انجمن علمی باستان‌شناسی انتخاب علی دارابی به سمت معاون میراث‌فرهنگی را «توهین‌ آشکار» خواند/انجمن علمی باستان‌شناسی ایران خطاب به عزت‌الله ضرغامی: چرا در معاونت میراث‌فرهنگی به مدیریت رفاقتی روی آورده‌اید؟

0 انتشار:

صدای میراث: انجمن علمی باستان‌شناسی ایران به انتصاب علی دارابی از مدیران سابق صداوسیما به سمت معاون میراث‌فرهنگی توسط وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی واکنش منفی نشان داد و با صدور بیانیه‌ای این انتخاب را برای جاتمعه تخصصی حوزه میراث‌فرهنگی «توهین آمیز» خواند.

عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور چندی پیش علی دارابی از مدیران سابق صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران را به سمت معاون میراث‌فرهنگی کشور منصوب کرد.

پیشتر شورای هماهنگی تشکل‌های سه گانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بدون اشاره به نام علی دارابی در نامه‌ای به وزیر میراث‌فرهنگی از او خواسته بود در انتصاب معاونین خود تخصصی رفتار کند. حالا با انتصاب معاون جدید میراث‌فرهنگی، انجمن علمی باستان شناسی ایران در بیانیه ای انتصاب اخیر علی دارابی به سمت معاون میراث‌فرهنگی را ناشی از بی‌توجهی به تخصص از سوی وزیر گردشگری دانسته است.

انجمن علمی باستان‌شناسی ایران در بیانیه خود آروده است: «جای بسی تأمل است که در سپهر سیاسی این سرزمین به حوزه فرهنگ به صورت عام و حوزه میراث فرهنگی به صورت خاص، به عنوان یک حوزه تخصصی با متخصصان خاص خودش نگریسته نمی‌شود. به عنوان مثال در طول عمر وزارتخانه‌هایی نظیر اقتصاد، بهداشت، کشاورزی و … در بعد از انقلاب اسلامی، هرگز افراد غیرمتخصص و ناآگاه به مأموریت‌های آن وزارتخانه‌ها به عنوان وزیر در مصدر امور قرار نگرفته‌اند؛ اما در وزارتخانه‌ها و سازمان‌های فرهنگی نظیر ارشاد، ورزش و جوانان و به ویژه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گویا موضوع تخصص کمترین سهم را در سپردن سکان مدیریت به افراد، به خود اختصاص داده است.»

این بیانیه افزوده است: «انتخاب آقای مهندس ضرغامی به عنوان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اگرچه موید نگاه پیش گفته است، اما تجربه بالای مدیریتی ایشان، این نوید را در دل متخصصان حوزه میراث فرهنگی ایجاد کرده بود که وزیر محترم با گماردن مسئولیت هر یک از سه حوزه مهم مأموریتی «میراث فرهنگی»، «گردشگری» و «صنایع دستی» به متخصصان آگاه، توانمند و مجرب، خواهد توانست مشکلات هزارتوی این وزارتخانه مهم فرهنگی و اقتصادی را به سامان کند. اما انتخاب عجیب و غیرمنتظره معاون میراث فرهنگی که ستون اصلی این وزارتخانه به شمار می‌رود و به مثابه سفره‌ای است که حوزه‌های گردشگری و صنایع دستی می‌بایست از خوان آن ارتزاق نمایند، همه امیدها را در دل متخصصان و علاقمندان به میراث این سرزمین به یأس بدل کرده است.»

انجمن علمی باستان شناسی ایران در این بیانیه خطاب به وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزوده است:«جناب آقای مهندس ضرغامی! میراث فرهنگی این سرزمین، اعم از مادی و معنوی، به مثابه ناموس این ملت است که طی هزاره‌ها شکل گرفته است. سپردن این گوهر گرانبها به افراد غیرمتخصص کم از رفتار آنانی نیست که شبانه با کلنگ به جان آثار و محوطه‌های باستانی این ملک میفتند. انتصاب جناب آقای دکتر دارابی به عنوان قائم مقام، حق مسلّم شما است تا بتواند در مدیریت کلان سه حوزه به جناب عالی کمک نماید، اما انتصاب ایشان به سمت معاون میراث‌فرهنگی توهینی آشکار و بی‌پروا به تمامی متخصصان و صاحبنظرانی است که عمر پربار خویش را صرف شناسایی، حفظ و معرفی آثار و محوطه‌های گرانسنگ و چندین هزارساله این مرز و بوم کرده‌اند.»

انجمن علمی باستان شناسی ایران خطاب به ضرغامی آورده است: «جنابعالی نیک آگاهید که آن دوست دیرین شما هیچگونه تخصص و تجربه‌ای در زمینه میراث فرهنگی این سرزمین ندارند و بعید است با بدیهیات علمی این حوزه نیز آشنا باشند و حتی نام بسیاری از بناها و محوطه‌های شاخص این سرزمین را بدانند. پس چرا به خود اجازه داده‌اید که به جای سپردن سکان مدیریت این حوزه سترگ به اهلش، به مدیریت رفاقتی روی آورید؟ انجمن علمی باستان‌شناسی ایران به نمایندگی از متخصصان این حوزه، ضمن تأکید بر اشتباه بودن این انتصاب، خاضعانه از وزیر محترم تقاضا دارد در این انتخاب تجدیدنظر نموده و مسئولیت این معاونت را به متخصصان این حوزه که الحمدلله کم هم نیستند و در سطح ملی و بین‌المللی صاحب نظر و تجربه‌اند، بسپارند. بدیهی است این انجمن به عنوان یک وظیفه علمی و تخصصی، تمامی اقدامات و فعالیت‌های آن وزارتخانه را رصد نموده و ضمن آمادگی برای هر نوع کمک و همکاری به متولیان امر، اقدامات صواب آنان را حمایت و ارج نهاده و رفتارهای ناصوابشان را به بوته نقد کشانده و با مردم که صاحبان اصلی این میراث گرانسنگ هستند، در میان خواهد گذاشت.»

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید