برگزار کنندگان کاروان آموزش میدانی گنج‌یابی دستگیر شدند/وزارت میراث فرهنگی در تلاش برای دستگیری «پوآرو» متهم اصلی است

2 انتشار:

صدای میراث: فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور از دستگیری سه متهم برگزاری کاروان آموزش میدانی گنج‌یابی خبر داد و گفت: «پوآرو» متهم اصلی این پرونده همچنان متواری است که بزودی دستگیر می‌شود.

صدای میراث عصر دیروز در گزارشی از برپایی کاروان بزرگ آموزش میدانی گنج‌یابی با حضور ۵۰۰ تن در قالب ۱۴۰ خودرو خبر داد. این نخستین‌بار در تاریخ تاسیس سازمان و بعدتر وزارت خانه میراث‌فرهنگی ایران است که گروهی با راه‌اندازی یک کاروان پرتعداد به شناسایی محوطه‌های تاریخی به منظور آموزش گنج‌یابی و حفاری غیرمجاز به سراغ محوطه‌های تاریخی کشور می‌روند.

سردار امیر رحمت‌الهی اکنون اعلام کرده است که احکام سنگین قضایی برای برگزارکنندگان کاروان آموزش میدانی گنج‌یابی در نظر گرفته شده است.

به گزارش وزارت میراث‌فرهنگی، سردار رحمت‌الهی اعلام کرد: «این کاروان از سوی فردی سودجو در یکی از روستاهای اصفهان راه‌اندازی شده است که به محض اطلاع از این موضوع، مراتب به صورت ویژه در دستور کار یگان حفاظت میراث‌فرهنگی اصفهان، فرماندهی انتظامی استان و دادستانی قرار گرفت، بلافاصله عملیات شناسایی و دستگیری افراد سودجو و برگزارکننده این کاروان آغاز شد.»

او افزود: «فعالیت این کاروان به نیروی انتظامی و یگان حفاظت اعلام و مأموران به محل حضور کاروان مراجعه کردند که بعد از وقوع درگیری بین مأموران و افراد سودجو، سه متهم در این رابطه دستگیر شدند.»

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی افزود: «با توجه به همکاری بسیار خوب یگان حفاظت و قوه قضائیه، همین امروز احکام قضایی سنگین برای متهمان صادر شد تا درس عبرتی برای افراد سودجویی باشد که به دنبال حفاری غیرمجاز و دسیابی به اشیای تاریخی هستند.»

او ادامه داد: «در همین رابطه پیگیری‌ برای دستگیری متهم اصلی این پرونده که در حال حاضر متواری است، در دستور کار قرار دارد، حکم توقیف خودروی او در سراسر کشور اعلام شده و این نوید را می‌دهیم که متهم اصلی پرونده که معروف به «پوآرو» است نیز به زودی دستگیر شود.»

سردار رحمت‌الهی گفت: «به نظر می‌رسد انگیزه اصلی این افراد، کسب منافع، معروف شدن در فضای مجازی، افزایش دنبال‌کنندگان در صفحات اجتماعی و … باشد که در هر حال این اقدام با هر انگیزه‌ای باشد محکوم است و دستگاه قضایی نیز احکام سنگینی را برای این عمل مجرمانه در نظر گرفته است.»

او با هشدار به حفاران غیرمجاز و افراد سودجود گفت: «یگان حفاظت میراث‌فرهنگی در سراسر کشور تمام تحرکات و فعالیت‌های حفاران غیرمجاز را رصد می‌کند. با توجه به همکاری بسیار خوب قوه قضائیه با این یگان، با افراد سودجود و حفاران غیرمجاز به شدت برخورد می‌شود.»

print

Discussion۲ دیدگاه

  1. سلام واقعا من نمیدانم چطوری این همه سال به چنین اشخاصی اجازه فعالیت آزادانه داده می‌شود. تنها ایشون نیستند. عده زیادی هستند که به جز گمراه کردن ملت به وسیله تفسیرهای دروغین و سودجویی اقدام به فروش اهن‌یاب به جای گنج‌یاب می‌کنند و کسی نیست باهاشون برخورد کنه. امیدوارم این شروع برخوردها آغازی برای پایان دادن به جولان چنین افرادی در فضای مجازی باشد.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید