بافت تاریخی قزوین شبیه به سوریه و یمن شده است/طرح ساماندهی امامزاده حسین نیازمند بازنگری است

0 انتشار:

مدیر کل میراث فرهنگی استان قزوین با انتقاد به تخریب های اخیر محله دباغان در بافت تاریخی قزوین گفت: لازم است که بازنگری اساسی در طرح موسوم به ساماندهی امامزاده حسین صورت بگیرد. در تخریب بافت تاریخی قزوین، صرفا کالبد و بدنه از بین نمی روند، بافت اجتماعی هم ویران می‌شود.

به گزارش صدای میراث؛ جلسه ستاد ساماندهی امامزاده حسین صبح امروز( شنبه ۱۲ خردادماه) با حضور مدیر کل میراث فرهنگی و مشاوران طرح برگزار شد و  «محمدعلی حضرتی‌ها» مدیر اداره میراث فرهنگی استان قزوین در جلسه ستاد ساماندهی امامزاده حسین (ع) به تصمیم‌گیری‌های شتابزده و آلوده مدیران شهری اشاره کرد و گفت: در تخریب بافت تاریخی علاوه بر تخریب بافت کالبدی تاریخی شهر با هست و نیست بخشی از شهروندان بازی می‌شود.

او گفت: من فکر می‌کنم باید یک بازنگری اساسی در طرح موسوم به ساماندهی امامزاده حسین صورت گیرد، اگر صرفا مشکل را کالبدی ببینید و عنوان کنید که آنجا بافت فرسوده‌ دارد و … نتیجه آن، می‌شود وضعیت کنونی که شبیه به سوریه و یمن است. در حالی‌که این محله یک بافت زنده تاریخی داشت که عده‌ای از اصیل‌ترین مردم قزوین در آن زندگی می‌کردند و حتی زمانی که درهای امامزاده در ساعت۹ و ۱۰ شب بسته می‌شد، مردم محل سخاوتمندانه و بدون هیچ چشمداشتی درهای خانه‌هایشان را به روی مسافران باز کرده و امکان استفاده آنها از سرویس‌های بهداشتی را فراهم کرده و به میهمانان خدمات ارائه می‌کردند که باعث کمک به زیست اجتماعی در آن محل می‌شد.

تخریب بافت تاریخی دباغان بافت اجتماعی را منهدم کرده است

حضرتی ها با انتقاد به تخریب صورت گرفته در محله دباغان ادامه داد: فاجعه‌ای که امروز در محله دباغان رخ داده علاوه بر تخریب بافت ارزشمند تاریخی، بافت اجتماعی آن محله را نیز منهدم کرده است و مردمی که خانه‌هایشان تملک شده،کسانی که در این شهر زندگی کرده و به دنیا آمده‌اند و به آن بقعه و بافت تاریخی و فرهنگی تعلق خاطر دارند، دیگر نمی‌توانند در قزوین خانه بخرند. اتفاق ناگوار و غیر قابل جبران، آسیب شدید اقتصادی و اجتماعی است که به این بخش از شهروندان قزوینی وارد شده و آنها را از هست و نیست ساقط کرده و برای این کار بی‌گمان هیچ مجوزی از میراث فرهنگی دریافت نشده است.

به گفته او، به لحاظ قانونی برای هر نوع مداخله در بافت تاریخی شهرها باید از میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به صورت کتبی مجوز گرفته شود و این اداره کل با رویکردهای سوداگرانه و مداخلات در پهنه‌های بزرگ شهری مخالف است. قطعا نماینده این اداره کل در کمیته با اجرای این طرح (اگر هم طرح موضوع شده باشد که بعید می‌دانم و مثل بسیاری از تصمیم‌گیری‌های غلط دوره قبلی به ضرب و زور لودر و بولدزر انجام شده )مخالفت کرده است.

او با تاکید بر اینکه معضل به وجود آمده در این محله مربوط به تخریب یک یا دو پلاک نیست افزود: در این محله تخریب مربوط به یک یا دو پلاک نیست بلکه تخریب یک منطقه مهم شهری و یک محله تاریخی است که حداقل هزار و سیصد سال از دوران اسلامی را دیده و قدمت دارد و موضوع مهمتر انحراف مسیر از طرح اولیه است و که جای سوال دارد، محدوده طرح تا کجاست و چرا بدون طی مراحل قانونی گسترش پیدا کرده و هزینه‌هایی اضافه را بر مردم و نهادهای اداری تحمیل نموده است؟

ضوابط بافت تاریخی را دور زده‌اند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان قزوین تاکید کرد: توسعه دادن طرح ساماندهی امامزاده حسین(ع) به سمت غرب و وسعت دامنه تخریب‌های منازل مسکونی به قصد سوداگری و تجاری سازی انجام شده و اساسا خارج از آن محدوده است. حتی در جزییات، برای اجرای پل طبقاتی هم همین فرایند طی شده، یعنی تمامی قوانین یا ضوابط را دور زده یا زیر پا گذاشته‌اند.

حضرتی گفت: به لحاظ قانونی تعیین عرصه و حرائم آثار تاریخی منحصرا به عهده میراث فرهنگی است در حالی که در کمیسیون ماده پنج که اهلیت ندارد مصوب کرده‌اند حریم میمون قلعه و حریم امامزاده حسین از آکس خیابان جمهوری اسلامی باید به پیاده رو بیاید، چه کسی این اهلیت را به کمیسیون داده است؟ متاسفانه مجموعه‌ای از تخلفات به شکل‌های مختلف در جاهای گوناگون صورت گرفته و این معضل را به وجود آورده است. باید برای اجرای این طرح به عقب برگشته و با بازنگری آن از تکرار اشتباهات بیشتر جلوگیری نماییم.

او افزود: عرصه مدیریت شهری، عرصه آزمون و خطا در این مقیاس‌ها نیست. با هست و نیست بخشی از شهروندان در تصمیم‌گیری‌های شتابزده و آلوده به بسیاری از مسائل بازی می‌شود و مشکل بزرگ در این محل عدم توجه به ماهیت بافت تاریخی آن است.

به گفته او، یکی از مدیران فرمودند که برای اجرای طرح ساماندهی امامزاده حسین باید دو طبقه پایین برویم. با چه مجوزی این کار صورت می‌گیرد ؟ آنجا هسته ساسانی شهر قزوین و شهر شاپوری است، پیش از مطالعات باستان‌شناسی با چه مجوزی می‌خواهید دو طبقه پایین بروید؟ این مجوز را از کجا گرفتید؟ حتی در همان مراحل اولیه طرح که مشاور، برنامه و مطالعات خود را ارائه کرد، شورای فنی سازمان ما به تفصیل و شرح کامل گفتند و به سازمان بهسازی و نوسازی هم ابلاغ شد که این طرح ایراد اساسی دارد و باید در اولین گام مطالعات باستان شناسی در محل صورت گیرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به اهمیت و قدمت آثار تاریخی در این محله افزود: تصاویر دوره اواخر قاجار و آغاز پهلوی مربوط به این محله که با دوربین‌های صد سال پیش ثبت شده‌اند موجود است و گواهی بر وجود آثار سطحی فراوانی در محدوده جلوخان امامزاده حسین و سلامگاه می‌دهد. اصل نام این محله تاریخی ” محله کهن بر” معروف و مشهور بوده که متاسفانه همه اینها نادیده گرفته شده و مشاور محترم طرح در این چهار سالی که بنده مدیر هستم هیچگونه تماسی در خصوص روند اجرای طرح نداشته‌اند‌.

حضرتی با ابراز تاسف اعلام کرد: چگونه ممکن است در محدوده‌ای با اهمیت تاریخی و فرهنگی و ارزش های میراثی این‌گونه خودسرانه و بدون لحاظ کردن ضوابط، عمل کرد؟ حتی پس از گذشته سه سال و مباحثی که در دفتر جناب مهندس بهشتی مطرح شد باز هم ترتیب اثری داده نشده و همچنان اهداف خود را پیش می‌برند که امیدوارم این مسائل مورد توجه واقع شوند.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید