ایران در فهرست ۱۰ مقصد برتر گردشگری جهان به انتخاب نشنال جئوگرفیک

0 انتشار:

صدای میراث: مجله نشنال جئوگرافیک در بررسی اخیر خود به قلم تارا ایزابل برتون بازدید از ۱۰ مکان مهم گردشگری جهان را به گردشگران بین‌المللی پیشنهاد کرده است که سفر به ایران نیز در جایگاه چهارم پیشنهاد اخیر نشنال جئوگرافیک به گردشگران نشسته است.

نویسنده پیشنهاد سفر به ۱۰ نقطه جهان درخصوص پیشنهاد سفر به ایران با انتخاب تصویری از تخت جمشید نوشته است: « سفر به ایران برای آمریکایی‌ها دشوار بود اما مذاکرات هسته ای موجب شد سفر به ایران برای مسافران آمریکایی بیش از هر زمان دیگری قابل دسترس باشد. در حالی که قوانین ویزا همچنان محدود است اما سفر با تور امکانپذیر است. همچنین انتظار می رود که صدور ویزای الکترونیک در سالجاری میلادی برای برخی کشورها اجرا شود. ویزای سفر به ایران نیز ۱۵ تا ۳۰ روز اعتبار دارد و شرکت‌های خارجی همچون Ibis و Novotel نیز پس از برجام به این کشور ورود کرده و برای سفر به ایران تبلیغ می‌کنند.

نشنال جئوگرافیک البته تعداد آثار ثبت جهانی شده ایران را که اکنون ۲۲ اثر است به اشتباه ۱۹ اثر اعلام کرده و نوشته است که ایران دارای ۱۹ سایت میراث جهانی در یونسکو است و گردشگران می توانند از آثار غول‌پیکر پرسپولیس(تخت‌جمشید) در زمانی که پایتخت امپراطوری هخامنشی بود در استان فارس دیدن کنند وبه کاخ گلستان متعلق به قرن هجدهم میلادی در تهران سر بزنند. همچنین باغ‌های گل رز و کاشی‌های تزئینی نقاشی شده در قرن شانزدهم میلادی در اصفهان بازدید کنند چرا که اکنون سفر به این نقاط و بازدید از این جاذبه‌های گردشگری بیشتر از هر زمان دیگری ممکن است.

براساس اعلام نشنال جئوگرافیک گردشگران آمریکایی هنوز هم در تعداد اندک به ایران سفر می‌کنند این تعداد برای سال ۲۰۱۳ حدود ۱۸۰۰ آمریکایی بود که برای بازدید از جاذبه های گردشگری ایران به کشورمان سفر کردند اما یکسال بعد تعداد گردشگران آمریکایی که به ایران سفر کردند به ۳۴۰۰ گردشگر رسید. نشنال جئوگرافیک فرهنگ مهمان نوازی ایرانی را نیز از دیگر جاذبه های گردشگری ایران خوانده است که گردشگران جهان باید با آن آشنا شوند.

این نشریه همچنین به گردشگران بین‌المللی پیشنهاد کرده است که می توانند برای تورهای ماه عسل ایران را با برخورداری از مناظر شگفت‌انگیز و رمانتیک انتخاب کنند و به شهر بیابانی یزد سفر کنند. نشنال جئوگرافیک در توصیف یزد نوشته است که این شهر متعلق به قرن چهارم میلادی است و یکی از شهرهای مهم زرتشتیان است که می توان با شسفر به آن شهر از جاذبه های تاریخی مربوط به دوره پیش از اسلام و پس از اسلام نیز بازدید کرد.

ارمنستان به دلیل موقعیت خوب برای سفر‌های کوله‌ای و طبیعت خوب خود توانسته است رتبه نخست در شروع پیشنهاد سفر به ۱۰ نقطه مهم گردشگری جهان را کسب کند.

پس از آن نیز نشنال جئوگرافیک پیشنهاد کرده است که گردشگران بین ‌المللی به کشور نیکاراگوئه به عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای آمریکای لاتین سفر کنند. نیکاراگوئه کمترین میزان قتل و جرایم خشن در آمریکای لاتین را دارد و از هر ۱۰۰ هزار شهروند آن کشور ۱۱ شهروند کشته می شوند. نیکاراگوئه کشوری بسیار فقیر است که نشنال جئوگرافیک پیشنهاد کرده است گردشگران با سفر به این امن‌ترین کشور آمریکای جنوبی با فرهنگ آمریکای لاتین آشنا شوند.

سفر به نپال اما در جایگاه سوم پیشنهاد نشنال جئوگرافیک قرار گرفته است. نپال پس از مدت‌ زمانی طولانی توانسته بود گردشگران خارجی را برای بازدید از جاذبه های گردشگری آن کشور جذب کند. اما زلزله سال ۲۰۱۵ که ۸ هزار کشته برجای گذاشت ۱۰ میلیارد دلار خسارت به بار آورد که صنعت گردشگری آن کشور نیز از این خسارت در امان نماند. بازدید از بناهای به جای مانده از قرون وسطی تا قرن دهم میلادی و معابد تاریخی آن کشور در نپال کوهستانی از جمله دلایل پیشنهاد نشنال جئوگرافیک به گردشگران برای سفر به نپال است.

سفر به کوزوو پنجمین پیشنهاد نشنال جئوگرافیک به گردشگران بین المللی است که دلیل سفر به آن کشور ارزان بودن سفر به کوزوو و همچنین امکان سفر ماجراجویانه به کشوری است که در سال ۲۰۰۸ جشن استقلال گرفت.

پیشنهاد ششم نشنال جئوگرافیک نیز سفر به ازبکستان است. به نوشته این نشریه، ازبکستان برای گردشگران بسیار امن است و با دارا بودن جاده ابریشم یکی از جالب ترین مناطق تاریخی غنی در آسیای میانه است. این کشور به نوشته نشنال جئوگرافیک نه دارای جاذبه های طبیعی و معماری فوق العاده است که کشوری با ازدحام جالب و مهمان نوازی خوب است.

سفر به آلبانی در جنوب شرق اروپا هم پیشنهاد دیگر نشنال جئوگرافیک است که با صنعت گردشگری رو به رشد مواجه شده و سالانه ۳٫۵ میلیون گردشگر را با برخورداری از جاذبه های معماری دوره عثمانی که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده اند میزبانی می‌کند.

تیمور شرقی نیز هشتمین پیشنهاد به گردشگران بین‌المللی است و نشنال جئوگرافیک به آن ها توصیه کرده است که خود را برای سفر به یک مقصد غیرمنتظره و گردشگری ماجراجویانه به آسیای جنوب شرقی آماده کنند.

سفر به گرجستان و در نهایت تونس نیز آخرین پیشنهادهای نشنال جئوگرافیک به گردشگران در سراسر جهان است که تفلیس پیتخت گرجستان یکی از پایتخت‌های فرهنگی نوظهور در اروپای شرقی نام گرفته و تونس نیز توانسته است با برخورداری از هتل های خوب و سواحل تمیز و زیبا تبدیل به یک پایتخت فرهنگی و تاریخی شمال آفریقا شود.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید