تفاهم نامه مشترک بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با دانشگاه جندی شاپور‎

0 انتشار:

در نشست مشترک که با حضور بهروز عمرانی، سرپرست پژوهشگاه و محمدرضا عصاری، ریاست دانشگاه صنعتی جندی شاپور صورت گرفت، بر ضرورت عقد تفاهم نامه همکاری های مشترک بین پژوهشگاه و دانشگاه صنعتی جندی شاپور توافق شد.

در این نشست همچنین بر اهمیت بازشناسی، حفاظت، معرفی و ارتقای معیارهای گردشگری در محوطه جندی شاپور تاکید و مقرر شد تا گروه نقشه برداری دانشگاه صنعتی جندی شاپور با بهره گیری از اساتید مجرب اقدام به نقشه برداری کل محوطه کنند.

از دیگر نتایج این نشست می توان به حضور فعال پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در فصل جدید کاوش های جاری و تخصیص بخشی از اعتبارات لازم از سوی استان خوزستان اشاره کرد.

به گواه متون تاریخی، جندی شاپور یکی از چهار شهر مهم تاریخی در خوزستان بوده که احتمالا در اوایل دوره ساسانی ساخته شده است. این شهر در عصر ساسانی و سده های نخستین اسلامی به عنوان یکی از کانون های مهم سیاسی، تحولات علمی، اجتماعی و فرهنگی مطرح بود.

گفتنی است؛ نخستین مطالعات باستان شناختی در این محوطه در سال ۱۹۶۳ میلادی توسط هیات آمریکایی به سرپرستی “رابرت مک آدامز” و “دانالد هنسن” از طرف موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو صورت گرفته است. بیشتر توصیف ها و تعبیرات  درباره شهر موسوم به جندی شاپور هنوز برخاسته از مطالعات سیاحان و محققین متاخر به ویژه نقشه های منتشر شده از سوی آدامز و هنسن است، با این حال کار بنیادی آدامز و هنسن کاستی های فراوانی دارد که علت آن بیشتر به اطلاعات و مواد در اختیار آنها باز می گردد. از طرفی، تعیین عرصه و حریم این محوطه با دقت انجام نشده است و به دلیل اشتباهات و بی دقتی در برخی موارد مشکلات جدی برای محوطه به وجود آورده است.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید