ثبت جهانی افزود: قرار است این پرونده در نشست کمیته میراث‌جهانی سال ۲۰۱۹ میلادی به عنوان دومین اثر میراث‌طبیعی کشور بعد از بیابان لوت مطرح شود.

وی با اشاره به تایید ساختاری پرونده ارسالی به یونسکو افزود: طی دو سال هشت نشست تخصصی در قالب ۶ نشست در ایران و دو نشست در آلمان با حضور متخصصان بنیاد سوکو آلمان، کارشناسان و صاحبنظران ایرانی از سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و دانشگاه تربیت مدرس در استان‌های شمالی کشور برگزار و بررسی تکنیکی محتویات و آگاهی‌افزایی جوامع محلی، مدیران پایگاه‌های ملی و منطقه‌ای، مدیران محلی و استانی انجام شد.

به گفته طالبیان، برگزاری همایش هم‌اندیشی و هم‌افزایی مدیران ملی، استانی و محلی، تشکیل کمیته راهبردی، ایجاد پایگاه محلی جنگل‌های هیرکانی با مشارکت سه  دستگاه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با هدف نگهداری اسناد، آرشیو اطلاعات و هماهنگی و مدیریت یکپارچه از دیگر اقدامات صورت گرفته برای ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی است.

طالبیان همچنین چهار بازدید میدانی از سوی کارشناسان و متخصصان ایرانی از ۱۵ سایت با هدف کنترل میدانی خطوط عرصه و حریم، مکان‌یابی نصب تابلو های مشخصات و راهنمای مسیر، شناخت دقیق ظرفیت سایت‌ها را از دیگر اقدامات صورت گرفته برای جهانی شدن جنگل‌های هیرکانی اعلام کرد و گفت: پنجمین بازدید به منطقه جنگل ابر در سمنان و سایت‌های جنگل‌های گلسان نیز در هفته‌های آتی انجام می‌شود.

معاون میراث فرهنگی از اجرای پلان مدیریت و اعمال مدیریت یکپارچه در چهار استان، انتخاب دو مدیر در سطح ملی از سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و ابخیزداری که نظارت عالی بر اجرای پلان مدیریت مصوب سه سازمان را برعهده دارند، خبر داد و گفت: همه مدیران سایت های انتخابی برای نامزدی ثبت جهانی جنگل های هیرکانی زیر نظر دو مدیر ملی، برنامه‌های مصوب را پیگیری و اجرا خواهند کرد.

جنگل‌های هیرکانی بازمانده از دوران سوم زمین‌شناسی و عصر یخبندان است. این جنگل‌ها دارای غنای گونه‌های بومی و باستانی، پوشش گیاهی و تنوع زیستی با نادرترین گونه‌های جنگلی جهان، شامل ۸۰ گونه درختی، ۵۰ گونه درختچه‌ای، گونه‌های بومی (اندمیک) درختی و گونه‌های جانوری همچون پلنگ، خرس، کل و بز، مرال و … است.

جنگل‌های هیرکانی در حالیکه در اکثر نقاط اروپا و سیبری به دلیل سرما و یخبندان قادر به بقا نبودند و تنها فسیل‌هایی از بقایای گونه‌های این جنگل در آن سرزمین‌ها باقی است، به دلیل اقلیم معتدل‌تر حاشیه دریای خزر به حیات خود در ایران ادامه داده‌اند.

۱۵ نقطه از این جنگل شامل پارک ملی گلستان، جنگل ابر، جهان‌نما، بولا، جنگل الیمستان، جنگل واز، حوزه کجور نوشهر، چهارباغ چالوس، جنگل خشک‌داران، گشت رودخان، سیاه رودبار گیلان و منطقه حفاظت شده لیسار، سایت‌های انتخابی برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو است.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید